.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית בייעוץ ובמעקב גנטי

  מחלות גנטיות הן אחד מגורמי הסיכון הנפוצים ביותר הקשורים לתקופת ההריון. בין אם בני הזוג נמצאים בקבוצת סיכון ובין אם לאו, אחד התהליכים החשובים של מעקב ההריון הוא קבלת ייעוץ גנטי. הייעוץ הגנטי יכול להתבצע במהלך ההריון או בשלביו המוקדמים יותר, כאשר מטרתו הוא להעריך נכונה את הסיכונים שתינוק ייוולד עם מומים מולדים או עם מחלות גנטיות תורשתיות. בהתאם למסקנות אשר עולות מן הייעוץ הגנטי, יוכלו זוגות לקבל החלטה מושכלת בנוגע להמשך ההריון או להפסקתו. כל התנהלות בלתי סבירה של הגורם האחראי למעקב ולייעוץ גנטי, עשויה להיחשב כרשלנות רפואית. 


  הייעוץ הגנטי מתבצע על ידי גנטיקאים מוסמכים (מומחים אשר יודעים כיצד לזהות ולהעריך בצורה מקצועית את הסיכונים להיווצרותן של בעיות ומחלות גנטיות שונות). ייעוץ גנטי יכול לסייע באיתור מוקדם של מחלות גנטיות כגון ניוון שרירים, טיי זקס, סיסטיק פיברוזיס, דיס אוטונומיה משפחתית, שיתוק מוחין ומחלות נוספות.


  הפנייה לייעוץ גנטי במקרים של ממצאים חריגים

  ייעוץ גנטי מתאים בעיקר לנשים הרות אשר עברו בדיקת אולטרא-סאונד, דיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שלייה אשר העלו תוצאות מדאיגות:


  1. בדיקת האולטרא-סאונד מאפשרת לבחון האם העובר סובל מאיזשהו מום באיבריו.
  2. בדיקת מי השפיר יכולה לאבחן הפרעות נקודתיות במבנה הכרומוזומים ובמספרם.
  3. בדיקת סיסי שלייה יכולה לזהות בשלב מוקדם של ההריון כל הפרעה כרומוזומלית או תסמונות גנטיות.

  כיצד ניתן לקבוע רשלנות רפואית בייעוץ ובמעקב גנטי?

  חלק גדול מן התביעות הקשורות ברשלנות רפואית בהריון, מוגשות פעמים רבות בגין מה שנקרא "הולדה בעוולה". משמעותה של הולדה בעוולה היא לידתם של תינוקות הסובלים ממום מולד או מחלה גנטית (כמו למשל תסמונת דאון), כאשר ניתן היה למנוע את לידתם ולחסוך מהם ומהוריהם סבל רב. כפי שציינו בתחילת המאמר, מומים ומחלות גנטיות ניתן לזהות בשלב מוקדם, מה שיכול לאפשר לזוגות לגבש את החלטתם בצורה שקולה – האם להמשיך עם ההריון או להפסיק אותו. החלטתם זו תהיה מבוססת כמובן על הייעוץ הגנטי המקצועי שקיבלו.

    

  בכל מקרה שבו לא מתבצעת הפנייה לייעוץ גנטי על סמך ממצאים חריגים המחייבים זאת, עשויה להתעורר עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. גם מקרים של מעקב גנטי רשלני, כמו אבחון מאוחר או שגוי של בעיות ומחלות גנטיות שונות, עשויים להיחשב כרשלנות רפואית. 


  מה חשוב לדעת על תביעות בגין רשלנות רפואית?

  במרכזה של כל תביעה בגין רשלנות רפואית עומדת הטענה כי הרופא\הצוות המטפל\המוסד הרפואי חרגו מנורמות 'הרופא הסביר', קריא, התרשלו במילוי תפקידם. בכדי להוכיח זאת, צריך לחזק את טענות התביעה באמצעות תיעודים רפואיים קיימים, ובאמצעות הצגתה של חוות דעת רפואית ומקצועית. במידה ונמצא קשר סיבתי בין הרשלנות הרפואית לבין נזק כלשהו אשר נגרם למטופל,  יפסקו לטובתו סכומי פיצויים משמעותיים במיוחד אשר עשויים להגיע גם למיליוני שקלים. כאשר מדובר בנזקים חמורים כל כך כמו מומים או מחלות גנטיות, סכומים אלה אמורים לאפשר לנולד לחיות בצורה מכבדת ולכסות את כל הוצאותיו הטיפוליות.


  מקרים של רשלנות רפואית נחשבים למורכבים במיוחד, ולעיתים הם אף סמויים מן העין בעת התרחשותם. צוות המשפטנים המנוסה שלנו במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין" יוכל להעניק לכם ייעוץ משפטי מקצועי ויעיל, ולדאוג לכך כי זכויותיכם המשפטיות והרפואיות ימוצו באופן מלא.


  אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקבלת ייעוץ ראשוני וללא התחייבות! 


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד