.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית באבחון של תשניק סב לידתי


   תביעות בגין רשלנות רפואית במהלך ההריון והלידה, הן תביעות העוסקות במקרים מורכבים וחמורים במיוחד של רשלנות. אחד המקרים הללו נקרא 'תשניק סב לידתי'.  תשניק הסב לידתי הוא מצב שבו העובר (או הרך הנולד) לא מצליחים לקבל כמות מספקת של דם וחמצן לגוף. במצב כזה הילודים נכנסים למצוקה, והצוות הרפואי נדרש להגיב באופן מיידי בכדי למנוע גרימת נזק וחלילה מוות. התנהלות לקויה מצד הצוות הרפואי עשויה להוות עילה להגשת תובענה בגין רשלנות רפואית. 


  תשניק סב לידתי (Asphyxiation – אספיקציה) הינו אחד מהסיבוכים הרפואיים הקשים ביותר אשר עלול לקרות בזמן מעקב הריון או במהלך הלידה. בעיית התשניק הסב לידתי נובעת מפגם מסוים בחבל הטבור (כגון מצב של דליפה או קרע, לחץ על חבל הטבור שחוסם את זרימת הדם, חבל טבור הנכרך סביב צווארו של העובר ועוד). פגם זה מתבטא באספקה מועטה מדי של חמצן ודם (לעיתים עד כדי עצירתם המוחלטת) אל לגוף העובר. 


  לתשניק הסב לידתי עלולות להיות השלכות חמורות במיוחד כמו פגיעה מוחית קשה או מצב של שיתוק מוחין. לעיתים גם עשויות להתפתח בעיות נוירולוגיות שונות כגון אפילפסיה והפרעות קשב וריכוז. במקרה הקיצון החמור ביותר, עלול התשניק הסב לידתי לגרום למותו של הוולד בזמן הלידה או מעט אחריה. 


  כיצד אמור הצוות הרפואי לפעול במצבים של תשניק סב לידתי?

  כמו כל בעיה רפואית אחרת, הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לבצע אבחון של התשניק הסב לידתי כמה שיותר מוקדם. לתשניק הסב לידתי יש לא מעט תסמינים שניתן לזהותם כמחשידים. בין היתר, חשוב להתייחס אל:

  •  ערכים נמוכים של אפגר
  • ערכים נמוכים של רמת PH
  • נתוני המוניטור העוברי
  • פרכוסים
  • רפיון שרירים
  • ועוד...

  כאשר התשניק הסב לידתי מתרחש במהלך הלידה, הצוות הרפואי המטפל מחויב לפעול בזריזות ובאופן מיידי. במקרים הללו, כל שנייה היא קריטית. הרי מדובר בפגיעה באספקת הדם והחמצן החיוניים כל כך ליכולתו של התינוק לשרוד. במקרים מסוימים, למרבה הצער, התנהלותו של הצוות הרפואי חורגת מן הסטנדרט הרפואי המקובל, מה שעלול להוביל כאמור לגרימת נזקים חמורים אצל התינוק ואף להסתיים במותו. במילים אחרות, מדובר ברשלנות רפואית שיש מקום להגיש בגינה תביעה משפטית. 


  מה ייחשב כרשלנות רפואית במקרים של תשניק סב לידתי

  כאשר מדובר בתשניק סב לידתי, ניתן להגדיר רשלנות רפואית על פי שני גורמים מרכזיים:

  • התנהלותו של הצוות הרפואי בעת אבחון: אי אבחון, אבחון שגוי או אבחון מאוחר מדי של התשניק הסב לידתי. כל אחד מן המצבים הללו, עלול לגרום ב"מקרה הטוב" לנזק בלתי הפיך. האפשרות השנייה והקיצונית ביותר הינה גרימת מוות ברשלנות. 
  • התנהלותו של הצוות הרפואי לאחר האבחון: חריגה מסטנדרט 'הרופא הסביר' בטיפול בעובר\בילוד במקרים של תשניק סב לידתי (למשל, תגובה מאוחרת מדי של הצוות הרפואי למרות שזיהה חשד לתשניק סב לידתי).

  לעומת היווצרותן של בעיות רפואיות אחרות בהריון ובלידה, היווצרותו של התשניק הסב לידתי אינו נמצא במסגרת אחריותם הבלעדית של הרופאים. מה שכן, הם יכולים (ומוכרחים) לפעול במהירות כאשר התשניק הסב לידתי מופיע. מבחינה זו, כל התנהלות בלתי סבירה של הרופא\הצוות הרפואי עשויים להיחשב לרשלנות רפואית. 


  עניין נוסף שחשוב לדעת, הוא שכאשר מתנהלת תביעת רשלנות רפואית העוסקת במקרה של תשניק סב לידתי, יש צורך להוכיח 3 נקודות עיקריות:

  1)     התרחשה התנהלות רשלנית

  2)     ההתנהלות הרשלנית הובילה למצב של תשניק סב לידתי (אספיקציה)

  3)     נגרם נזק לעובר\לתינוק כתוצאה מן הרשלנות הרפואית


  על מנת להוכיח את שלושת הנקודות הנ"ל, יצטרכו התובעים לבסס ולחזק את טענותיהם באמצעות הצגת חוות דעת רפואית ומקצועית של מומחה, ובאמצעות הצגתן של אסמכתאות ותיעודים רפואיים רלוונטיים. במידה ויוכח כי קיים קשר סיבתי בין התנהלות הצוות הרפואי לבין נזק שנגרם לעובר\לתינוק, יפסוק בין המשפט פיצויים משמעותיים לטובתם של התובעים. סכומי הפיצויים עשויים להגיע גם למיליוני שקלים, כאשר המטרה היא לכפר קודם כל על הסבל, הכאב ועוגמת הנפש שנגרמו, לכסות על כל ההוצאות הרפואיות העתידיות ולאפשר לרך הנולד לחיות את חייו בכבוד למרות הפגיעה והמוגבלות שחלילה ממנה הוא סובל.


  בטרם הגשת התביעה בפועל, כדאי ואף מומלץ מאוד לפנות לעורך דין מנוסה ומקצועי המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית – לרבות במקרים של רשלנות רפואית בעת מעקב הריון ובלידה. רק עורך דין מומחה בתחומו, כזה אשר בקיא בכלל ההיבטים המשפטיים הרלוונטיים, יוכל באמת לסייע לתובעים להשיג את הצדק אשר מגיע להם.


  אנחנו במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", דואגים לטפל כמדי שנה במקרים רבים וסבוכים של רשלנות רפואית. העבודה שלנו היא לדאוג לצדק שלכם, אלו שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית אשר הובילה לעוול כבד מבחינה רגשית (וחלילה גם פיסית).


  ברגע של אמת, כולנו נמדדים. צרו עימנו קשר ואנו נדאג להוציא את האמת שלכם לאור ונאפשר לכם למצות את זכויותיכם באופן מלא!


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד