.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  דעו את זכויותיכם! מדריך משפטי לתביעות מול חברות הביטוח

  על פניו, להגיש תביעה מול חברות הביטוח לא נדמה כסיפור מורכב כל כך. בין היתר, יש תביעות ביטוח המוגשות בנושאי נזיקין כגון אובדן כושר עבודה, נכויות הנגרמות מתאונה, תאונות אישיות, תאונות רכיבה על סוס, פגיעה כתוצאה ממחלה ועוד...


  על אף האמור לעיל, יש מקרים רבים בהם חברות הביטוח מערימות קשיים על מבוטחיהן כאשר הן מסרבות בתוקף לשלם להם תגמולים אף כי נדמה שהם מגיעים להם. במדריך זה אנו נדון ונתמקד בעניין זכויותיהם של מבוטחי הפוליסות.


  הגשתה של תביעת ביטוח מהווה את מבחן השעה – הן מבחינת המבוטח והן מבחינתה של חברת הביטוח. מדובר בתהליך שבו בעלי הפוליסה או המוטבים תובעים את חברת הביטוח לצורך מימוש זכויותיהם (וזאת - בהתאם לתנאים המוגדרים בחוזה הפוליסה). כך למשל, אנשים בעלי פוליסת ביטוח לרכב יוכלו לתבוע מחברת הביטוח שלהם החזרי הוצאות במקרים של תיקון נזקים אשר נגרמו כתוצאה מפגיעת רכב אחר.

   

  ככלל, כל פוליסת ביטוח נחשבת ל- "מוצר" בפני עצמו, ויתכן כי סעיפי הכיסוי אשר מופיעים בפוליסה אחת, לא בהכרח יופיעו בפוליסה אחרת כדוגמתה. כאשר מדובר בפוליסות הקשורות לנזקי גוף, שוני זה עשוי להוות משוכה רצינית ואף למנוע מן המבוטח/ת לקבל פיצויים מחברת הביטוח. על זאת יש להוסיף, כי חברות הביטוח אינן ששות במיוחד ליידע מבוטחים באשר לזכויות התביעה העומדות לטובתם (הרי יש להם אינטרס מובהק להחזיק בכספי המבוטחים). בחלק מן המקרים, המבוטחים עצמם אף אינם מודעים לכך כי קיימת להם פוליסת הביטוח.

   

  כיצד מתבצעת הגשת תביעה מול חברת ביטוח?

  ככלל, לכל פוליסת ביטוח (בריאות, רכב, דירה, תאונות וכו') יש תהליך מוסדר של הגשת תביעה – בהתאם למאפייני הביטוח ואופי התביעה של כל פוליסה. עם זאת, כל בקשת תביעה אשר מוגשת לחברת הביטוח – עוברת דרך 4 שלבים מרכזיים:

   

  • יצירת קשר מול חברת הביטוח ודיווח על המקרה שבגללו הופעלה הפוליסה (תאונות אישיות, תאונות רכב, מחלה, פגיעה שהובילה לנכות וכו').
  • העברת כלל המסמכים הנדרשים ופתיחת תיק התביעה.
  • תהליך בדיקה פנימי של חברת הביטוח המורכב מבחינתן המקיפה של נסיבות התביעה ושל מידת התאמתה לתנאי הפוליסה הקיימת.
  • החלטה של חברת הביטוח האם לאשר את בקשת התביעה באופן חלקי/מלא או לדחות אותה לגמרי.

   

   

  מה ניתן לעשות כאשר תביעת הביטוח נדחית?

  למרבה הצער, ניתן לשמוע על מקרים רבים מדי בהם חברות הביטוח החליטו לדחות את תביעת מבוטחיהן. במידה ותביעתכם אל מול חברת הביטוח נדחתה, הדבר הראשון שאנו ממליצים לכם לעשות זה לנתק ממנה מגע לגמרי. ככל שתוסיפו להמשיך ולהתרעם על החלטתן, חברות הביטוח תהיינה עשויות להקשיח את עמדתן כלפיכם. במקום זאת, רכזו לעצמכם את נתוני התביעה שהגשתם והתייעצו עם עו"ד המטפל בתביעות ביטוח.

   

  במקרים מסוימים, חברות הביטוח עשויות לנמק את דחייתן בטענת אי תשלום בעבור פוליסת הביטוח. יחד עם זאת, אין כל קשר בין חוב קיים בפוליסה לבין טענת דחייה מצדה של חברת הביטוח.

   

  כל אימת שחברות הביטוח אינן מתריעות על חוב קיים בפוליסה (בהודעה כפולה!) – אסור להן לדחות את בקשת התביעה בטענה לאי תשלום (על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בתביעה כשרה ומוצדקת אשר עשויה להיאמד בסכומים של מיליוני שקלים). 

   

   

  מספר המלצות חשובות בעת הגשת תביעה לחברת הביטוח:

  • מסירת מידע רלוונטי: בעת מסירת מידע לחברת הביטוח או לכל נציג מטעמה, היצמדו לעובדות ולפרטים שאתם באמת יודעים. העלאת של סברות והשערות בלתי מדויקות – עשויות לפגוע בסיכוייכם לזכות בתביעה (גם אם היא מוצדקת).
  • מועד הגשת התביעה: דאגו להגיש את תביעת הביטוח כמה שיותר מוקדם. לא רבים מודעים לכך, אך מהיום בו מתרחש אירוע הביטוח ניתן להגיש את התביעה בטווח של עד 3 שנים. לאחר מכן, יחול על התביעה סעיף התיישנות והיא עשויה להידחות על הסף.
  • כבדהו וחשדהו: בהתאם לקביעה ב- 'חוק חוזה הביטוח, התשמ"א – 1981', הינכם נדרשים לשתף פעולה עם חברת הביטוח לצורך בירור חבותה כלפי הפוליסה שלכם. בין היתר, היא רשאית להיעזר במומחים מטעמה כגון רופאים, מהנדסים, שמאים או אדריכלים בכדי לברר לעומקן את נסיבות תביעתכם ולהביע את מסקנתם בנוגע לכשירותה. באופן טבעי, לאותם "מומחי בית" מטעמה של חברת הביטוח יש אינטרס מובהק לפעול לטובתה. מצד אחד, עליכם לפעול (תמיד!) בהתאם להוראות החוק. מצד שני, אל לכם למהר ולשים את מבטחכם במומחים הממונים ע"י חברות הביטוח. יתרה מזאת, החוק אינו יימנע מכם מלהיעזר במומחים מטעמכם. נצלו זאת.
  • היעזרו בעורך דין מומחה: בניגוד למבוטחים המגישים את תביעת הפוליסה, לחברות הביטוח יש ידע עצום ונרחב בכלל הדקויות המשפטיות אשר נוגעות אליה. על כן, מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עו"ד מומחה אשר מטפל בהגשתן של תובענות ביטוח.

   

  לצוות עו"ד שלנו ב- "מרקמן את טומשין", ישנם הידע והניסיון המשפטיים הנדרשים אשר יוכלו לסייע לכם בתהליך מיצוי זכויותיכם.

   

  אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר ולקבוע פגישת התייעצות מקצועית!

   

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד