דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

פטור ממס הכנסה

עו"ד ליאור טומשין מראיין את דורון יהודה-יו"ר ארגון נכי הפוליו בישראל

עו"ד טומשין:      שלום לדורון יהודה, יושב-ראש ארגון נכי הפוליו בישראל. ספר לי, כיצד הפכת להיות נכה פוליו או חולה פוליו, ממתי?

מר יהודה:         מגיל 4, המשפחה שלי התגוררה בירושלים, באוהלים. היה לי חום גבוה ולקחו אותי לטיפול בבית החולים. בבית החולים לקיתי בפוליו והייתי מאושפז למשך 10 שנים לאחר מכן.

עו"ד טומשין:      או.קיי, אנחנו מכירים, כמעט כולם מכירים את מחלת הפוליו, מחלה שהיום כמעט ואין בה חולים חדשים או צעירים לשמחתנו, מהיו הסיבות להופעת המחלה בעבר?

מר יהודה:         שתי סיבות עיקריות:  הראשונה, תנאים סניטריים לקויים במעברות וככלל בקליטת העלייה שהגיעה לישראל בשנים הראשונות וגם אז, והסיבה השנייה- זריקת חיסון שהזריקו לילדים כדי למנוע את מחלת הפוליו, הזריקה הייתה זריקה ניסיונית  והיא גרמה גם לנכויות וגם להידבקות בפוליו.

עו"ד טומשין:      הזריקה גרמה לאנשים בריאים לחלות בפוליו?.

מר יהודה:         כן.

עו"ד טומשין:      יש לך הערכה כמה חולים בפוליו היו בישראל?

מר יהודה:         כ-12,000 נכים, זה פלא תשמע, מתוך ה-12 אלף נותרו פחות מ-3,000 נכים.

עו"ד טומשין:      או.קיי, עכשיו אני מכיר את הפעילות שלכם, ומכיר את המלחמה שלכם, ובערך 50 או 60 שנה אחרי שאנשים לקו במחלה, בשנת 2007 פתאום חוקק חוק, חוק הפוליו. בוא תספר לי עליו בכמה מילים.

מר יהודה:         ב-2007 הגשתי בקשה לחבר הכנסת צ'יטה כהן שהיה במפלגת "ישראל ביתנו", וביקשתי ממנו להכין את החקיקה, ואכן הגשנו את החקיקה. טענו שהמדינה ידעה שהטיפול לחולי פוליו צריך להיות רק פיזיותרפיה ורתיחות מים חמים ולא לבצע טיפול ניתוחי לנכים. זה כתוב בספרות הרפואית של אותן שנים. הוצאתי את כל הספרות הרפואית הרלוונטית משנות ה-40 וזה מופיע שם. הרופאים ידעו את זה, ולמרות זאת ניתחו את הנכים. בחוק דרשנו פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לנכים בטיפול הרפואי, בטענה שהמדינה תרמה בעקיפין לנזק, בגלל שהייתה העלמת עין.

עו"ד טומשין:      או.קיי. בוא ניקח אותך כדוגמא, בגיל 4 חלית במחלה, היום אתה משתמש בכיסא גלגלים, באיזה גיל עברת להשתמש בכיסא גלגלים?

מר יהודה:         בגיל 23 לערך.

עו"ד טומשין:      או.קיי. וכמה ניתוחים עברת?

מר יהודה:         מגיל 4 עד 15, עברתי בסביבות 36 פעמים את חדר הניתוח.

עו"ד טומשין:      הבנתי. או.קיי, אז היום אנחנו יודעים שיש חוק, ונותנים פיצוי, יש אנשים שעדיין צריכים להגיש שוב בקשות, יש איזה תופעה של החמרה?

מר יהודה:         יש תופעה היום מאוד, מאוד קשה, ואני אתן דוגמה. נכי הפוליו קיבלו קצבת נכות, את קצבת הפיצוי בגין הנזק שהיה להם, אם זה היה בניידות, ואם זה היה בנכות, אבל הנכים בפוליו לקחו את הנכות של הניידות שזה רק ברגליים. הם שכחו שיש להם כתוצאה מההליכה שהיא לא ישרה וכו', יש להם נזקי גוף כמו: עקמת בעמוד השדרה, בעיות בכתפיים כתוצאה מההליכה עם מקלות ועם…. וכל הדברים האלה צריכים לבוא לידי ביטוי בהגדלת קצבת הנכות של הפוליו. לכן מומלץ לנכים להתייעץ עם עורכי דין, ולבדוק את הנושא עם רופאים, ולבדוק אם אכן יש להם שינויים או אפילו פגיעות כתוצאה ממחלת הפוסט-פוליו שפוגעת היום ברוב נכי הפוליו. אתה תראה נכים שהיו מתפקדים 100 אחוז, והיום הם מרגישים שהם לא יכולים לתפקד.

עו"ד טומשין:      או.קיי. אז אתם עזרתם, והיום יש חוק, ויש פיצוי, פיצוי נוסף בנפרד לחולי פוליו שאני אפרט עליו בהמשך. אנחנו מכירים גם את סוגיית ההנגשה, הנגשת שירותים לנכים ותשתיות אחרות. האם אתם מטפלים גם בנושא הזה בעמותה?

מר יהודה:         אנחנו ישבנו בוועדת העבודה והרווחה עם חבר הכנסת שאול יהלום, והיינו אלה שעזרנו בחקיקה בנושאי הנגישות ואנחנו ממשיכים לפעול בנושא. אם פונים אלינו שיש בעיות נגישות, אנחנו גם מגישים תביעות משפטיות, נגד אותם גורמים שלא ביצעו את ההנגשה על פי חוק.

עו"ד טומשין:      האם בן אדם שסובל מנכות, אבל לאו דווקא מפוליו, יכול להגיע אליכם, יכול לבקש את העזרה גם מכם, את הפעילות המבורכת שלכם?

מר יהודה:         רוב ציבור הנכים הכללי, לאו דווקא פוליו, יודע שאם הוא פונה אלי הוא מקבל את הסיוע והעזרה, כמובן שאני בן אדם אחד, אני לא יכול לעשות הכול, אבל אני משתדל לענות לכולם, ולעזור כמה שאני יכול.

עו"ד טומשין:      או.קיי, בן אדם אחד שעושה המון דברים, ומאחוריך עומד ארגון שלם והעבודה שלכם היא מבורכת. אני כמובן ממליץ לנכים לפנות אליכם בעת הצורך, אפשר להתלונן על בעיות, אפשר לבקש ייעוץ, אפשר לקבל עזרה, וממה שאנחנו יודעים יש גם ממי לקבל עזרה.

טיפ לנכי פוליו מאת עו"ד ליאור טומשין

כאמור חוק הפוליו חוקק בישראל בשנת 2007, והוא הגדיר את הזכאים לתגמול על פי חוק. מי זכאי לקבל תגמולים על פי חוק הפוליו? אנשים שלקו במחלה בישראל או מי שלקה במחלה לא בישראל, אבל עבר ניתוחים בישראל כטיפול במחלה עד שנת 1970. החוק מכיר בכך כי כנראה שהניתוחים האלה באמת היו פעילות רפואית לא נכונה, והמדינה החליטה לקחת אחריות על הפעולות האלה.

כל מי שנותר נכה כתוצאה מהמחלה, זכאי לפיצוי. הפיצוי הוא בהתאם לאחוזי הנכות. מי שדרגת הנכות שלו עד 19%, יקבל מענק חד פעמי על עצם המחלה, ועוד מענק חד פעמי בהתאם לשיעור דרגת הנכות. מי שדרגת הנכות שלו 20% ומעלה, יקבל גם מענק חד פעמי וגם קצבה חודשית. מענק חד פעמי מתחיל בקצת יותר מ-50,000 שקלים, ומגיע למעלה מ-100,000 שקלים, לגבי הקצבה החודשית מי שנכותו 100% יקבל מענק בגובה מחצית השכר הממוצע במשק,. מי שיש לו נכות שהיא לא 100% יקבל אחוז מתוך הסכום הזה.

אנחנו יודעים שיש אנשים שלקו במחלה הזאת, ומצבם החמיר עם השנים. ניתן להגיש בקשה להחמרת מצב בכל עת או כל 6 חודשים, ככל שהנכות עלתה, ניתן לקבל גם מענק חד פעמי יותר גבוה, ולהתחיל לקבל קצבה חודשית גבוהה יותר, ולכן אנשים מוזמים לשוב ולפנות.

לאנשים רבים יש הנחה מוטעית כאילו בנושא של תגמולים לנכים אין "כפל מבצעים", כלומר אין כפל גמלאות. הנחה זו שגויה ככל שמדובר בחוק הפוליו. מה זאת אומרת? ניתן לקבל קצבה חודשית בעקבות מחלת הפוליו, ובמקביל לקבל גם את כל הקצבאות החודשיות האחרות. כלומר, בן אדם שלקה במחלת פוליו יכול להיות שעל הנכויות שהוכרו לו יקבל קצבה חודשית לפי חוק הפוליו, וגם יוכל לקבל גם קצבת נכות כללית, גם קצבת ניידו וגם קצבת שירותים מיוחדים, ואולי יוכל גם להיות פטור ממס ההכנסה ולקבל זכויות והטבות נוספות ולכן בנושא הזה אפשר גם וגם וגם.

כדאי ומומלץ לכל מי שחולה במחלה או כל מי שיש לו קרוב שחולה, לבדוק את הנושא לעומק, כי ניתן לקבל, וניתן גם להגדיל את התגמולים, ולקבל תגמולים שיקלו על החיים, ויאפשרו לנו להעביר את הזמן בצורה קצת יותר נוחה.

חולי הפוליו שסובלים גם מבעיות של נגישות, ונתקלים בבעיות האלה, העמותה שם של חולי הפוליו בישראל היא כתובת לכך, וניתן גם היום להגיש תביעות ייצוגיות כנגד גופים שפוגעים לנו בנגישות. מי שהגיש תביעה ייצוגית בנושא הזה, ותביעתו התקבלה, יקבל אישית פיצוי אחד גבוה, ויינתן גם פיצוי גבוה לציבור. הציבור שיזכה בזה בדרך כלל הוא ציבור הנכים בישראל, והדבר הזה חשוב גם כדי לחנך, וגם כדי לתרום תרומה כספית למי שבאמת זקוק לזה.

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
המלצות

עו"ד דרנס עשה עבודה נהדרת בטיפול מול הביטוח הלאומי ובהשגת הפטור ממס הכנסה. המחלקה בראשותו טיפלה בתיקים שלנו בהצלחה רבה למרות שהיה סבוך ונדרשה העמקה של 6 שנים אחורה.

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
מי כאן מקלל?
קרא עוד
המלצות

עו"ד דרנס עשה עבודה נהדרת בטיפול מול הביטוח הלאומי ובהשגת הפטור ממס הכנסה. המחלקה בראשותו טיפלה בתיקים שלנו בהצלחה רבה למרות שהיה סבוך ונדרשה העמקה של 6 שנים אחורה.

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם