.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  ילדכם נפצע במהלך פעילות חוגית? בדקו את זכותכם לתבוע פיצויים!

  הורים רבים רושמים את ילדיהם למגוון רב של חוגים ופעילויות אשר מספקות להם מסגרות של לימודים והעשרה אישית. לצד יתרונותיהם הרבים של החוגים השונים, פעמים רבות ניתן לשמוע על מקרים בהם ילדים נפצעים במהלך הפעילות החוגית. בחלק מן המקרים, יתכן ותקום עילה להגשתה של תביעה משפטית. והשאלה שצריכה להישאל כאן היא – את מי ניתן לתבוע במקרה של תאונה המתרחשת בחוג?

   

  במדינת ישראל חיים כיום (2019) כ- 9 מיליון תושבים. כשליש מתוכם (3 מיליון תושבים) הם ילדים. הגדילה ההולכת וגוברת באוכלוסיית הילדים (ובכלל), מחייבת את מוסדות השלטון בישראל לדאוג לרווחתם ולשלומם האישיים בכל תחומי החיים. בתוך כך, אחת הדוגמאות אשר מתמקדת בהיבטי הפנאי, החברה וההתפתחות האישית של הילדים – היא פעילות החוגים הענפה אשר מתקיימת במוסדות חינוכיים כמו בתי ספר ומתנ"סים.

   

  בתוך המגוון הנרחב של היצע החוגים השונים, ישנם חוגים רבים המתמקדים בפעילויות ספורטיביות. מצד אחד, מדובר בפעילויות מהנות במיוחד. אך מצד שני, הן טומנות בחובן סכנה ממשית לגרימת תאונות אשר עלולות להסתיים בפציעות חמורות.

   

  למרבה הצער, תאונות אשר קורות במהלך פעילות חוגית הן אירועים המתרחשים בתדירות גבוהה למדי. כך לדוגמא, במהלך שנת 2015 נרשמו בחדרי המיון למעלה מחצי מיליון מקרים בהם ילדים נפצעו כתוצאה מתאונות אישיות (כאשר רבים מתוכם קרו עקב פציעות בתאונות חוג). במקרים מסוימים, התאונות הללו הסתיימו בפציעות קשות במיוחד אשר גרמו לילדים נזקים של נכות לצמיתה.

   

   

  מה חשוב לבדוק לפני שרושמים את הילד/ה לחוג?

  ככלל, לפני שאתם רושמים את ילדיכם לחוג מסוים, מומלץ לכם להגיע למקום הפעילות; לבחון את אופיה, את רמת התחזוקה של המתקנים המופעלים בה (אם ישנם), לבדוק האם קיים בה מערך של מתן סיוע לעזרה ראשונה וכיוצ"ב. מעבר לזאת, ודאו כי ילדיכם מבוטחים בפוליסת תאונות אישיות – על כל מקרה שלא יהיה. בהקשר זה אגב, ילדים ותלמידים בין הגילאים 3-18 אמורים להיות מבוטחים באמצעות פוליסת תאונות אישיות – כמתחייב עפ"י הקביעה ב- 'חוק לימוד חובה, התש"ט – 1949'. אם ילדיכם יפצעו חלילה בתאונה אישית (בין אם בחוג, בגן, בביה"ס או בכל מקום אחר) הם יהיו זכאים לפיצויים אוטומטיים היישר מפוליסת הביטוח (וזאת- ללא כל קשר להוכחת נזק ולאפשרות לתבוע פיצויים מגורמים כאלה ואחרים אשר היו אחראים לתאונה).

   

   

  את מי ניתן לתבוע במקרים של תאונות המתרחשות בפעילות חוגית?

  האחריות העליונה והמיידית לרווחתם ולשלומם של הילדים, מוטלת באופן עקרוני על כתפיהם של מפעילי החוג. עם זאת, יש מקרים רבים בהם האחריות הישירה להתרחשות התאונה – תלויה דווקא בגורמים אחרים.

   

   

  להלן 2 דוגמאות רלוונטיות:

   

  • ילד שנפצע במהלך חוג כדורגל המופעל ע"י רשת מתנ"סים עירונית. במקרה כזה, אם הגורם לתאונה היה מפגע בטיחותי באחד ממתקני השערים במגרש, העירייה/הרשות המקומית תהיינה אחראיות בלעדיות לנסיבות התאונה.
  • ילד שנפצע במהלך חוג כדורסל במגרש ספורט השייך לעירייה מסוימת. גם במקרה הנ"ל, אם המפגע הבטיחותי נבע מליקויים אשר התגלו במגרש או באחד ממתקני הספורט בו, האחריות תיפול על כתפיה של העירייה.

   

  לצד זאת, יש מקרים אחרים בהם תאונות המתרחשות בחוג יכולות לקרות כתוצאה מרשלנותם של הגורמים האחראיים בו. כך למשל, אם ילד המשתתף בחוג שחיה נפצע כתוצאה מחוסר תשומת לב של המדריך, אז יהיה מקום להגיש כנגדו תביעה על פיצויי נזיקין.

   

  לאחר קרות התאונה, מומלץ לצלם את המקום בו היא התרחשה ולגבות את עדויותיהם של כמה שיותר עדי ראיה. בנוסף, חשוב לרכז את כל התיעודים והאסמכתאות הרפואיות הרלוונטיות אשר יכולים להעיד על הנזק שנגרם לילד (למשל- אישור על ביקור בחדר המיון, קבלות על רכישת תרופות ואביזרים רפואיים, אישור על ביצוע בדיקות שונות כגון צילום רנטגן, בדיקת C.T וכו').  כל אלו יוכלו לסייע בהמשך – לעת הגשת תביעת הנזיקין.

   

  מעבר לכך, מומלץ כמובן לפנות ולהתייעץ עם עו"ד מומחה אשר מטפל בתביעות הקשורות לתחום הנזיקין (וספציפית- בתחום התאונות האישיות).

   

  לצוות עו"ד שלנו ב- "מרקמן את טומשין" יש ניסיון מצטבר ונרחב במיוחד בכל מה שקשור לתביעות בתחום הנזיקין. אם ילדיכם נפצעו חלילה במהלך חוג בביה"ס, ברחוב או בכל מרחב ציבורי אחר, אנו נדאג להילחם עבורכם בזירה המשפטית – בכדי להבטיח כי זכויותיו ימוצו במלואן!

   

  הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר ולקבוע פגישת התייעצות מקצועית במשרדנו!


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד