.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  סיעודיים? דעו את זכויותיכם!


  מרבית האזרחים במדינת ישראל משלמים כמדי חודש דמי ביטוח סיעודי. המטרה כמובן, היא שבמקרה ותחול חלילה החמרה משמעותית במצבם, הם יוכלו לקבל סיוע מחברת הביטוח אשר מספקת להם את שירות הביטוח הסיעודי. למרבה הצער, יש המון מקרים בהם חברות הביטוח השונות מסרבות לשלם תגמולי סעד עבור אלו הזקוקים להם ברגע האמת. במדריך זה אנו נדון ונתמקד בנושא זכויותיהם המשפטיות של נפגעים סיעודיים.

   

  על פי ההגדרה המקובלת, "חולים סיעודיים" הם אנשים אשר אינם מסוגלים להתנהל באופן עצמאי, והם זקוקים לעזרה מן הזולת ברמה היומיומית. בין היתר, מדובר בצורך בקבלת סיוע בשל הקושי לבצע פעולות שגרתיות (Activities of daily living או בקיצור "ADL") כמו לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, להתנייד או לשלוט באופן עצמאי על הסוגרים. כפועל יוצא מכך, אנשים אשר הפכו ל- "חולים סיעודיים" אינם יכולים לצאת ולעבוד וזה פוגע באופן ישיר ביכולתם להתכלכל בזכות עצמם.

   

  בדיוק בגלל הסיבות הנ"ל, מרבית האנשים במדינת ישראל בוחרים להצטרף לפוליסות ביטוח ייעודיות שמטרתן היא לסייע להם אם חלילה יהפכו לסיעודיים. יחד עם זאת, על אף שחברות הביטוח השונות מאפשרות לנו להצטרף לפוליסות סיעוד, פעמים רבות קורים מקרים שבהם הן מסרבות לשלם לנו את תגמולי הסעד. ניתן למנות לכך סיבות שונות ומגוונות, כאשר המרכזית שבהן היא אי עמידה בתנאי הבסיס לקבלת תגמולים ופיצויי סעד.

   

  תנאי הבסיס הנ"ל הוא להוכיח כי קיים מצב סיעודי (זמני או קבוע) אשר אינו מאפשר לאדם מסוים להצליח ולתפקד באופן עצמאי. בהקשר זה, אנו חוזרים ומזכירים את הפעולות השגרתיות שציינו בתחילת המדריך – לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, להתנייד או לשלוט בסוגרים באופן עצמאי. אדם אשר יוכיח כי אינו לבצע לפחות כמחצית מרשימת הפעולות הנ"ל, יוכל לקבל הכרה כ- "נפגע סיעודי" ולהיות זכאי לסיוע ולתשלומי סעד חודשיים.

   

  על אף האמור, חברות הביטוח אינן ממהרות כל כך לשלם פיצויים ותגמולים לסיעודיים, ולעיתים הן אף נוטות להקשיח את עמדותיהן כאשר מוגשות אליהן תביעות סיעוד. במקרים מסוימים, התביעות תתקבלנה והחולים הסיעודיים יזכו לקבלת סיוע ולתגמולים. במקרים אחרים, התביעות עשויות להידחות על הסף ולהשאיר את הנפגעים במצב בעייתי במיוחד.

   

  להלן מספר סיבות נוספות אשר עשויות להוביל לדחיית תביעת הסיעוד:

   

  • טענת חוסר שיתוף פעולה: בחלק מן המקרים, חברות הביטוח טוענות לשיטתן כי המבוטח סירב להציג בפניהן מסמכים המעידים על מצבו הסיעודי או לשתף עימן פעולה בבדיקת מוגבלויותיו. בלא מעט מקרים מתוך סך התביעות הנדחות, מדובר בטענות חסרות כל שחר המנצלות את תמימותם של התובעים.
  • בקשות לתגמולי סיוע עקב "תשישות נפש": ישנן פוליסות סיעוד אשר אינן כוללת סעיפים של "תשישות נפש" (כמו מחלת הדמנציה והאלצהיימר למשל). באופן עקרוני, מוטב לעבור היטב על סעיפי הפוליסה ואף להתייעץ עם עו"ד במידת הצורך.
  • ביטול פוליסת הסיעוד בעקבות אי תשלום: בהנחה והמבוטח בפוליסת הסיעוד לא משלם את דמי הפוליסה החודשיים, חברת הביטוח תוכל לבטל לו אותה. במקרה כזה, היא תהיה רשאית לדחות על הסף את תביעת הסיעוד שהוא מגיש אליה. עם זאת, אסור לה לבטל את פוליסת הביטוח לפני שהיא מתריעה על כוונתה בפני המבוטח, והיא גם מחויבת לספק לו הזדמנות הוגנת לשלם ולסגור את חובותיו. ככל שפעולותיה ייעשו בצורה שאינה נאותה, יהיה מקום להגיש על כך תביעה משפטית.

   

  תהליך הגשתן של תביעות סיעוד

  בכדי לבחון את האפשרות של קבלת תגמולים בעקבות מצבכם הסיעודי, עליכם להגיש בקשת תביעה אל חברת הביטוח המבטחת אתכם. אל בקשת התביעה תצטרכו גם לצרף מסמך רפואי המעיד על מצבכם הסיעודי. במידה ותביעתכם תאושר, חשוב שתשימו לב כי הפיצויים שתקבלו יוענקו לכם (עפ"י חוק) מן המועד שבו הפכתם לסיעודיים ולא מהיום שבו הגשתם את בקשת התביעה.

   

  כפי שציינו קודם לכן, חברות הביטוח אינן ממהרות כל כך לשלם תגמולים ופיצויים לסיעודיים. הרי בסופו של דבר, חברות הביטוח הן גופים פיננסיים עם אינטרס כלכלי המנוגד לצורכי מבוטחיהן. על כן, אם אתם מאמינים כי זכויותיכם אל מול חברות הביטוח לא מוצו במלואן, כדאי לכם לפנות ולהתייעץ עם עו"ד מומחה אשר עוסק ומטפל בהגשתן של תביעות סיעוד.

   

  צוות המשפטנים שלנו ב- "מרקמן את טומשין", מטפל בין היתר בהגשתן של תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח והביטוח הלאומי. אם אתם חושדים שמגיעים לכם תגמולי סעד וכי חברת הביטוח נמנעת מלשלם אותם, אנחנו הכתובת שתשים לכך סוף.

  הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר ולקבוע פגישת התייעצות מקצועית!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד