.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  תאונות בבית הספר

  במדינת ישראל יש למעלה ממיליון ילדים, נערים ונערות אשר פותחים מדי שנה את שנת הלימודים בבתי הספר. מצד אחד, המדינה ומוסדות החינוך מבקשים להנחיל בקרבם את הערכים והכלים הנחוצים בכדי שיוכלו להצליח ולבנות את עתידם. מצד שני, המדינה ומוסדות החינוך מחויבים לדאוג ולשמור על רווחתם ושלומם של התלמידים השוהים בבתי הספר– בכל רחבי הארץ. למרבה הצער, לא תמיד ניתן לעשות זאת בצורה מושלמת ולעיתים אנו עדים למקרים שונים של תאונות אשר התרחשו בין כותלי בית הספר. במאמר זה אנו נדון בהיבטים המשפטיים הנוגעים לתאונות אשר קורות בבתי ספר.

   

  עפ"י חוזר רשמי של מנכ"ל משרד החינוך, כל ילדי ישראל בין הגילאים 6-18 צריכים להיות מכוסים בביטוח ייעודי למקרים של תאונות אישיות. מהבחינה הזו, כל התלמידים אשר לומדים בבתי הספר אמורים להיות מבוטחים במקרים של תאונות – 24/7 ולכל אורך השנה.

   

  באופן עקרוני, ביטוח התאונות יהיה אמור לכסות על כלל סוגי התאונות הקיימים (כמו פציעה במהלך שיעור ספורט, נפילה בהפסקה, מעידה כתוצאה ממפגע בטיחותי וכו') למעט מקרים של תאונות מסוימות שהפיצוי בגינן מוסדר עפ"י חוקים ספציפיים: תאונות דרכים, מלחמה ופעילות טרור, פעילויות צבאיות סדירות או נזקים הנגרמים במהלך פעילות תעסוקתית.

   

  כאשר תלמידי ביה"ס נפגעים בתאונה, הפיצוי שהם יהיו זכאים לו מתוקף היותם מבוטחים – לא יותנה בהוכחת מעשה רשלנות, וגם לא ינוכה מכל פיצוי אחר שהם עשויים לקבל מגורמים האחראים לתאונה. בנוסף, קבלת הפיצויים אינה מותנית בכך שהתלמידים יימצאו במסגרת הבית ספרית בזמן שהתאונה מתרחשת.

   

  גובה הפיצויים בפוליסות תאונות התלמידים עשוי להשתנות מחברת ביטוח אחת למשניה. עם זאת, למרבית חברות הביטוח ישנם תנאים דומים יחסית – ואלו הם עיקריהם:

   

  • תאונות ביה"ס שגרמו לנכות מלאה וקבועה: יוענק פיצוי אשר ינוע בטווח של $120,000 - $80,000 (תלוי בחברת הביטוח שבה התלמיד מבוטח).
  • תאונות ביה"ס שגרמו לנכות חלקית וקבועה: יוענק פיצוי בהתאם לאחוזי הנכות – באופן יחסי למצב של נכות מלאה. כך למשל, נכות ברמה של 50% תוכל לזכות את התלמיד שנפגע בקבלת פיצויים של $60,000 - $40,000 (תלוי בחברת הביטוח שבה התלמיד מבוטח).
  • תאונות ביה"ס אשר הובילו לאי יכולת להגיע אליו: בהסתמך על הצגת אישור רפואי מתאים, התלמיד יהיה זכאי לקבלת פיצויים של $20-$15 ליום (תלוי בחברת הביטוח שבה התלמיד מבוטח, כאשר בחלק מחברות הביטוח – הפיצוי יוענק החל מהיום השישי לתקופת האי כשירות ובחלק האחר – רק מהיום החמישה עשר).
  • תאונות ביה"ס שגרמו לפגיעה בשיניים: בכל תאונת בית ספר שבה נגרם לתלמיד נזק דנטאלי, הוא יזוכה בסכום של כ- $250 (למשל- בגין שבר אשר נגרם לו בשן).

   

  הערת ביניים:

  בחלק מפוליסות הביטוח למקרים של תאונות ביה"ס– ייתכן וגם הוריהם של התלמידים מבוטחים. בכדי לבחון את הנקודה הזו וכדי לא לפספס את הזכויות המגיעות לכם – מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עו"ד מומחה אשר מטפל בהגשת תובענות במקרים שונים של תאונות.

   

   

  תקופת התיישנות על תאונות בית ספר

  לא הרבה יודעים זאת, אך פוליסת הביטוח עבור תאונות אישיות לתלמידים – תתיישן, עפ"י רוב, בהגיעם לגיל 21. לצורך העניין, לתלמידים שנפגעו בגיל 18 תינתן האפשרות להגיש בקשה לפיצויים בטווח של עד 3 שנים. במקרים מסוימים, יתכן וניתן יהיה לעקוף את תקופת ההתיישנות, אך לשם כך יהיה צורך להיוועץ בעו"ד מומחה.

   

   

  הליך הגשת תביעה במקרה של תאונות בית ספר

  את התביעות העוסקות בתאונות בית ספר, ניתן להגיש לפתחם של רוב ביהמ"ש בישראל. חשוב להציג כמובן אסמכתאות ותיעודים רפואיים רלוונטיים אשר יוכלו להעיד על התרחשותה של התאונה ועל הנזקים שהיא גרמה לתלמיד הנפגע.

   

  חשוב לחזור ולהדגיש כי במקרים של תאונות ביה"ס, כל עוד התלמיד היה מבוטח בפוליסת התאונות האישיות – אין זאת מן המתחייב להמציא הוכחות כי מעשי רשלנות הם הגורם לתאונה. אך שוב, מעבר לפיצויים המוענקים מפוליסת הביטוח, התלמיד יוכל לתבוע את כלל הגורמים השונים אשר היו אחראים לגרימת התאונה. כך למשל, תלמיד אשר נפגע במהלך משחק כדורגל בעת ששיחק במגרש אספלט בביה"ס בוא הוא לומד, יוכל לתבוע את בין הספר ו/או את הרשות המקומית/העירייה בגין רשלנות. ועוד פעם, אין זה אומר כי התביעה כנגד הגורמים הללו תנכה אי אילו מזכויותיו של התלמיד הנפגע לבוא בדרישת פיצויים אל מול חברת הביטוח.

   

  אם ילדיכם עברו חלילה תאונה קשה בבית הספר, דעו כי מגיעות להם זכויות, וכי צוות המשפטנים שלנו ב- "מרקמן את טומשין" יוכל לסייע לכם למצותן – עפ"י חוק.

   

  אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ולקבוע פגישת התייעצות מקצועית!

   

   

   

   

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד