.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית במקרים של קורפוס קלוסום

  מקרים של רשלנות רפואית הנוגעים לקורפוס קלוסום, הם מסוגי הרשלנות החמורים ביותר הקשורים במעקב הריון ובלידה. הקורפוס קלוסום הוא רקמה עצבית אשר מחברת בין שני חצאי המוח, והיא מאפשרת להעביר דרכו סוגי מידע שונים: תחושות, פעולות קוגניטיביות, ביצוע תנועות עם העיניים ועוד. כל פגיעה בקורפוס קלוסום עלולה להשפיע באופן חמור ביותר על מערכת העצבים, ולשבש קשות את יכולת התפקוד הקוגניטיבי. את הפגמים העלולים להתפתח בקורפוס קלוסום ניתן לזהות ולאבחן במהלך תקופת ההריון. כל התנהלות בלתי זהירה מצד הגורם הרפואי המבצע את האבחון, תהיה עשויה להיחשב כרשלנות רפואית ולהוות עילה להגשת תביעה בגינה.


  הקורפוס קלוסום (המכונה בעגה המקצועית "כפיס המוח"), הוא אזור המחבר את שתי ההמיספרות (או את שתי חצאיו של המוח). הקורפוס קלוסום אחראי על תיאום תקשורתי בין המוח השמאלי למוח הימני, והוא מסייע בהעברת מידע המשפיע על יכולתנו לחשוב, להרגיש ולנוע. ישנם מקרים בהם קיימים פגמים בקורפוס קלוסום, מה שעלול לגרום לפגיעה ישירה במערכת העצבים ולהוביל לבעיות תפקודיות קשות.


  הודות ליכולות רפואיות מתקדמות, ניתן כיום לזהות במהלך תקופת ההריון ליקויים שונים הנוצרים בקורפוס קלוסום. הליקויים הללו ניתנים לאבחון באמצעות בדיקות שונות כמו בדיקת מי שפיר, ביצוע MRI למוח, ביצוע בדיקת אולטרא-סאונד (סקירת מערכות) או דרך פנייה להתייעצות גנטית. הקורפוס קלוסום מתחיל להתפתח בצורה משמעותית החל מהשבוע ה-18 לתקופת ההריון, ואבחונם של פגמים מתאפשר החל מהשבוע ה-24.


  חשוב כי הבדיקות השונות יבוצעו בהתאם לנקודת הזמן הרלוונטית של ההריון בכדי למנוע אבחון שגוי.


  אלו נזקים עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה בקורפוס קלוסום?

  לפגמים הנוצרים באזור הקורפוס קלוסום שבמוח, עשויות להיות כאמור השלכות חמורות של פגיעה במערכת העצבים המרכזית ושל פגיעה ביכולות הקוגניטיביות.


  להלן מספר תרחישים שעלולים לקרות כתוצאה מפגיעה בקורפוס קלוסום:

  • בעיות של עיכובים התפתחותיים: עיכוב בפיתוח יכולות שונות כמו הדיבור, התנועה והקריאה (במקרים מסוימים עשויה להתפתח בעיה של פיגור שכלי ברמות משתנות).
  • התפתחות של בעיות מוטוריות: קושי לבצע פעולות שונות כמו לקשור שרוכים, לרכב על אופניים או לשחות.
  • הפרעות תחושה: פגמים בקורפוס קלוסום עשויים להתבטא לעיתים בבעיות של תחושה (כמו פיתוח רמת סבילות גבוהה לכאב או בעיית רגישות גבוהה למרקם מזון כזו או אחר.
  • הפרעות תקשורתיות\חברתיות: קושי משמעותי ביכולת ליצור ולפתח קשרים חברתיים עם אחרים.


  פגיעות בקורפוס קלוסום עלולות להיגרם כתוצאה מגורמים שונים, וביניהם ניתן למנות זיהומים, צריכת אלכוהול בזמן ההריון, בעיות כרומוזומליות (גנטיות) ועוד. קורפוס קלוסום הוא מצב רפואי בלתי ניתן לריפוי, אך כן ניתן לאתר את סממניו כבר בתקופת ההריון.

  נזקים בקורפוס קלוסום ניתן לגלות במהלך ההריון, וזאת בעזרת מעקב מסודר ומבוקר אשר במסגרתו מבוצעות גם הבדיקות הבאות:

  • בדיקות דם ייעודיות המסייעות באיתור מחלות
  • בדיקת סיסי שלייה
  • בדיקת שקיפות עורפית
  • תבחין משולש המסייע בבדיקת הרמה ההורמונאלית ובבדיקת מצבו של החלבון העוברי
  • בדיקת אולטרא סאונד (סקירת מערכות) מאוחרת


  באילו מקרים ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית הקשורה לאבחון ליקויים בקורפוס קלוסום?

  כאשר מתעורר החשד לרשלנות רפואית במקרים הנוגעים לקורפוס קלוסום, חשוב קודם כל לפנות לעורך דין מנוסה שיש לו ידע נרחב בתחום הרשלנות הרפואית בהריון.


  לפניכם 3 עילות פוטנציאליות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית במקרה הבוחן של הקורפוס קלוסום:

  • מדידה שגויה (או אי מדידה כלל) של הקורפוס קלוסום במוח.
  • אבחון לא מקיף של בעיות רפואיות שונות אשר עשוי היה להצביע על פגמים בקורפוס קלוסום.
  • אבחון רשלני של פגמים בקורפוס קלוסום הנובע מתוך חישוב לא נכון של גיל ההריון.


  בסיכומו של דבר, טיפול ואבחון רשלניים בעת מעקב ההריון עלולים לסכן את האם והעובר, ולהוביל להולדתו של תינוק הסובל ממומים מולדים קשים. אם במהלך תביעה בגין רשלנות רפואית, יצליחו הורי הנפגע להוכיח גרימת נזק כתוצאה מהתנהלות רשלנית, עשויים להיפסק לטובתם ע"י שופט בבית משפט סכומי פיצויים גבוהים מאוד (במקרים מורכבים וקשים במיוחד, הפיצוי עשוי להגיע גם למיליוני שקלים).


  אחד מתחומי הפעילות החשובים של משרדנו, הוא טיפול במקרים רגישים ומורכבים של רשלנות רפואית. המונח "כל מקרה לגופו" מקבל מבחינתנו משמעות עמוקה שהיא הרבה מעבר לעוד Case משפטי שאנו צריכים לטפל בו. הלקוחות שלנו הם קודם כל אנשים. אנשים שנפגעו כתוצאה מרשלנות חמורה שפשוטו כמשמעו, קשה מאוד לחיות איתה.


  אם חלילה נפגעתם מרשלנות רפואית, דעו כי ישנה כתובת שאליה אתם יכולים לפנות. צוות עורכי הדין שלנו ב"מרקמן את טומשין" ידאג להעניק לכם ייעוץ וליווי משפטיים יסודיים, עד שהצדק ייעשה וזכויותיכם ימוצו באופן מלא!


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד