.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית ברפואת ילדים

  רפואת הילדים הינה תחום בריאות ייעודי, כאשר התמקדותה היא במתן טיפולים רפואיים עבור האוכלוסיות הצעירות (פעוטות\תינוקות, ילדים ובני העשרה). אף על פי שרפואת הילדים שונה בהיבטים רבים מרפואת הבוגרים, עדיין קיים סיכוי להתנהלות מקצועית בלתי סבירה מצידם של רופאי הילדים אשר עוסקים בה. התנהלות זו עשויה לבוא לידי ביטוי בקבלת החלטות רפואיות שגויות ו\או בביצוע טיפולים שונים בצורה שהיא לקויה. במקרים מסוימים, ייתכן וגם יהיה מקום להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.


  כל מקרה של רשלנות רפואית עלול להוביל לגרימת סבל, כאב ומצוקה מיותרים. הפגיעה תהיה עשויה להיות קשה יותר, כאשר הנפגעים הם תינוקות, ילדים או נערות ונערים מתבגרים. מי שאחראים על הענקת טיפול רפואי עבור השכבות הצעירות בקרב האוכלוסייה אלו הם רופאי הילדים. תפקידם עשוי להיות שונה בהיבטים מסוימים לעומת תפקידם של רופאים אשר מטפלים בקבוצות האוכלוסייה הבוגרות. התחום הטיפולי שבו עוסקים רופאי הילדים נקרא רפואת ילדים (ובעגה המקצועית - Pediatrics).


  הנה מספר היבטים מרכזיים המבדילים את תחום רפואת הילדים מתחום הטיפול הרפואי באוכלוסיות הבוגרות:

  • גודל הגוף ושלבים התפתחותיים: גופם של תינוקות, ילדים ונערות ונערים מתבגרים, הם שונים מאוד בגודלם וברמת התפתחותם לעומת האוכלוסייה הבוגרת. כמו כן, הנתונים הפיזיולוגיים הקיימים אצל ילדים הם לא אותם הנתונים הפיזיולוגיים הקיימים אצל אנשים בוגרים. בהתבסס על ההבדלים הללו, הרופא המטפל יידרש לקבל את ההחלטות הרפואיות המתאימות.

  • סוג ומינון של תרופות: תרופות שונות עשויות לסייע לאנשים שונים להתמודד באופן נקודתי ויעיל עם בעיות רפואיות מגוונות. לא כל תרופה תוכל להתאים לכל מחלה ובטח שגם לא לכל חולה אשר סובל ממנה. עבור מקרים מסוימים, תרופות עשויות להיות מצילות חיים. כאשר מדובר בטיפול תרופתי לילדים לעומת טיפולים תרופתיים לאנשים בוגרים, הרופאים מוכרחים לקחת בחשבון את ההבדלים הפיזיולוגיים בין שני שכבות האוכלוסייה בטרם החלטתם לקבוע כי יש ליטול תרופה כלשהי ברמת מינון מסוימת.

  • סוגי מחלות ומצבים רפואיים: ברפואת הילדים קיימים היבטים רפואיים שונים שלא ניתן למצוא ברפואת המבוגרים. בין אלו למשל, ניתן למנות מקרים של מומים מולדים ובעיות אימונולוגיה ואונקולוגיה ייחודיות. רופאי הילדים נדרשים להכיר לעומקם את 

  המצבים והבעיות הרפואיות הספציפיות אצל ילדים, וזאת בכדי שהם יוכלו לבצע אבחונים מהירים ומדויקים ברגע האמת. 


  לאור ההבדלים שהוצגו לעיל, תחום רפואת הילדים מחייב את רופאי הילדים להכיר את תחומם על בוריו. בנוסף, עליהם להישאר עם "האצבע על הדופק" בכל הנוגע לעדכונים ולהתפתחויות רלוונטיות המתקשרים לתחום עיסוקם.


  באילו מקרים ניתן לקבוע כי רופא הילדים התרשל בתפקידו?

  בבואו להכריע בשאלה האם התרחשה (או לא התרחשה) רשלנות רפואית, פועל בית המשפט על פי עיקרון מנחה מרכזי שנקרא 'מבחן הרופא הסביר'. משמעותו של מבחן הרופא הסביר היא לבחון האם הרופא המטפל\הצוות הרפואי\המוסד הרפואי חרגו מן הנהלים והסטנדרטים הרפואיים המקצועיים המקובלים בתחומם.


  בכל הנוגע לרפואת ילדים, ניתן לקבוע כי התרחשה רשלנות רפואית על סמך המקרים הבאים:

  • אי אבחונן של מחלות שונות: התסמינים המופיעים בגלל מחלה מסוימת אצל מבוגרים, יהיו עשויים להיות שונים כאשר המחלה תופיע אצל ילדים. מעבר לכך, ישנם מצבים רפואיים ייחודיים אשר ניתן לאבחן רק אצל ילדים. אי אבחונן של מחלות בזמן (או בכלל) עלול לגרום לנזקים בריאותיים חמורים מאוד, ולהסתיים במוות חלילה במקרים הקיצוניים ביותר.


  דוגמאות רלוונטיות לרשלנות רפואית בעת אבחון מחלות אצל ילדים:

  • חיידק טורף אלים ומסוכן המאובחן בטעות כשפעת.
  • אי התייחסות של הרופא המטפל לחיוורון המצביע על מחלה קשה במיוחד.


  • אי אבחונם של מומים שונים: מיד לאחר שהם נולדים, תינוקות נדרשים לעבור בדיקות חיוניות ומקיפות. בין היתר, נבדקת יכולת התפקוד שלהם, מתבצעים אבחונים שמטרתם היא לזהות בעיות רפואיות שונות כגון מומים מולדים ועוד. החשיבות של ביצוע האבחונים בצורה מדויקת עשויה להיות קריטית לעיתים. במקרים בהם לא מתבצע אבחון של מום מסוים או שהאבחון הזה מתבצע בשלב מאוחר מדי, עלול להיגרם נזק חמור לתינוק ואף חמור מכך (כמו למשל אי אבחון של בעיית נשימה או בעיה לבבית אצל תינוקות).

  • אי אבחון של בעיות התפתחותיות: רופאי הילדים נדרשים לעקוב אחר התפתחותם התקינה של ילדים לאורך זמן. עליהם לדעת לאבחן בצורה נכונה מקרים של סטייה מקו ההתפתחות הנורמאלית, ולהפנות את הילדים לטיפולי המשך במידת הצורך.


  דוגמאות רלוונטיות לרשלנות רפואית בעת אבחון בעיות התפתחותיות אצל ילדים:

  • טיפול רשלני במקרים של משקל לא תקין.
  • אי התייחסות לבעיות ביכולת הדיבור.
  • אי התייחסות מתאימה למקרים של ילדים בעלי גובה נמוך מדי או גבוה מדי.

  • התנהלות רשלנית בעת מתן טיפול רפואי: בדומה למקרים של רשלנות רפואית המתרחשת בטיפול במבוגרים, ישנם מקרים שבהם הרשלנות מתרחשת דווקא בטיפול בילדים. 


  דוגמאות רלוונטיות להתנהלות רשלנית בעת מתן טיפול רפואי לילדים:

  • טיפול תרופתי שגוי\במינון לא מתאים.
  • החלטה לבצע מהלך רפואי בלתי מתאים.
  • התנהלות רשלנית בעת ביצוע ניתוח.


  כיצד מטופלות תביעות רשלנות רפואית הקשורות לתחום רפואת הילדים?

  באופן כללי, תביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית עשויות להיות מורכבות במיוחד. בדומה לתביעות אחרות, גם בתביעות הקשורות לטיפול בילדים יש צורך להוכיח קודם כל כי התרחשה רשלנות רפואית. את זאת ניתן לעשות באמצעות מסמכים ותיעודים רפואיים רלוונטיים, תוך התבססות על חוות דעת רפואית ומקצועית של מומחה (את חוות הדעת יהיה צריך להציג בפני כבוד בית המשפט).


  אם בהחלטה המשפטית נפל דבר, ובית המשפט הכריע כי התנהלותו של רופא הילדים הייתה רשלנית ושכתוצאה ממנה נגרם נזק כלשהו לילד, הוא עשוי לפסוק לטובתם של התובעים בתביעה סכומי פיצויים גבוהים במיוחד (לעיתים גם בסכומים של מיליוני שקלים). פיצויים אלה אמורים לשקלל בתוכם את הכאב, הסבל ועוגמת הנפש שחווו הילד הנפגע והוריו, ומטרתם היא גם לכסות על כל הוצאה רפואית עתידית שתידרש בעקבות הפגיעה הנובעת מן הרשלנות הרפואית שהתרחשה.


  במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", אנו מטפלים במקרים מורכבים וסבוכים של רשלנות רפואית. אם אתם חושדים כי נעשה לכם עוול רשלני מבחינה רפואית, זה הזמן ליצור עימנו קשר ואנו נדאג לספק עבורכם את כל הייעוץ והליווי המשפטיים שאתם זקוקים להם, עד למיצוין המלא של זכויותיכם!


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד