דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
תביעה ייצוגית נגד חברה קדישא פתח תקווה

אלמנה שנדרשה לשלם עשרות אלפי שקלים עבור חלקת קבר באזור "סגור" גילתה להפתעתה כי בפועל הוכשרו בבית העלמין שטחים נוספים • בתביעה ייצוגית דורשים עורכי דינה מיליונים כפיצוי לאישה ולנפגעים נוספים

להלן הכתבה כפי שפורסמה באתר "ישראל היום"

תביעה ייצוגית על סך 2.5 מיליון שקלים הוגשה בשבוע שעבר נגד חברה קדישא פתח תקווה, בטענה כי היא גבתה מחיר מופרז מקרובי נפטרים על חלקות קבר רגילות בטענה שמדובר בחלקות סגורות לקבורה, שעליהן מותר להם לגבות עשרות אלפי שקלים. התביעה, שטרם אושרה כייצוגית, הוגשה בבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עורכי הדין דוד שוורצבאום ומעיין יוחאי ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין.

על פי הסכם בין המוסד לביטוח לאומי לחברות קדישא, כאשר נותר שטח פנוי בגודל של 1% בלבד בכל בית העלמין או בחלקה מסויימת בבית העלמין, הביטוח הלאומי מכריז על המקום כ"בית עלמין סגור". משמעות ההכרזה היא כי מי שירצה לקבור את יקירו בבית עלמין סגור או בחלקה סגורה, יצטרך לשלם תשלום מיוחד. במקביל מרגע ההכרזה, נאסר על חברה קדישא להכשיר חלקות חדשות לקבורה באותו בית עלמין או באותה חלקה.

לטענת התובעת, חברה קדישא פתח תקווה גובות סכומים אסטרונומים לקבורה בחלקות חדשות שהוכשרו לאחר הכרזת בית העלמין או חלקה מסויימת כסגורה, ומספחת החלקות החדשות לחלקות שהוכרזו כסגורות. זאת, מבלי ליידע את הביטוח הלאומי שהמצב השתנה ונותרו שטחים לקבורה מעבר ל-1%. במקרה המדובר, ביום ההכרזה בשנת 2002, נותר בחלקה המדוברת מקום לקבורת 65 נפטרים נוספים, קרי אחוז אחד בלבד, זאת כאשר בפועל לאחר ההכרזה, הוכשרו מאז באותה חלקה, כ-600 חלקות קבורה נוספות, הרבה מעבר לאחוז בודד. במצב חדש זה, נאסר על חברה קדישא לגבות תשלום עבור קבורה בחלקות קבורה אלה לתושבי פ"ת והסביבה ובמקרים חריגים של רכישת חלקה לפני המוות או קבורת תושבים מחוץ לאזור, מותר לה לגבות סכום סביר.

התובעת הייצוגית היא אלמנה שביקשה בשנת 2015, לקיים את מצוות בעלה, להיקבר סמוך להוריו הקבורים בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. על כן רכשה שתי חלקות קבר מחברה קדישא בחלקה שהוכרזה 'סגורה' ונדרשה לשלם 96 אלף שקלים סה"כ. על גבי הקבלה שמסרה לה חברה קדישא מצוין כי מדובר ב"חלקה סגורה". לדבריה, לימים כשהחלה לפקוד את קבר המנוח, התברר כי התמונה שהוצגה לה על ידי חברה קדישא כאילו מדובר בחלקה סגורה אינה נכונה. לצד קבר בעלה צמחו כפטריות אחרי הגשם מאות חלקות קבורה וקברים חדשים כי חברת קדישא הכשירה שם, שטחי קבורה חדשים, זאת לכאורה מבלי ליידע את הביטוח הלאומי.

עורכי הדין דוד שוורצבאום ומעיין יוחאי ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין טוענים בתביעה הייצוגית כי בחברה קדישא עובדים בשיטה כזו: לוקחים שטח חדש ומגדירים אותו כאילו מדובר בחלק מאחת החלקות שהוגדרו סגורות בעבר. חברה קדישא לא מעדכנת את המוסד לביטוח לאומי על השינוי שהיא עורכת בשטח המוכרז ועל כן הכרזת שר הרווחה נשארת בעינה ומאפשרת לחברה קדישא להמשיך לגבות מחירים גבוהים ממשפחות הנפטרים בשעתם הקשה, בעוד שחלקות הקבר אמורות להיות מוקצות בחינם.

בתביעה נטען כי חברה קדישא הטעתה את התובעת ואת חברי הקבוצה, בניגוד לחוק הגנת הצרכן, בכך שהכריזה בפניהם שחלקות הקבר שהם רוכשים מצויים באזורים שהוגדרו כ"בתי עלמין סגורים" על אף שלא כך היה הדבר. ההטעיה של חברה קדישא, הם טוענים, אפשרה לה לגבות מחברי הקבוצה מחירים מופרזים שלא כדין.

למידע נוסף אודות שירותי המשרד הרלוונטיים לנושא הכתבה לחצו כאן: עורך דין נזיקין,עורך דין תביעה ייצוגית

אנו במשרד מרקמן טומשין ושות' – עומדים לשירותכם תמיד.

כדי להתייעץ איתנו ללא התחייבות מצידכם השאירו הודעה באתר או חייגו *8332

 

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
נזיקיןתביעה ייצוגית
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
אושרו תביעות ייצוגיות נגד הביטוח הלאומי שמוערכות במאה מיליון שקל
קרא עוד
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם