דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות- הפריה חוץ גופית

אחד מטיפולי הפוריות הנפוצים נקרא הפריה חוץ גופית, אשר במסגרתה מתבצעת הפריה מלאכותית בתנאי מעבדה (ביציות שהופרו מוחדרות חזרה אל תוך רחמה של האישה). כל התנהלות אשר חורגת מן הסטנדרט הרפואי המקובל במקרים של טיפולי פוריות, עלולה להוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. 

קצת על טיפולי הפריה

טיפולי הפריה (הנקראים בעגה המקצועית Assisted reproductive technology ובקיצור ART), הינם טיפולים רפואיים ייעודיים הניתנים לזוגות במקרים בהם אובחנה אצלם בעיה של אי פוריות. טיפולי ההפריה עשויים לכלול בין היתר מתן תרופות הורמונאליות, ולעיתים גם טיפולים פולשניים כמו שאיבת ביציות וביצוע הפריה חוץ גופית (תהליך הידוע בכינויו כ-"לידת מבחנה").

עידן הרפואה המודרני של ימינו מאפשר לבצע טיפולי הפריה מתקדמים בקרב גברים ונשים הסובלים מבעיות של עקרות. כך למשל, ניתן לבצע כיום טיפולי צנתור ייעודיים שמטרתם היא לשפר את תהליך ייצור תאי הזרע אצל הגבר. במקרים הנחשבים לפחות חמורים, ישנה האופציה לבצע תהליך שנקרא 'הזרעה' (intrauterine insemination). בתהליך זה נלקחות דגימות זרע מהגבר והן עוברות תהליך השבחה ייחודי. לאחר מכן מתבצעת הפריה של האישה בעזרת צינורית מיוחדת אשר מחדירה את הזרע אל תוך רחמה.

טיפולי ההפריה מאפשרים גם להתמודד עם בעיות פוריות הקיימות אצל האישה. אחד הגורמים המרכזיים לבעיות פוריות אצל נשים אגב הוא גילן. גורם נוסף שעשוי להשפיע על יכולתן להיכנס להריון הוא הריר שבצוואר רחמן. אם קיימת בעיה בריר בצוואר הרחם, מומלץ לשקול לבצע את תהליך ההזרעה שהוזכר קודם לכן.

סיכונים פוטנציאליים בטיפולי הפריה

טיפולי הפריה מהווים נטל נפשי לא קטן והם עשויים להוביל לשחיקה פיזית בקרב זוגות אשר זקוקים להם. כמו כן, טיפולי הפוריות עלולים להסתיים בלידות של פגים ובגרימת זיהומים ודימומים אצל האישה. במקרים חריגים, נזקים הנגרמים כתוצאה מטיפולי פוריות יהיו עשויים להיחשב כרשלנות רפואית.

בכדי לבדוק האם הנזק אשר נגרם לגבר או לאישה נבע מתוך רשלנות רפואית, חשוב קודם כל לפנות לעורך דין לרשלנות הרפואית המומחה בתביעות רשלנות של הריון ובלידה, וספציפית, לעורך דין המתמחה במקרים של רשלנות רפואית במהלך טיפולי פוריות.

ככלל, תביעות בגין רשלנות רפואית מתבססות על הצגת חוות דעת רפואית ומקצועית של מומחה, ועל הצגתם של רישומים ותיעודים רפואיים רלוונטיים. בכדי לנצח בתביעת רשלנות רפואית במקרים של טיפולי פוריות, בני הזוג יצטרכו להוכיח כי הנזק שנגרם להם הוא תוצאה של התנהלות רפואית בלתי סבירה.

כיצד אמור לנהוג רופא המעניק טיפולי פוריות?

רופאים העוסקים בתחום טיפולי הפוריות צריכים קודם כל לספק לנשים (ולגברים) את כל המידע הרלוונטי לגבי מצבם הרפואי. בנוסף, הם צריכים להסביר לבני הזוג את כל ההשלכות המתקשרות לביצוע תהליכי ההפריה השונים, וליידע בנוגע לאלטרנטיבות טיפול שונות שניתן לבחור בהן. באופן טבעי, הרופאים מחויבים להסביר על הסיכונים והסיבוכים הפוטנציאליים אשר קיימים בשיטות טיפול ההפריה השונות (כמו למשל העובדה כי קיימים טיפולי הפריה אשר עלולים להגביר את הסיכון ללקות במחלות סרטניות כגון סרטן השד). במידה ובני הזוג אינם מיועדים בנוגע להשלכות הפוטנציאליות של טיפולי ההפריה, עשויה להתעורר עילה ישירה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

מה עשוי להיחשב כרשלנות רפואית במתן טיפולי הפריה?

בכל הנוגע לטיפולי פוריות, ניתן למנות גורמים רבים ומגוונים אשר עלולים להוות רשלנות רפואית. אחת הדוגמאות הנפוצות היא מתן הורמונים במינונים לא נכונים וטיפולים אשר הסתיימו בפציעה במהלך השתלת ביציות ברחם\בעת ביצוע שאיבתן.

להלן מספר דוגמאות נוספות לרשלנות רפואית בטיפולי הפריה:

  • מעקב רשלני אחר הריון בסיכון גבוה: הריונות המתאפשרים לאחר טיפולי הפריה נחשבים להריונות בסיכון גבוה. בין היתר, מדובר בסיכונים הנובעים מגילה של האישה או מבעיות עקרות אצל אחד מבני הזוג. משום כך, קיים צורך במעקב צמוד ויסודי של הרופא המטפל. אם חלילה נגרם נזק לבני הזוג כתוצאה ממעקב הריון בלתי תקין, הרי שמדובר ברשלנות רפואית חמורה במיוחד.
  • מקרים של אובדן ביציות: מתוך הבנה כי טיפולי הפוריות עשויים להיות מורכבים במיוחד, בתי החולים שומרים על ביציות מופרות של נשים לצורך האפשרות שהן יוכלו להיכנס להריונות עתידיים. במקרים קיצוניים, לעיתים מתרחשים מצבים של אובדן   ביציות מה שעשוי להוביל להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.
  •  ביצוע טיפולי הפריה שגויים: בכדי לסייע לזוגות להתגבר על בעיות שונות של פוריות, ניתן להציע להם מגוון נרחב של טיפולי הפריה. טיפולים אלו כוללים מתן תרופות ייעודיות, ביצוע זריקות הורמונאליות, הפריה חוץ גופית, הזרעה תוך רחמית וטיפולים נוספים. 'הרופא הסביר' צריך לפעול על פי מידת הזהירות הנדרשת, ולבחור בשיטת הטיפול הנכונה והרלוונטית ביותר בכל מקרה נדון. במקרים בהם הגורם הרפואי בוחר לאמץ שיטת טיפול שאינה מתאימה, ייתכן ויהיה מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.
  • דילול עוברים: טיפולי פוריות מובילים פעמים רבות להריונות מרובי עוברים (במיוחד במקרים של הפריה חוץ גופית). ריבוי עוברים עלול לסכן את היולדת ומשום כך נוהגים לבצע הליך רפואי של 'דילול עוברים'. מקרים בהם התהליך מתבצע באופן רשלני או שלא ניתן הסבר בנוגע לאפשרות לבצעו, ייחשבו לרשלנות רפואית.

חשוב להדגיש, כי לא כל נזק הנגרם לאחר טיפולי פוריות נחשב בהכרח לרשלנות רפואית. יחד עם זה, אם יוכח קשר נסיבתי בין ההתנהלות רפואית לבין נזק שנגרם לגבר ו\או לאישה, אז יהיה ניתן לומר כי מדובר ברשלנות חמורה (ועשויים להיפסק בגינה פיצויים משמעותיים על ידי שופט בבית משפט). לצורך בחינת הדברים כדאי לפנות לעורך דין המומחה לתביעות רשלנות רפואית במשרדנו.

השאירו פרטים באתר או חייגו אלינו.

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
רשלנות רפואית
המלצות

שני תודה רבה
אחרי כל הסבל שעברנו אצל הרופאים מצאנו אוזן קשבת רגישה ומקצועית אצלך.

אחרי שנים ארוכות של סבל בזכותך קיבלנו את הפיצוי שמגיע לנו ומעבר.

תודה רבה!!

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית
קרא עוד
המלצות

שני תודה רבה
אחרי כל הסבל שעברנו אצל הרופאים מצאנו אוזן קשבת רגישה ומקצועית אצלך.

אחרי שנים ארוכות של סבל בזכותך קיבלנו את הפיצוי שמגיע לנו ומעבר.

תודה רבה!!

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם