דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

רשלנות רפואית

עו"ד ליאור טומשין מראיין את הגב' מיכל נודל, מנכ"לית עמותת "מפרקים צעירים"

כיצד מסייעת עמותת "מפרקים צעירים" לחולי דלקת מפרקים? צפו בראיון המלא 

עו"ד טומשין: מיכל נודל היא מנכ"ל עמותת מפרקים צעירים. לא תמיד קל לנחש במה עוסקת עמותת מפרקים צעירים. בואי תסבירי לנו בכמה מילים. 

גב' נודל: עמותת מפרקים צעירים נוסדה ב-2010 על מנת לשמש בית חם, ולהושיט עזרה לילדים ומבוגרים אשר סובלים מדלקות מפרקים ולבני משפחותיהם. 

עו"ד טומשין: בואי נבהיר מהן דלקות מפרקים, אנחנו מכירים את המחלות: פסוריאזיס ארטריטיס, rheumatoid arthritis, פיברומיאלגיה, לופוס, אלה המחלות העיקריות? 

גב' נודל: כן, אנחנו מדברים על המחלות שנקראות תחת הכותרת rheumatoid arthritis. ישנה גם דלקת מפרקים קשה אחת, שזו דלקת מפרקים של כאבי הגב, דלקת מפרקים שמאובחנת בצורה מאוד מאוחרת בדרך כלל, 

עו"ד טומשין: או.קיי. 

גב' נודל: יש מעל, מעל 100 סוגים של דלקות מפרקים והן כולם על רקע אוטואימוני 

עו"ד טומשין: אני יודע שכשאני קופץ להורים שלי, ואבא שלי קצת מתקשה לקום יותר מהרגיל, אז הוא אומר לי "זה הראומטיזם", את מכירה את הביטוי הזה. כלומר מה הוא רוצה להגיד? זה הזקנה שמאופיינת במחלת מפרקים. והנה את אומרת שבעצם יש גם הרבה צעירים שחולים במחלות הללו? 

גב' נודל: לצערנו יש גם ילדים. יש חולים מגילאי שנה פלוס שלוקים במחלת מפרקים של הילדות, התקווה היא שבהמשך הגדילה הם ירפאו מהמחלה, לא תמיד זה קורה. רוב המחלות הן כרוניות ומתמשכות לכל החיים. 

עו"ד טומשין: איך את הגעת לעמותה? 

גב' נודל: אני אובחנתי כחולת דלקת מפרקים בשנת 2014, ולמעשה בן שכבה שלי, שגם סבל מדלקת מפרקים, הכיר לי את העמותה. ומשנת 2016 אני משמשת כמנכ"לית העמותה. 

עו"ד טומשין: כמה אנשים בישראל סובלים ממחלות מפרקים? 

גב' נודל: בהערכה זהירה בין 150 ל-200 אלף איש. 

עו"ד טומשין: כלומר יש עשרות אלפי צעירים שסובלים מהמחלה? 

גב' נודל: אכן 

עו"ד טומשין: באילו בעיות אתם נתקלים כאנשים צעירים, בגילאי העבודה, שחולים במחלות מפרקים? 

גב' נודל: יש כמה בעיות, למשל אנשים צעירים שרק התחתנו או גרים עם בני זוג או בנות זוג, ומעוניינים לקבל משכנתא על בית, ולא מצליחים לקבל ביטוח חיים. אנשים שלא יודעים כיצד לגשת לביטוח לאומי, איך להגיש ערר אם הם חושבים שמגיע להם יותר אחוזי נכות, איך לקבל תו נכה, ובכלל קשיים סביב הנושא של ביטוחים: ביטוח חיים, ביטוח בריאות, ביטוח נסיעות וכו' 

עו"ד טומשין: הרבה פעמים אני נתקל באנשים שסובלים מבעיות, דלקות מפרקים קשות, והם אומרים לי "אנחנו לא יכולים להמשיך לעבוד". ומה לעשות הם בני 40, 50, יש להם משפחות לפרנס ואז הם פונים לביטוח לאומי או לחברות הביטוח בגלל שיש להם ביטוח על אובדן כושר עבודה, אתם נתקלים בבעיות שקשורות לכך? כי לא תמיד הביטוח מכסה, ולא תמיד הביטוח משלם? 

גב' נודל: בהחלט. יש הרבה מאוד חולים שפשוט נואשים מביטוחים שיש להם ולא יודעים איך לפעול מול חברות הביטוח. 

עו"ד טומשין: ואיזו תמיכה אתם נותנים להם? 

גב' נודל: אנחנו לא נותנים תמיכה משפטית, אנחנו מנסים להציג ולרכז להם את האופציות לעשייה, לפעולה. בדף הפייסבוק שלנו, יש הרבה חולים שנותנים עצות והסברים: איך הם עשו, ולמי הם פנו, ומה הם עשו וכו'. 

עו"ד טומשין: מעבר לתמיכה החצי משפטית, כי אתם לא עושים תמיכה משפטית, יש גם תמיכה ברמה הנפשית, החברתית? 

גב' נודל: כן, יש לנו קבוצות תמיכה שהן נפגשות פעם ב-3 שבועות עם מנחה מקצועית, הקבוצות פועלות כרגע בת"א ובחיפה. כאמור יש גם את דף הפייסבוק שהוא מאוד פעיל ובנוסף יש גם כנסים, ימי עיון, הרצאות אינטרנטיות, אירוחים של רופא על קפה, הרבה מאוד פעילות 

עו"ד טומשין: ואתם מתעדכנים בתרופות החדשות, במחקרים, בעדכונים לגבי הפן המשפטי, הפן הרפואי, החברתי? 

גב' נודל: כן. אני רוצה להגיד שני דברים: אחד מי שכבר מטופל, מי שכבר יודע שהוא חולה בדלקות מפרקים, אני חושבת שהמשפט הכי חשוב להגיד לו הוא- שחשוב מאוד שהמטופל ישמיע את קולו לרופא המומחה, מאוד חשוב לספר על כל מה שכואב וצריך להסביר לראומטולוג בדיוק מה קורה לך על מנת לקבל את הטיפול הנכון והמתאים. דבר נוסף, יש פתרונות, ויש אפשרויות לטיפול בכל הנושא של תביעות ביטוח לאומי, וביטוחי חיים וכל שאר הנושאים של ביטוחים, גם אובדן כושר עבודה. אנחנו לא נותנים את התמיכה המשפטית, אבל אנחנו כן יודעים לעזור ולסייע, לתת אופציות אל מי לפנות, ומה בעצם כדאי לעשות. 

טיפ לביטוחי אובדן כושר עבודה מאת עו"ד ליאור טומשין 

בנושא של ביטוח אובדן כושר עבודה יש שני דברים חשובים: אחד, זה רכישת פוליסת הביטוח, והשלב השני זה המימוש של פוליסת הביטוח. חשוב מאוד כאשר רוכשים פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה לשים לב למספר דברים: 

1- הגדרת המקצוע או הגדרת העבודה. כי יש פוליסות ביטוח שאומרות "אנחנו נפצה אותך רק אם אתה לא יכול לעבוד בעבודה שלך או בכל עבודה סבירה אחרת". במקרים האלה אנחנו נתקלים פעם אחר פעם באנשים שהתביעות שלהם נדחות, כי אומרים להם "אתה אמנם לא יכול להמשיך לעשות את מה שעשית, אבל אתה יכול לשבת בכניסה לסופרמרקט, ולבדוק את הסלים או כל עבודות אחרות. לכן חשוב כשאתם רוכשים את פוליסת הביטוח לדייק את ההגדרה למקצוע שלכם, כי אחרת התביעות שלכם כנראה ידחו. 

2- אובדן כושר חלקי. חשוב לבדוק שאתם עושים פוליסה גם על אובדן כושר חלקי, וגם על אובדן כושר מלא. כי לא פעם חברות הביטוח דוחות את התביעות בטענה ש:"אתה אומנם לא יכול לעבוד כפי שעבדת, אבל חלקית אתה יכול לעשות, לא עשית ביטוח של אובדן כושר מלא, ולכן לא ניתן לך שום דבר". 

3- קיזוז. יש פוליסות ביטוח שקובעות שאם המבוטח מקבל תגמול מביטוח לאומי, הסכום יקוזז מהתגמול שחברת הביטוח נותנת. לא כל הפוליסות כאלה. שימו לב, מגיע לכם לקבל גם וגם. ולכן תקראו את הפוליסה, למרות שאף אחד מאתנו לא אוהב לקרוא פוליסות ביטוח ולוודא שאין קיזוז. 

4- עדכון פוליסה. גם אם רכשתם כבר פוליסה, עדיין אפשר לקרוא, לעיין, לדבר עם חברת הביטוח ואולי לתקן את הפוליסה. כי אנחנו לא יודעים מה יקרה לאף אחד מאתנו בעתיד. 

5- כפל ביטוח. יש אנשים שיש להם עודף פוליסות. באובדן כושר עבודה זה מיותר, זה בזבוז וזה לא יעזור, מכיוון שלעולם המבוטח לא יקבל תגמול מעבר לגובה המשכורת שלו או מעבר לגובה 75% מהמשכורת שלו. לכן, אם יש לך 4 פוליסות אובדן כושר עבודה, 3 מהן כנראה מיותרות. אל תבזבזו את הכסף שלכם, ביום שזה יקרה לכם חלילה, ותפנו לחברת הביטוח, תקבלו מענה שאתם באובר ביטוח ולא תקבלו תגמול מכל הפוליסות. 

  1. הרהביטוח. יש אנשים שלא יודעים אם יש להם ביטוחים, לצורך זה משרד האוצר מפעיל אתר שנקרא "הר הביטוח" ובו באמצעות תעודת זהו ותאריך הנפקת תעודת זהות תוכלו לראות איזה ביטוחים יש לכם. תשתמשו בזה, כי יכול להיות שאתם משלמים כסף מיותר, יכול להיות שאתם לא מבוטחים למרות שאתם חושבים שכן, ולהפך, אתם מבוטחים, ולא יודעים את זה, ויקרה מקרה ביטוח, ולא תעשו עם זה שום דבר. 

בנוגע למימוש פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה, הרבה פעמים חברות הביטוח דוחות את התביעות שמגישים להן, לפעמים בצדק ולפעמים שלא בצדק. חשוב לא לוותר ולזכור כמה נקודות חשובות: 

בתביעות ביטוח יש תקופת התיישנות של 3 שנים. חייבים להגיש את התביעה לפני חלוף 3 שנים מאובדן כושר העבודה, לאחר מכן, בכל חודש אתם מפסידים תגמול חודשי שיכולתם לקבל על אובדן כושר עבודה. לבי תקופת ההתיישנות התאריך שקובע הוא מועד הגשת תביעה לבית המשפט, לא פתיחת התכתבות עם חברת הביטוח. 

נקודה שנייה- גם מי שפרש מהעבודה שלו לאו דווקא על רקע רפואי. נאמר עובד משרד החינוך שפרש בגיל 60 והיום הוא בן 61 ולא עובד ויש לו בעיות רפואיות ויש לו פוליסה של אובדן כושר עבודה, יכול לפנות לחברת הביטוח ולהגיש תביעה. יש לכם פוליסה ששילמתם עליה? יש לכם בעיה רפואית? תגישו תביעה, גם אם פרשתם מהעבודה מסיבה אחרת. לא חשוב למה פרשתם מהעבודה, חשוב שאתם בגיל שהפוליסה עדיין בתוקף. יש לכם בעיות רפואיות? מגיע לכם קצבה. 

נקודה שלישית- גם אם חברת הביטוח דוחה אתכם, שווה לבדוק אופציה להגיש תביעה לבית המשפט, שווה לקחת עורך דין מנוסה בתחום. בדרך כלל שכר טרחה הוא באחוזים, כך שאין לכם צורך לשלם כסף שלא תקבלו, ויש פרקטיקה מאוד מקובלת בחברות הביטוח, שאחרי שהם מקבלים תביעה הן פותחות בהליך גישור ובסוף התובע מקבל פיצוי, לא תמיד מקבלים 100 אחוז ממה שתבעתם, ואלה החיים. 

 

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
המלצות

שני תודה רבה
אחרי כל הסבל שעברנו אצל הרופאים מצאנו אוזן קשבת רגישה ומקצועית אצלך.

אחרי שנים ארוכות של סבל בזכותך קיבלנו את הפיצוי שמגיע לנו ומעבר.

תודה רבה!!

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית
קרא עוד
המלצות

שני תודה רבה
אחרי כל הסבל שעברנו אצל הרופאים מצאנו אוזן קשבת רגישה ומקצועית אצלך.

אחרי שנים ארוכות של סבל בזכותך קיבלנו את הפיצוי שמגיע לנו ומעבר.

תודה רבה!!

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם