.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  תאונות סוס

  רכיבה על סוסים היא אחת מפעילויות הפנאי והספורט הייחודיות ביותר בעולם. בין היתר, רכיבה על סוסים יכולה לשמש במקרים מסוימים כאמצעי אכיפה אשר מסייע בשמירה על הסדר וכפעילות טקסית המייצגת באצילות רבה תרבויות שונות ומגוונות. בהסתכלות אחורנית של למעלה ממאה שנים, סוסים גם שימשו צבאות וחילות פרשים כאמצעי לניהול מלחמות; והם היו, לפרקים, אמצעי התחבורה החשוב והמרכזי ביותר. עם זאת, רכיבה על סוסים היא גם פעילות עם סיכון גבוה אשר טומנת בחובה פוטנציאל לתאונות ולפגיעות קשות. במקרים מסוימים, יתכן ויהיה מקום להגשת תביעה משפטית בעקבות תאונות אשר התרחשו כתוצאה מרכיבה על סוסים.

   

  מי שמכיר את הסרט מסוף שנות ה- 90"הלוחש לסוסים" בכיכובו של רוברט רדפורד, ודאי זוכר את הסצנות המיוחדות והמרגשות המתארות את החיבור הייחודי שבין האדם לסוס. עוד הרבה לפני כן כמובן, אנשים בכל רחבי העולם (וגם היום) נעזרו בסוסים לצורך מגוון נרחב של פעילויות – החל מתחבורה, אכיפה, פעילויות ציד, ניהול מלחמות ועוד.

   

  נכון לימינו, רכיבה על סוסים משתייכת בעיקר למחוזות הפנאי והספורט, כאשר יותר ויותר אנשים בישראל (ובכל רחבי העולם) נהנים מסדנאות לימודי רכיבה על סוסים או מטיולי רכיבה מהנים וייחודיים. על אף התיאורים האידיאליים הללו, יש לזכור כי מדובר בפעילות מסוכנת אשר עלולה להוביל לפגיעות קשות במיוחד.

   

  אחת הדוגמאות המפורסמות בעולם לפגיעה כתוצאה מרכיבה על סוסים, היא פציעתו של השחקן כריסטופר ריב (שגילם את דמותו של "סופרמן") אשר בשנת 1995 נפל מסוסו בעת תחרות רכיבה והפך למשותק בכל ארבעת גפיו.

   

  למרבה הצער, ניתן לשמוע כיום על מקרים רבים וקשים של תאונות אשר נגרמו כתוצאה מרכיבה על סוסים. בהקשר זה, לרוכבים ו/או הולכי רגל אשר נפגעו בתאונות מסוג זה עשויות להיות זכויות נרחבות –  כולל הזכות להגיש תביעת נזיקין.

   

  בין היתר, תאונות הנגרמות כתוצאה מרכיבה על סוסים עלולות להתרחש בעת פעילויות פנאי או ספורט – במועדונים או בחוות המיועדות לרכיבה על סוסים. בנוסף, תאונות אלה עלולות לקרות במסגרות לימודיות של סדנאות רכיבה על סוסים.

   

  ספורטאים העוסקים ברכיבה על סוסים מבוטחים בביטוח תאונות אישיות אשר אמור להגן עליהם במקרה של תאונה. אנשים הנפגעים מרכיבה על סוסים במועדוני ספורט ורכיבה ייעודיים, יוכלו להגיש תביעת נזיקין כנגדם במידה ויוכח כי התאונה נגרמה להם כתוצאה מרשלנות מובהקת:

   

  • אימון שהועבר ע"י אדם שאינו מוסמך.
  • אי דאגה לנקיטת אמצעי זהירות נדרשים.
  • רכיבה באזור שאינו ראוי לרכיבה (למשל- רוכב שרכב באזור עם בורות אשר אין בו שילוט המתריע על המפגע הבעייתי).

   

  קטינים ותלמידים עד גיל 18 אשר נפגעו חלילה בתאונת רכיבה על סוסים, מבוטחים גם הם בביטוח תאונות אישיות אשר מספק להם כיסוי ביטוחי לאורך כל השנה.

   

  במקרה והנפגע הוא הולך רגל, הוא יוכל לתבוע את רוכב הסוס ואת מועדון הרכיבה/החווה אשר בהם קרתה התאונה. על זאת יש להוסיף, כי אדם אשר נפגע ברחוב כתוצאה מתאונת סוס יוכל לתבוע את הרשות המקומית שבה היא התרחשה.

   

  יש גם מקרים אחרים שבהם תאונות רכיבה על סוסים תוכלנה להיחשב כ- "תאונות עבודה". כך למשל, בתאונות המתרחשות במסגרת תעסוקתית כמו רכיבה על סוס לצורך פיזור הפגנות – יוכלו הנפגעים לתבוע את הביטוח הלאומי ולקבל תגמולים כנפגעי עבודה., דמי התאונה יוענקו לנפגעים בשל העובדה כי הם אינם מסוגלים להמשיך לעבוד. במקרים קשים בהם נגרמת נכות, ייקבעו לנפגעים אחוזי נכות והם יהיו זכאים לקבלת תגמולים חודשיים במשך כל ימי חייהם.

   

  ישנה טענה בדיני הנזיקין אשר נקראת "אשם תורם" (Contributory negligence). משמעותה של טענה זו, היא שאדם התובע תביעת נזיקין עשוי להיות למעשה חלק מן הנסיבות אשר גרמו לנזק. בהתייחס לתביעות הקשורות ברכיבה על סוסים – אם יוכח כי לתובע הייתה אחריות מסוימת לפציעתו (למשל- רוכב שלא הקפיד על כללי הזהירות הנדרשים), אז ביהמ"ש יוכל לפסוק על צמצום בהיקף פיצוייו.

   

  בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה לנזיקין אשר יוכל לסייע בהגשת התביעה ולהעריך נכונה את סיכוייה.

   

  צוות עורכי הדין שלנו ב- "מרקמן את טומשין", עוסק בין היתר בסוגיות מורכבות של הגשת תובענות במקרים של תאונות. עם ניסיון מצטבר של עשרות בשנים, אנו נדאג לספק לכם את הייעוץ וההכוונה הנדרשים בכדי להבטיח כי זכויותיכם יישמרו וימוצו במלואן.

   

  הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר ולקבוע פגישת התייעצות מקצועית!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד