.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית במקרים של סקירת מערכות

  סקירת מערכות הינה בדיקת אולטרא-סאונד שגרתית שמטרתה היא לבצע סריקה כוללת לאברי העובר ולוודא כי אין בהם כל פגם. בדיקה זו מתבצעת בשתי פעימות: בין השבועות 14-16 לתקופת ההריון (סקירה מוקדמת) וגם בין השבועות 20-24 (סקירה מאוחרת). סקירת המערכות מאפשרת לגלות מומים פיסיים בעובר ואף לאתר מומים גנטיים בהתבסס על מספרם וצורתם של כרומוזומים מסוימים. התנהלות לקויה מצד הרופא המבצע את הבדיקה, עלולה להביא לאי גילויים של מומים או בעיות גנטיות כאלו ואחרות. במקרים כאלה, ייתכן ויהיה מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית


  בדיקת "סקירת מערכות" היא בדיקה מסוג אולטרא-סאונד המבוצעת על נשים בהריון. בדיקה זו עשויה להצביע ברמת ודאות גבוהה (של עד 90%) על קיומם של מומים או בעיות גנטיות מסוימות. סקירת המערכות מאפשרת התחקות אחר ממצאים בעייתיים, שעל פי הם יכולים רופאים להמליץ על ביצוען של בדיקות נוספות ולעיתים גם על הפסקת ההריון. 

  למידע נוסף על בדיקות גנטיות לקראת הריון לחצו כאן.


  למרבה הצער, ישנם לא מעט מקרים שבהם מומים ומחלות גנטיות אינם מאותרים. הסיבות לכך נובעות לעיתים מהיעדר התייחסות או היעדר התייחסות מספקת לממצאים מסוימים או מהתנהלות בלתי סבירה של הרופאים בעת ביצוע סקירת המערכות. אם יוכח קשר בין הולדתו של תינוק עם מום לבין תפקודו הרשלני של רופא אשר ביצע את סקירת המערכות, אז יהיה מקום להגיש על כך תביעה בגין רשלנות רפואית. 


  כיצד מומלץ לפעול כאשר נולד תינוק עם מום או מחלה גנטית?

  רשלנות רפואית, בהגדרתה, היא כל התנהלות בלתי סבירה של רופא, צוות מטפל או מוסד רפואי אשר גרמה לנזק ממשי למטופלים. בהקשר זה חשוב להבין, כי לא כל מקרה שבו נולד תינוק עם מום כזה או אחר נחשב בהכרח לרשלנות רפואית. יחד עם זה, כן חשוב ואף מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית. יתרה מכך, מומלץ לפנות לעורך דין המטפל במקרים ספציפיים של רשלנות רפואית, שבהם תינוקות נולדו עם מומים או מחלות גנטיות. 


  הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בטענת "הולדה בעוולה"

  לכל זוג הורים קיימת זכות חוקית להוליד ילדים ללא מומים או מחלות גנטיות. הזכות הזו נרמסת כאשר לא מתגלים מומים במהלך תקופת ההריון, או כאשר אין התייחסות מספקת לממצאים מחשידים אשר עשויים להצביע על מומים כאלו ואחרים. מכאן נולד המונח "הולדה בעוולה" המתקשר להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, כאשר הטענה המרכזית היא שאותו זוג הורים היה מעדיף, לו הייתה ניתנת לו האפשרות, להימנע מלהוליד ילד עם מומים. תביעות בגין הולדה בעוולה הן מורכבות במיוחד. הסיבה המרכזית לכך היא הדיון המשפטי סביב טענת ההורים שהיו נמנעים מלהוליד את הילד הנכה. 


  כיצד ניתן להוכיח רשלנות רפואית במקרים של סקירת מערכות?

  על מנת להוכיח כי אכן התרחשה רשלנות רפואית בבדיקה של סקירת מערכות, יש צורך לקבל את חוות דעתו של רופא מומחה אשר עוסק בביצוע בדיקות אולטרא-סאונד לנשים בהריון. מטרתה של חוות הדעת היא לחזק את הטענה לקיומה של רשלנות רפואית, כאשר בבסיסה עומדת ההשוואה בין התנהלותו של הרופא שהתרשל לבין ההתנהלות הראויה והמתבקשת מכל "רופא סביר" בתחומו. במידה ויימצא קשר סיבתי בין רשלנות רפואית בעת בדיקת סקירת מערכות לבין הולדתו של תינוק עם מום או מחלה גנטית, ביהמ"ש יפסוק לטובתם של התובעים סכומי פיצויים משמעותיים. 


  באיזה אופן מחושבים הפיצויים במקרים של רשלנות רפואית בבדיקת סקירת מערכות?

  פיצויים הנפסקים בגין רשלנות רפואית בסקירת מערכות, נקבעים על סמך הוכחת גרימתו של נזק ישיר. במרכזו של הליך התביעה, בית המשפט דן בין היתר בשאלה – האם ההורים היו מקבלים את ההחלטה להפסיק ההריון בהנחה וסקירת המערכות הייתה מתבצעת בצורה תקינה, והיו עולים ממצאים מחשידים אשר מצביעים על קיומו של מום בעובר? 


  רשלנות רפואית בסקירת מערכות עלולה להוביל ללידתם של תינוקות אשר סובלים ממומים מולדים ו\או ממחלות גנטיות קשות (כמו התסמונת הגנטית "דאון"). מבחינה רפואית, מדובר בנזקים בלתי הפיכים במידת חומרה קשה מאוד. ועל כן, גובה סכומי הפיצויים אשר עתיד להיקבע עשוי להיות גבוה במיוחד. לעיתים מדובר בסכומים שיכולים גם להגיע למיליוני שקלים, כאשר המטרה היא לפצות את זוג ההורים אשר נפגעו עקב הרשלנות הרפואית על כל הנזק, עוגמת הנפש, הכאבים, הסבל, ועל כל הטיפולים העתידיים שיצטרכו לממן בהווה ובעתיד בשל רשלנות הצוות הרפואי.


  חשוב במיוחד לדעת ולזכור, כי תביעות בגין רשלנות רפואית מהוות למעשה תביעת נזיקין. על פי חוק הנזיקין האזרחי, צריך להגיש את התביעה עד שבע שנים לאחר המועד של הלידה. לאחר מכן, יחול חוק ההתיישנות על המקרה הנדון. 


  חושדים כי חוויתם רשלנות רפואית? עמדו על זכויותיכם!


  צוות עורכי הדין המנוסים שלנו ב-"מרקמן את טומשין", ידאג לספק לכם ייעוץ משפטי מקצועי ויעיל וללוות אתכם עד למיצוי מלא של זכויותיכם!

  הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר וליהנות מהתייעצות משפטית ראשונית ומקצועית – ללא כל התחייבות! 


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד