דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

תאונות עבודה

עו"ד ליאור טומשין מראיין את הגב' אורית שפירא, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן

עו"ד טומשין: אורית שפירא היא עובדת סוציאלית מומחית בתחום הבריאות, ומנהלת מחלקת שיקום ורווחה של האגודה למלחמה בסרטן. האגודה במלחמה בסרטן, אנחנו שומעים כל כך הרבה דברים טובים שהיא עושה, נתחיל בשאלה כמותית, כמה חולי סרטן יש בישראל? 

גב. שפירא: יש בישראל כ-280,000 חולי סרטן חולים ומחלימים, ומדי שנה קרוב 

ל-30,000 חולים חדשים מאובחנים. 

עו"ד טומשין: כולנו שמענו על האגודה למלחמה בסרטן, בואי תספרי לי בגדול, מה הפעילויות שאתם עושים עבור אותם חולים? 

גב. שפריא: הפעילות שלנו היא פעילות רחבה ביותר. החל מתחום המניעה וכלה בטיפול הישיר שניתם לחולים בסרטן, מחלימים ובני משפחה. אנחנו מפיקים חוברות מידע על מהלך המחלה, טיפולים אפשריים, מחקרים רלוונטיים וכו'. יש לנו מרכז מידע מקיף ומעודכן לגבי הטיפולים הרפואיים החדשניים ביותר. אנחנו מפעילים מוקד טלפוני בנושא זכויות חולים, מול קופות החולים, מול משרד הבריאות ובכלל. 

עו"ד טומשין: אני רוצה להציג לך איזושהי בעיה, כדוגמא: אני מטפל בעובדים ובגמלאים של נמל אילת, לא מעט מהם חולים במחלות סרטניות בגלל החשיפה לחומרים בנמל לפני עשרות שנים. תושב אילת, שצריך לקבל את הטיפול בבית חולים תל השומר או איכילוב, אך אתם מסייעים לו? 

גב' שפירא: חולי סרטן שגרים בפריפריה ומגיעים לטיפולים במרכז הארץ, אנחנו מציעים להם אפשרות לשהות במעון צ'ארלס קלור של האגודה במלחמה בסרטן ללא כל עלות, ויש לנו הסעות משם לכל המרכזים הרפואיים הקרובים, 

עו"ד טומשין: כלומר אתם, אתם מלינים את החולה בזמן שהוא זקוק לסדרת טיפולים. 

גב' שפירא: אנחנו נותנים לו גם מעטפת רגשית, בנוסף לעניין ההסעה אל הטיפול ובחזרה. מעטפת רגשית במרכז התמיכה שלנו- "אחד מיני רבים, וחזקים ביחד" וללא תשלום. החולה מביא טופס 17 מקופת החולים. הוא מקבל מקום לינה במרכז בחינם עם תמיכה וטיפול סיעודי רפואי, עם השגחה מאוד רצינית, זאת אומרת זה לא סתם בית מלון. 

עו"ד טומשין: מחלת הסרטן היא כותרת להרבה מאוד מחלות שונות לחלוטין אחת מהשנייה. האם כאשר בן אדם חולה בסרטן אתם נותנים לו ייעוץ כללי למחלות סרטניות או שיש גם ימי עיון ספציפיים לפי מחלות? 

גב' שפירא: במשך השנה אנחנו מקיימים כ-20 ימי עיון אה ארציים באבחנות ומחלות סרטניות שונות: סרטן מעי גס, סרטן השד, סרטן שד גרורתי, סרטן כליות ושלפוחית השתן, וכו'. בנוסף יש לנו עוד כ-20 ימי עיון באזורי פריפריה בנושאים האלה. בימי עיון האלה אנחנו עוסקים במידע עדכני ביותר על המחקרים והטיפולים החדשים בתחומים כמו: טיפול גנטי, התמיכה הרגשית, תזונה לחולים, למחלימים, לבני המשפחה. וגם כאן, ימי העיון האלה הם ללא עלות לחולים. 

עו"ד טומשין: ביקרתי במרכז שלכם בגבעתיים, ומאוד התרשמתי, אבל לא כל האנשים גרים בגבעתיים. יש לכם מרכזים נוספים בפריסה ארצית? 

גב' שפירא: יש לנו מרכזים נוספים בפריסה ארצית מהצפון ועד הדרום. יש לנו 5 מרכזים גדולים כמו המרכז שראית בגבעתיים, בערים: חיפה, עפולה, גבעתיים, ירושלים ובאר שבע (בשיתוף עם בית מעגן). מעבר לכך יש לנו כ-70 סניפים ברחבי הארץ שמופעלים על ידי מתנדבים. יש לנו עוד כמה עשרות של מרכזי תמיכה "חזקים ביחד" שיש בהם פעילויות לחולים, למחלימים ולבני משפחה. 

עו"ד טומשין: ומאיפה הכסף להפעיל כל כך הרבה מרכזים? 

גב' שפירא: האגודה למלחמה בסרטן ניזונה אך ורק מתרומות. היא לא לוקחת כסף מאף חולה על הפעילויות שאנחנו עושים, ואנחנו עושים פעילויות רבות מה שנקרא מגיל 0 עד אה 120. כולל ילדים, כולל מבוגרים, כולל מתבגרים, ללא עלות. 

עו"ד טומשין: אנשים שחלו בסרטן יש להם זכויות כלכליות או הטבות כאלה ואחרות, איך הם שומעים על זה אצלכם? כי יש, יש זכויות שהם כמעט אוטומטיות. ויש זכויות שלא. האם יש מישהו אצלכם שנותן להם את העזרה ואת ההכוונה? 

גב' שפירא: אני יכולה להגיד שהאגודה למלחמה בסרטן פועלת, גם במישור הפוליטי, לקדם זכויות ולהוביל מהלכים לטובת חולי הסרטן. לדוגמא, בביטוח הלאומי, לגבי קצבת נכות ושירותים מיוחדים יש מהלך מה שנקרא של "מסלול ירוק" שנעשה בשיתוף עם הביטוח הלאומי וחולי סרטן נהנים מתהליך ברור עם פרוטוקולים טיפוליים מאוד ברורים. 

ברור שהחולים צריכים לקבל את זכויותיהם בביטוח הלאומי. ומהצד השני באמת הייתה הבעיה המאוד גדולה, איך מנגישים את זה לחולים? יש לנו מערך של עובדות סוציאליות, עובדות סוציאליות מחוזיות, וברור לכל החולים שניתן לפנות אלינו ולקבל את המידע. אנחנו מציעים גם ייעוץ מס של לשכת יועצי המס ורואי חשבון, שניתן בהתנדבות. אפשר לקבל את הייעוץ במוקדים שונים ברחבי הארץ. בנוסף יש לנו מוקד טלפוני במרכז המידע שלנו, שעוסק בזכאויות שיש לחולים בנושא של בקופות החולים ובמשרד הבריאות וכדומה. יש לנו אתר אינטרנט, עם מידע גם ברוסית ובערבית, יש לנו עמוד פייסבוק ועוד. 

טיפ בנושא זכויות חולי סרטן מאת עו"ד ליאור טומשין 

יש זכויות שחולי סרטן מקבלים באופן אוטומטי. אני אומר את זה עם הדגשה. למה? כאשר מגיע לך משהו אוטומטי אתה לא חייב לפנות לבעלי מקצוע כדי שיגזרו קופון על זכויות שמגיעות לך אוטומטית, כשיש זכויות שאתה לא מקבל אוטומטית אז כבר שווה להתייעץ עם איש מקצוע. 

נתחיל מהזכויות האוטומטיות, חולה סרטן בשלב הראשוני, כאשר הוא בטיפולים, על פי רוב יקבל 100% נכות בביטוח הלאומי לפחות לשנה הראשונה, ולאחר מכן תלוי במצבו. אדם עם 100% נכות בנכות כללית מקבל פטור ממס הכנסה לאותה שנה. 

במקרה שהחולה גם לא עובד או עובד בשכר נמוך שלא יעלה על 5,500 ש"ח הוא יקבל מביטוח לאומי קצבת נכות כללית, עבור אותה שנה. 

אם למרות המחלה החולה יכול להמשיך לעבוד ולהתפרנס בשכר יותר גבוה מ-5,500 ש"ח, הוא לא יקבל קצבת נכות כללית, אבל במרבית המקרים הוא יקבל מביטוח לאומי קצבת שירותים מיוחדים, זו קצבה שגובהה נע מ-1,400 שקלים ומעלה. את הקצבה הזו יכול לקבל גם אדם עובד, בדרך כלל לפחות ל-6 החודשים הראשוני ולאחר מכן, תלוי במצבו הרפואי. 

פטור ממס ההכנסה ניתן באופן כללי לכל מי שדרגת הנכות שלו 90% ומעלה, במצטבר. אז אם קיבלת 100% נכות בשנה הראשונה, רק צריך לפנות למס ההכנסה לעדכן אותם ולקבל את החזרי המס. יש הרבה חולים שמקבלים פטור ממס לשנה הראשונה, ולאחר מכן לא מבקשים עוד. חשוב לדעת, הפטור לאחר השנה הראשונה לא ניתן אוטומטית, אל בהתאם למצב הרפואי, לאחוזי הנכות. גם אם אחרי השנה הראשונה לא קיבלת 100% נכות בגלל מחלת הסרטן, אבל יש לך עוד בעיות רפואיות, תרכז את המידע, תגיש בקשה ואם כלל אחוזי הנכות שיקבעו עולים על 90%, תוכל לקבל פטור ממס הכנסה. 

נושא אחר הוא ביטוח למחלות קשות. יש לא מעט אנשים שיש להם ביטוח מחלות קשות, ביטוח שבאופן אוטומטי, אם חלית במחלה קשה, נאמר סרטן, מעניק לך תגמול חד פעמי. גובה התגמול משתנה בהתאם לביטוח, אבל הוא יכול להגיע למאות אלפי שקלים. חשוב לדעת, יש 3 שנות התיישנות על תביעה לקבלת תגמול מחברת הביטוח. כלומר אם מישהו חלה בסרטן, לא בדק את זה, וחלפו מעל 3 שנים יכול להיות שהוא איבד תגמול שהגיע לו, כמעט אוטומטית דרך הביטוח. 

סוגיה נוספת היא ביטוח אובדן כושר עבודה ולפעמים גם ביטוח סיעודי, תלוי במצב הרפואי. כאן יש צורך בבדיקה לעומק, התגמול לא ניתן אוטומטית אלא לפי המקרה. 

נושא חשוב נוסף- מחלות סרטניות לא מעטות עשויות להיות מוכרות כפגיעות עקב עבודה, לא כל המחלות ולא בכל המקרים, תלוי בסוג המחלה ותחום העיסוק. בשנים האחרונות הוכרו מחלות סרטניות כמו: סרטן העור, סרטן הריאות, סרטן המוח לאנשים שעבדו בחשיפה לקרינה, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן, סוגים מסוימים של לימפומות, ולאחרונה גם סרטן השד לאנשים למשל שעבדו עם ממיסים אורגניים, כמחלות עקב עבודה. למה זה חשוב? במקרה שמחלת סרטן מוכרת כפגיעה עקב עבודה, החולה יכול לקבל תגמול אחר, בסכום גבוה יותר, והוא ממשיך לקבל את התגמול גם אם הוא עובד ומתפרנס. 

חולה במחלה סרטנית שנקבעו לו, לפחות בהתחלה 100% נכות ולפעמים גם נקבעת נכות בדרגה כזו לצמיתות, והמחלה הוכרה לו כפגיעה עקב עבודה, יקבל תגמול חודשי בגובה 75% משכר הברוטו שהיה לו לפני כן. כדוגמא, אדם שהרוויח 20,000 שקלים ברוטו, והמחלה שלו הוכרה כפגיעה בעבודה, יקבל 15,000 שקלים לחודש ללא מס מביטוח לאומי. שימו לב, מי שהוכר כנפגע עבודה, ויש לו מחלה סרטנית, עשוי לקבל בנוסף לזה גם קצבה מיוחדת שיכולה להגיע לגובה של עד 8,000 שקל לחודש. לא כולם יודעים על כך ופונים לביטוח לאומי לקבל קצבת נכות כללית ומקבלים קצבה של 2,500 שקל לחודש פלוס, מינוס, ומפספסים תגמול גבוה יותר, לכן חשוב להתייעץ בנושא הזה עם אנשי מקצוע. 

תגמול עבור פגיעה מעבודה יכול לקבל גם אדם אחרי פרישה לגמלאות, שלקה במחלה סרטנית והמחלה הוכרה לו כפגיעת עבודה. מחלות סרטניות לעיתים יש להם גם זמן חביון. לפעמים בן אדם לוקה במחלה נניח סרטן ריאות, עשרות שנים אחרי שהוא כבר לא נחשף לאזבסט לדוגמה, הוא חושב שזה לא מגיע לו, כי הוא בן 70 או בן 80, זו טעות, הוא זכאי לתגמול. 

לכן חשוב ומומלץ לחולים בסרטן ריאות, סרטן עור ומחלות סרטניות אחרות, גם אם הם פרשו לגמלאות ומקבלים קצבת זקנה, לבדוק את הנושא לעומק, יכול להיות שמגיע לכם תגמול בסכומים משמעותיים. 

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
משפחת פועל שנהרג בתאונה תובעת חברות בנייה ב-3.4 מיליון שקל
קרא עוד
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם