דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

תאונות עבודה

עו"ד ליאור טומשין מראיין את אבי אברהם, יו"ר העמותה לקידום ושמירת זכויות חולי הכליות

שלום למר אבי אברהם, יושב ראש העמותה לקידום ושמירת זכויות חולי הכליות. לפני שנדבר קצת על פעילות העמותה, אני תמיד אוהב לגעת בנקודה האישית. זה תופס אותך איפה? בגיל 32 סמג"ד, בריא, חזק, ופתאום בבת אחת החיים משתנים או משתנים באופן זמני. 

מר אברהם: בהחלט. הייתי במסגרת לימודי פו"ם, עושים הרבה ספורט בפו"ם, בוקר אחד הרגשתי לא טוב, התמוטטתי, התחלתי בדיקות, וגיליתי שאני למעשה חולה כליות מתקדם מאוד. 

עו"ד טומשין: ואתה מתחיל טיפולי דיאליזה? 

מר אברהם: לא, אבל נמצאתי במצב מתקדם מאוד שאמור להגיע מתישהו לטיפולי דיאליזה, והדרך היחידה לדחות את הדיאליזה ככל האפשר היא בעיקר על ידי דיאטה. 

עו"ד טומשין: וזה אירוע שקורה לפני נאמר 17, 18 שנים ואתה עדיין אתנו. זה אומר שעברת טיפולי דיאליזה מספר פעמים בשבוע? 

מר אברהם: ברגע שהכליות מפסיקות לתפקד, ומגיעים לאי ספיקת כליות סופנית בשפה הרפואית, מתחילים טיפולי דיאליזה 3 פעמים בשבוע, בין 4 ל-6 שעות כל פעם. זה טיפול ארוך, קבוע ואינטנסיבי שמשנה קצת את אורחות החיים שלך, אין מה לעשות. 

עו"ד טומשין: כמה חולי דיאליזה יש היום למשל בישראל? 

מר אברהם: היום יש בסביבות 6,500 מטופלי דיאליזה. 

עו"ד טומשין: כמה מהם מגיעים בסופו של דבר להשתלת כליה? אני מבין שאתה עברת השתלה. מתי? 

מר אברהם: אני עברתי את ההשתלה ב-2001. 

עו"ד טומשין: ובעקבות ההשתלה החיים משתנים שוב, לטובה. 

מר אברהם: הפעם בהחלט לטובה, לשמחתי אני בצד שקיבל וזכה להשתלה, לצערנו רוב מטופלי הדיאליזה לא זוכים להשתלה, הן מחוסר כליות, והן בשל היעדר התאמה להשתלה. בקרב מטופלי דיאליזה הסטטיסטיקה עומדת על 20תמותה בשנה וזה מספר גדול מאוד. 

עו"ד טומשין: כלומר מתוך 6,500 חולי דיאליזה, אם הסטטיסטיקה תעבוד כפי שהיא רגילה לעבוד, למעלה מ-1,000 מהם לא ישארו בחיים בשנה הבאה? 

מר אברהם: נכון. 

עו"ד טומשין: ואיך ניתן להגדיל את מספר תורמי הכליות? אני מבין שהעמותה בין היתר גם מטפלת בנקודה הזאת. 

מר אברהם: בהחלט. אחת מהמטרות החשובות ביותר של העמותה זה להגביר את המודעות לתרומה, אבל מן החי, כשאני אומר מן החי אני מתכוון בעיקר לתרומה מקרבה ראשונה: אח, אחות, אבא, אימא. הנתונים החיים והסטטיסטיקה מלמדים שהתרומה מהחי מאדם בקרבה ראשונה היא הכי מהירה, הכי מוצלחת, והשרידות גם של התורם וגם של הנתרם היא מצוינת. 

עו"ד טומשין: אני מניח שפסיכולוגית לא תמיד קל לשכנע אבא למשל, לקבל תרומה של כליה מהבן שלו, למרות שאולי ישנה התאמה מלאה. 

מר אברהם: בהחלט. זה אחד מהנושאים היותר מורכבים, איך אבא לוקח מהבן שלו כליה, יש כל הזמן את המחשבה על מה יקרה, ואיך הבן יגיב, ומה יקרה לו אם חלילה הכליה שלו שנותרה תפסיק לתפקד, אבל צריך לעשות על זה עבודה ביחד עם מתאמת ההשתלות, ויש לזה יותר ויותר מודעות, ויש יותר ויותר תורמים בהחלט מן החי. 

עו"ד טומשין: ומה לגבי תרומה מן המת? אני למשל חתום על כרטיס אדי, ואני חושב שזה דבר מאוד חשוב, למה השתלה מן המת היא פחות יעילה? 

מר אברהם: השתלה מן המת היא פחות יעילה מפני שאת ההשתלה מן המת עושים בלוח זמנים מאוד, מאוד קצר. קודם כל חשוב לזכור, אנחנו לא יכולים לחזות את מותו של אדם, ההתראה היא קצרה, ויש הרבה פחות זמן להיערך ולהכין את המושתל להשתלה, וזה חלק מהעניין. 

עו"ד טומשין: אני מבין שאת ההשתלה לא עברת בארץ בין היתר מפאת היעדרם של תורמים או מיעוטם של תורמים 

מר אברהם: אני הגעתי להשתלה בארצות הברית, השתלה מן המת, בספטמבר 2001, 3-4 ימים לפני פיגוע ה"תאומים", וזה בהחלט שבוע שצרוב אצלי עמוק מאוד בתודעה לאור האירוע ולאור ההשתלה, משהו שלא חווים בדרך כלל. 

עו"ד טומשין: או.קיי. כאשר בהיעדר השתלה אני מניח שלא היית אתנו היום. נוכח הסטטיסטיקות שאתה מדבר עליהם. 

מר אברהם: בהיעדר השתלה, אם נעמיד דברים על דיוקם, יש חולים צעירים שחיים 20 ו-25 שנה בטיפול דיאליזה, אבל יש גם סיכוי גדול למוות. 

עו"ד טומשין: אז עברת השתלה לפני 16 שנים, אתה אדם שהגיע לדרגה גבוהה בצה"ל, אני יודע מהכרות אישית שהיום אתה גם מנכ"ל של חברה מאוד גדולה. מה משאיר אותך עדיין בפעילות כזו, כאשר אתה כבר עברת את ההשתלה שלך, ולכאורה היום החיים שלך הרבה יותר נוחים? 

מר אברהם: החיים שלי הרבה יותר נוחים, ואני חושב שאחרי מה שאני עברתי וחוויתי באופן אישי, אני אעשה ועושה מאמץ גדול כדי לתרום את חלקי לקהילה ולאנשים. בנוגע לחולי כליות לא פעם אנחנו מדברים על אוכלוסייה חלשה שצריכה הרבה מאוד עזרה ותמיכה, וכל עוד אני יכול אני אמשיך לעשות את זה בתרומה מלאה מחפץ לב, כי אני באמת רואה שיש תוצאות בשטח, ואנשים נהנים מהפעילות הזו שאני עושה, עם העמותה שאני מייצג, וזה גם מאוד ממלא אותי. 

עו"ד טומשין: בנגוע למחלות כליות, יש חשיבות לגילוי מוקדם או לבדיקות מוקדמות? 

מר אברהם: יש חשיבות עצומה לגילוי מוקדם ולבדיקות מוקדמות, ודרך אגב הגילוי המוקדם לבעיות כליות הוא אחד מהדברים היותר פשוטים שיש, בדיקות דם ושתן רגילות לחלוטין שנעשות בקופת החולים ובדיקת לחץ דם פשוטה שאפשר לעשות אפילו בבית. הסימפטומים לבעיות כליה הםא מאוד ידועים ופשוטים. כמובן מי שחולה סוכרת נמצא בקבוצת סיכון מאוד, מאוד גבוהה לחלות באי ספיקת כליות. 

עו"ד טומשין: גילוי מוקדם לא ימנע את המחלה, אבל יאריך את התקופה שבה עדיין לא תזדקק לדיאליזה או יביא אותך מוכן יותר לטיפולים כאלה, ואז עם סיכוי גבוה יותר גם להיות מתאים להשתלה, ועוד דברים שיכולים להיעשות לעבור את המחלה בצורה מיטבית יותר. 

מר אברהם: נכון מאוד. גילוי מוקדם יכול לדחות בשנים רבות את הצורך בדיאליזה, וישנו סיכוי מאוד גבוה שתוכל לקבל תרומת כליה, לאור זה שבזמן שגילו לך את המחלה אתה עדיין נמצא במצב גופני מספיק טוב כדי לעבור השתלה. 

עו"ד טומשין: אם אני חולה כלייות או קרוב משפחה של חולה כליות, מדוע כדאי להצטרף לעמותה? 

מר אברהם: העמותה מסייעת ומייצגת את כל מי שצריך את העזרה שלנו. אנחנו לא גובים דמי חבר, אין תנאים. המטרה שלנו היא רק לסייע לכל מי שצריך. הצטרפות לעמותה כרוכה רק בטופס עם חתימה, ובקשה. ככל שיותר חברים רשומים בעמותה העוצמה שלה גדולה יותר, זה הכל, החברות בעמותה לא כרוכה בעלות או מחויבות. 

טיפ בנושא זכויותיהם של חולי כליות, מאת עו"ד ליאור טומשין 

אנשים שסובלים מבעית כליות עשויים להיות זכאים לקצבת נכות כללית, הקצבה הזו היא בגובה של בין 1,400 ל-2,600 ₪ בדרך כלל, וזכאים לה אנשים שעדיין לא הגיעו לגיל קצבת זקנה, ואנשים שהשכר שלהם מעבודה הוא לא גבוה. לא עולה על כ-5,500 ₪. 

חולי כליות שגם נזקקים לטיפולי דיאליזה, ומצבם הגופני לא טוב, ועדיין לא הגיעו לגיל קצבת זקנה, יכולים לקבל גם קצבת שירותים מיוחדים, וגם היא מגיעה לאלפי שקלים בחודש, הזכאות לקצבה הזו לא כרוכה במבחן הכנסה. כלומר גם מי שיש לו הכנסה גבוהה, יוכל לקבל קצבת שירותים מיוחדים. 

מחלת כליות יכולה להוביל גם לפטור מתשלום מס ההכנסה, רלוונטי מאוד לאנשים שעובדים, רלוונטי גם לפנסיונרים שמשלמים מס הכנסה, וגם למי שמשלם מס ההכנסה בגלל הכנסות אחרות שלא מעבודה או פנסיה (למשל רווחי הון). צריך להגיש את התביעה הזאת למס ההכנסה, יש ועדה של ביטוח לאומי שבודקת את שיעור הנכות, וניתן לקבל פטור ממס ההכנסה עד להכנסה די גבוהה. מי שמקבל את הפטור יכול לקבל גם החזר מס, רטרואקטיבית עד 6 שנים לאחור. 

חשוב מאוד. לעיתים מחלה בכליות עשויה להיות גם מוכרת כתאונת עבודה, ואת זה מעטים יודעים. במקרים האלה התגמולים גבוהים מאוד, והזכאות להם קיימת בכל גיל, וללא שום קשר למבחן הכנסה, כלומר גם בגיל 70 או בגיל 80 ניתן לקבל קצבה מביטוח לאומי בגלל נכות מהעבודה, גם מי שממשיך לעבוד, והכנסתו לא נפגעה, זכאי לקבל קצבת נכות מהעבודה במקביל להכנסתו, ושוב לא הרבה יודעים את זה. 

מי יוכר כנפגע עבודה בגלל מחלת כליות? במקרה של סרטן כליות למשל, הוא עשוי להתפרץ עקב חשיפה לחומרים, כמו למשל: טריכלורואתלין שנמצא בעבודות של ניקוי מתכות, בצבעים, בניקוי יבש; חשיפה לערסל שנמצא בחומרי הדברה ובצבעים, חשיפה לקדמיום שנמצא בבטריות, חשיפה לקרינה מייננת ועוד. מי שלקה בסרטן הכליות חשוב שיבחן קשר אפשרי לעבודה. 

גם אי ספיקת כליות יכולה להיות מוכרת כפגיעה עקב עבודה למי שנחשף למתכות, כמו: עופרת, לבריליום, לכספית או לחומרי הדברה; מקצועות שבסיכון יכולים להיות אצל אינסטלטורים, אצל עובדי הלחמה, רופאי שיניים, תכשיטנים, אנשים שעובדים במפעלים ועוד. 

חשוב לדעת שאי ספיקת כליות חריפה יכולה להיות גם קשורה למקרים של התייבשות או לפציעה שגרמה לאיבוד דם; אנחנו מכירים גם אי ספיקה אצל אנשים שסובלים מסוכרת או מיתר לחץ דם, ולכן מי שהבעיות האלה אצלו הוכרו כפגיעה בעבודה, גם הבעיה בכליות תוכל להיות מוכרת, והוא יוכל תמיד להגיש בקשה לוועדה רפואית או להחמרה בגלל גילוי של אי ספיקת כליות. 

בשורה התחתונה מי שלקה באי ספיקת כליות או בסרטן הכליות או חלילה במקרים של פטירה עקב מחלת כליות, חשוב לברר את הזכויות של החולה או של שאריו, ולזכור שבתביעות של ביטוח לאומי אין התיישנות. כך שניתן גם היום לטפל בבעיות מפעם. 

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
הוכר כתאונת עבודה: רופא שיניים קיבל התקף לב שלושה ימים לאחר ריב עם הסייעת
קרא עוד
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם