.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  תאונות אישיות

  אנשים שנפגעו כתוצאה מתאונות אישיות (או "תאונות בית"), כלומר, תאונות שאינן מוגדרות למשל כתאונות עבודה או כתאונות דרכים, יהיו עשויים להיות זכאים לדמי תאונה בגין פציעתם. דמי התאונה הללו ישולמו במשך תקופה של עד 90 יום בשנה קלנדרית, ורק בעבור התקופה שבה המבוטחת/ת שוהים במדינת ישראל. במאמר זה אנו נדון בנושא זכויותיהם המשפטיות של נפגעים ונפגעות כתוצאה מתאונות אישיות.


  ככלל, "תאונות" מוגדרות כאירועים פתאומיים בהם גורם חיצוני גרם לחבלה פיסית אשר הובילה  לאיבוד בכושר התפקוד (באופן זמני או קבוע).

  בהתאם לקביעה הקיימת בפרק ו' ב- 'חוק הביטוח הלאומי', כל אדם אשר נפגע בתאונות אישיות (תאונות שאינן נחשבות לתאונות עבודה או תאונות דרכים), עשוי להיות זכאי לדמי פיצויים מיוחדים בגין התאונה שעבר.


  להלן מספר דוגמאות רלוונטיות לתאונות הנחשבות ל- "תאונות אישיות":

  • עובד/ת שכירים אשר החליקו על ריצפה רטובה בביתם, נפלו ושברו את היד והם אינם מסוגים לעבוד בעקבות התאונה שעברו.
  • אדם שנתקל באבן במהלך ריצה, נפל ונחבל באופן קשה בראשו והוא מאושפז בבית החולים.
  • אדם מבוגר/עקרת בית שמעדו במדרגות, שברו את עצם הירך והם אינם יכולים לתפקד ללא סיוע.

   

  מי זכאי לקבל "דמי תאונות אישיות"?

  כעיקרון, כל תושבי ישראל שהם בני/בנות 18 ועד גיל פרישה יהיו זכאי לקבל "דמי תאונה" בגין תאונה אישית שעברו, וזאת, בהתבסס על הצגת אישור רפואי אשר מעיד כי איבדו את כושר תפקודם:

  • עובדים שכירים או עצמאיים אשר נפגעו בתאונה אישית והם אינם מסוגלים לעבוד בעבודתם או בכל עבודה מתאימה אחרת.
  • עקרות בית אשר נפגעו בתאונה אישית והן אינן מסוגלות לבצע עבודות הקשורות במשק הבית.

   

  קבלת הזכאות לדמי התאונה תהה מותנית בכך שהנפגע/ת קיבלו טיפול רפואי בתוך 72 שעות מהרגע שעברו את התאונה. במידה והמוסד לביטוח לאומי מוצא כי ייתכן ותוצאות הפגיעה של התאונה התגלו רק לאחר 72 שעות, הזכאות לדמי התאונה תהה מותנית בכך שהנפגע/ת קיבלו טיפול רפואי בתוך שבועיים ממועד התאונה.

   

   

  הערת ביניים:

  דמי התאונה ישולמו לנפגע/ת רק בעבור התקופה שבה הם שוהים ומבוטחים במדינת ישראל, והם אינם מסוגלים לעבוד בשל אי יכולתם לתפקד (מבוטחים אשר שוהים בחו"ל במהלך תקופת אי כשירותם, אינם יהיו זכאים לקבלת דמי תאונה). עם זאת, תושבים ישראלים שנפגעו בתאונה בחו"ל יוכלו להיות זכאים לקבלת דמי תאונה מיום חזרתם ארצה – בהתאם לתנאי הזכאות הקיימים בחוק.

   

   

  מי לא זכאי ל- "דמי תאונות אישיות"?

  לעומת הנאמר לעיל, יש מקרים מסוימים בהם לא תינתן זכאות ל- "דמי תאונות אישיות". לפניכם רשימה מרכזת בעבור אותם המקרים:

   

  • נפגעים הזכאים לתשלומי אובדן כושר מתוקף כוחם של חוקים אחרים כגון 'חוק דמי המחלה' או 'חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים'. בנוסף, נפגעים אשר זכאים לקבלת תשלומי אי כשירות עפ"י הסכמים קיבוציים, חוזי עבודה או תקנונים של קופות גמל,קרנות ביטוח ו/או קרנות פנסיה – גם הם לא יהיו זכאים לקבלת דמי תאונה.
  • נפגעים בתאונות עבודה (יהיו זכאים לדמי תאונה כ- "נפגעי עבודה").
  • נפגעים בתאונות אשר שהו במוסדות טיפול רפואיים/סיעודיים.
  • נפגעים המשרתים בצבא ההגנה לישראל.
  • נפגעים השוהים במאסר.

  מבוטחים בעלי דרגת נכות של 75% ומעלה אשר מקבלים קצבת נכות כללית מלאה, אינם זכאים כעיקרון לקבלת דמי תאונה. יחד עם זאת, כאשר מדובר במקבלי קצבת נכות כללית שהם עובדים שכירים או עצמאיים, עניין זכאותם תיבחן לשורשה בדיוק כעניין זכאותו של כל עובד שכיר/עצמאי אחר.

   

  נכון לשנת 2019, שיעור דמי התאונות האישיות עבור מי שהיו שכירים או עצמאיים ביום שבו הם נפגעו, יהיה 75% משכרם ברבע השנה שקדמה ליום התאונה בחלוקה ל- 90 יום ועד לסכום מקסימאלי של 1,111 שקלים. מי שלא היו שכירים או עצמאיים ביום פגיעתם יהיו  זכאים לדמי תאונה בשיעור של 74.07 שקלים ליום.

   

  בכדי לבדוק זכאות לקבלת דמי תאונה, יש להגיש טופס תביעה ייעודי לקבלת תשלומי דמי תאונה, ולצרף אליו מסמכים ותיעודים רפואיים רלוונטיים אשר יכולים להעיד על אי כשירות כתוצאה מן התאונה שנגרמה. על מנת לוודא כי התביעה מוגשת כראוי וכדי לא לפספס פרטים מהותיים בדרך, כדאי לכם לפנות ולהתייעץ עם עו"ד מומחה אשר עוסק בהגשת תובענות אל מול הביטוח הלאומי.

   

  צוות עורכי הדין שלנו ב- "מרקמן את טומשין", מעניק בין היתר שירותי ייעוץ, הכוונה וליווי משפטיים גם במקרים של תביעות מול הביטוח הלאומי – וספציפית במקרים של הגשת תובענות בגין תאונות אישיות.

   

  למעבר לקביעת פגישת התייעצות מקצועית – לחצו כאן

   

   

   

   



   



   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד