דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

תאונות דרכים

כמה פיצויים מקבלים על תאונת דרכים? המדריך המקיף לנפגעי תאונות הדרכים

כמה פיצויים מקבלים על תאונת דרכים? במקרים רבים בהם אנשים הנפגעים בתאונות דרכים – אינם ממצים את זכויותיהם המשפטיות באופן מלא (או בכלל). בדיוק מסיבה זו, בחרתי לרכז את כל המידע הרלוונטי שנפגעי תאונות דרכים מוכרחים לדעת, ויצרתי מדריך העוסק בזכותם לבוא בדרישה לקבלת פיצויים כספיים עקב פגיעתם.

עורך הדין גיא רינטוביץ
שותף, מנהל מחלקה, עורך דין גיא רינטוביץ שותף

תאונות דרכים, לצערנו, מתרחשות כמעט מדי יום, וקיים סיכוי גבוה לכך שאדם יקלע לתאונת דרכים באיזשהו שלב במהלך החיים. מתוך הבנה והתייחסות לסטטיסטיקה העגומה, חוקק בישראל ב-1975 חוק המתייחס להגדרתה של תאונת דרכים – 'חוק הפלת"ד התשל"ה:

"תאונת דרכים" – מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המכאני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי;"

החוק הנ"ל הינו מורכב, ומכאן שגם קבלת פיצוי בהתאם להגדרותיו היא תהליך לא פשוט כלל. לשם כך, מומלץ לכם להיוועץ בעורך דין מומחה העוסק בדיני פלת"ד ובפגיעות הנגרמות חלילה בתאונות דרכים. חשוב לדעת, כי גם פגיעות שאינן פיזיות בגוף יכולות להוות עילה לדרישת פיצויים כספיים. כתוצאה ישירה מתאונת הדרכים, עלולים להתפתח בעיות כמו מחלות נפשיות, עלייה בלחץ הדם, סכרת, פסוריאזיס ועוד. על פי החוק, יתכן וגם נפגעים אלו יהיו זכאים לקבלת פיצויים או מתן תשלומים כתוצאה מפגיעתם.

נפגעתי בתאונת דרכים – האם עליי להציג מסמכים כלשהם?

כחלק מהתהליך לקבלת פיצוי בגין תאונת הדרכים, נפגעי תאונות הדרכים או באי כוחם צריכים לתת חשיבות לאיסוף מסמכים שונים שיסייעו להם להוכיח את עילת תביעתם. להלן כמה מן המסמכים החשובים ביותר שיש להכינם:

  • רישומים רפואיים: לאחר התרחשותה של תאונת הדרכים, רצוי לשמור אסמכתאות רפואיות מחדר המיון או מקופת החולים שאליהם פניתם לקבלת טיפול. חשוב במיוחד שבכל הרישומים השונים יצוין כי אכן נפגעתם בתאונת הדרכים. בהנחה והמידע הזה לא יהיה רשום באופן מפורש, עלולות להתעורר בעיות במהלך הליך התביעה. כמו כן, חשוב כי באסמכתאות תהיה התייחסות ספציפית לאופייה התאונה. למשל, האם מדובר בתאונת דרכים או בתאונת דרכים שהיא למעשה תאונת עבודה.
  • בדיקות שנעשו בעקבות התאונה: רוב רופאי קופות ובתי החולים מפנים נפגעי תאונות דרכים לבדיקות רנטגן על מנת לשלול שברים ואינם שולחים לבדיקות הדמיה משמעותיות כגון MRI או אולטרסאונד. לבדיקות אלו עשויה להיות השפעה רבה על קביעת אחוזי הנכות הרפואית, ועל חישוב הפיצוי הכספי שיתקבל בסיום התביעה, ולכן יש לבקש לבצען, דרך בית החולים או קופ החולים.
  • רישומים משטרתיים: חשוב במיוחד לדווח לגורמי האכיפה על התרחשותה של תאונת הדרכים, ולדאוג להצטייד בכלל המסמכים הרלוונטיים בעת הדיווח: ביטוח חובה, ביטוח מקיף (אם קיים) ורישיון נהיגה הנמצא בתוקף. לאישור המשטרתי יש לצרף את התיעודים הרפואיים השונים, לצד דו"ח שמאי המתייחס להערכת נזקים אשר נגרמו לרכב.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (התשל"ה- 1975), מגדיר את הנפגעים כ-"כל אדם שנפגע בתאונה ללא קשר ל-מידת אחריותו כלפיה". הפיצויים צריכים להיות משולמים על ידי חברת הביטוח שהנהג שנפגע שייך אליה. חשוב לציין, כי במקרים מאוד ספציפיים המוגדרים בחוק, חברות הביטוח הן לא הגורם אשר מפצה את הנפגעים והפיצוי משולם להם דרך קרנות פיצוי ייעודיות. אחת הדוגמאות היותר נפוצות לכך, הוא מצב בו זהות הנהג הפוגע אינה ידועה או שנהג ברכב לא היה מבוטח והוא לא ידע על כך.

 סוגי שונים של תאונות דרכים

תאונות דרכים עלולות להיגרם מסיבות שונות ובנסיבות מגוונות. בין היתר, גם המקרים הבאים מוגדרים כתאונות דרכים:

· פציעה כנוסע בתחבורה ציבורית (רכבת\אוטובוס\מונית).

· תאונת אופנוע.

· תאונת טרקטורונים.

· תאונה כהולכי רגל.

· תאונה כנהגים פרטיים.

· תאונה כנהגי משאית.

· ועוד…

במקרים מסוימים, תאונות בדרכים עשויות להיחשב גם כ-"תאונת עבודה". כך למשל, מקרים בהם תאונת הדרכים התרחשה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, יחשבו כתאונות עבודה. בהנחה וזה המצב, יהיו זכאים הנפגעים לפיצויים משני גורמים:

1) פיצויים מביטוח החובה של הרכב.

2) פיצויים מן המוסד לביטוח לאומי.

אם חלילה נגרמה לאדם נכות בגין תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה הפיצוי מביטוח לאומי נקבע בהתאם לדרגת הנכות ושכרו של הנפגע. נכות בשיעור 10% תזכה את הנפגע במענק ואילו נכות בשיעור 20% תזכה בקצבה חודשית.

כמו כן, עשוי נפגע תאונת הדרכים להיות זכאי לשיקום מקצועי, קצבת נכות כללית, קצבת ניידות, קצבת שירותים מיוחדים, תג נכה, אבודן כושר עבודה ועוד- והכל כתלות בחומרת הפגיעה וכושר העבודה של הנפגע.

התיישנות:

רוב האנשים אינם יודעים זאת, אך לאחר פרק זמן של 7 שנים מרגע התאונה, חל עליה חוק ההתיישנות בהתאם לדיני המשפט האזרחי.

במקרה שמדובר בתאונה שהיא גם פגיעה בעבודה, כבר לאחר שנה ממועד התאונה נפגעות זכויות מהותיות.

לכן, חשוב שתפעלו כמה שיותר מהר לאחר שהתאונה התרחשה, בכדי שתוכלו למצות את מלוא הזכויות המשפטיות המגיעות לכם על פי החוק. עוד חשוב לציין, כי בהנחה והזדקקתם לטיפול רפואי הכולל אשפוז בבית החולים, הינכם זכאים למימון מלא של הוצאות הטיפול וזאת מתוקף 'חוק ביטוח הבריאות הממלכתי'.

השלבים המרכזיים בתביעה עקב תאונות דרכים

בתחילתו של התהליך, מתקיימת פגישה ראשונית עם עורך דין תאונות דרכים, מומחה המספק הנחיות לאיסוף מסמכים שונים הנדרשים לצורך מהלך התביעה. בין היתר, יש צורך בדוקומנטציה כמו ביטוח חובה, אסמכתאות רפואיות, אישורים משטרתיים ועוד. לפני ולאחר שהתביעה מוגשת בפועל, מתקיים תהליך של משא ומתן משפטי שמטרתו היא להגיע להסכמות על מינוי מומחים או לפשרה לסגירת התיק. במקרה של אי פשרה, התיק מועבר לעיונו של בית המשפט בכדי שזה יפסוק על פי ראיות המוכיחות (או שאינן מוכיחות) את מידת החבות והנזק שנגרמו לנפגע, וזאת לרבות דיונים הכוללים את השתתפות הנפגע. למרות האמור יובהר כי בכל עת עורך הדין יכול לנהל מו"מ מול חברת הביטוח בניסיון להגיע לפשרה.

עכשיו כשאתם מודעים יותר לזכויותיכם כנפגעי תאונות דרכים, כל שנותר לכם לעשות הוא למצוא את עורך הדין המתאים אשר יוכל לסייע לכם במימושן המלא. מעל הכול, חשוב שזה יהיה מומחה בתחומו המטפל בעיקר בתיקים של תאונות דרכים. מעבר לכך רצוי כי עורך הדין או המשרד שמהם תקבלו שירות, יוכלו לספק לכם בדיוק כמוני, מענה בתחום תאונות הדרכים ובמיצוי זכויותיכם מול המוסד לביטוח לאומי.

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
המלצות

תודה רבה על טיפול מוצלח בתיק של נזקי גוף שנגרמו לאחר תאונת דרכים מצערת, ועל כך שעמדת איתן מול חברת הביטוח שניסתה למזער את הנזק שנגרם ואת ההשפעה של התאונה. עידכנת אותנו בכל שלב של הטיפול הממושך והמייגע בתיק, ענית לנו על כל פניותינו בצורה מדוייקת ובזכות המקצועיות שלך הצלחנו לסגור את התיק בורה מוצלחת. חן-חן על הטיפול הנהדר!

קרא עוד
מן העיתונות
מי כאן מקלל?
קרא עוד
המלצות

תודה רבה על טיפול מוצלח בתיק של נזקי גוף שנגרמו לאחר תאונת דרכים מצערת, ועל כך שעמדת איתן מול חברת הביטוח שניסתה למזער את הנזק שנגרם ואת ההשפעה של התאונה. עידכנת אותנו בכל שלב של הטיפול הממושך והמייגע בתיק, ענית לנו על כל פניותינו בצורה מדוייקת ובזכות המקצועיות שלך הצלחנו לסגור את התיק בורה מוצלחת. חן-חן על הטיפול הנהדר!

קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם