דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

אבי מזרחי יו"ר ארגון חברות הניקיון בארץ.

כבוד העו"ד עם עו"ד ליאור טומשין מארח את מר אבי מזרחי, יו"ר ארגון חברות הניקיון בארץ.

אפשר להתחיל ולהגיד שעבודה בחברת ניקיון היא לא החלום של אף ילד, אני מניח שזו בעיה שאתה מתמודד איתה. ספר לי, למה צריך ארגון של חברות ניקיון בישראל? את מי אתה מאגד תחתייך?
ארגון חברות הניקיון בישראל מאגד בתוכו היום כ-230 חברות ניקיון שמעסיקות מעל 90,000 עובדים. הארגון גם ונולד כדי לתת מענה לענף, לדאוג לזכויות העובדים, להעלאת קרנם, שיפור התדמית ולטפל בהם. אני יכול לספר שזו עבוד מאוד קשה, תובענית, לא נעימה עם תדמית מאוד נמוכה. היום אף אחד לא רוצה לעבוד בענף, למעט עובדים זרים ומעט הישראלים שנותרו בעסק.

פעם עובדי ניקיון היו עובדי עירייה, היום הם ממקום חיצוני. כלומר, כשהעירייה זקוקה לשירות היא תפנה לחברת ניקיון?
כן, כל הרשויות במדינת ישראל העסיקו בעבר עובדי ניקיון באופן ישיר עד שהבינו שהם לא יודעים לגייס עובדים. בנוסף התפוקה של עובד מדינה/עירייה היא בערך אלפית מתפוקה של עובד קבלן. כיום כמעט ואין גופים ציבוריים שמנהלים עובדי ניקיון באופן ישיר בשל הגיוס אך גם בשל מקצועיות. לדוגמא הכשרה לניקיון בסנפלינג, קרצופים, פולישים, ניקיון שטיחים, אלו עבודות מקצועיות שגופים לא יודעים לתת להם פתרון.

אם אתה בעל חברת ניקיון היית עובד ודואג לרווחת העובדים? היית נלחם להעלות את שכרם? למה? בוא תסביר איך מנגנון עובד כאשר נניח רשות מקומית או גוף ממשלתי רוצה לקחת עובדי ניקיון דרך חברת ניקיון.
אני יכול לספר שמבחינת תנאים סוציאליים עובד הניקיון נמצא ברף העליון, יש לו את התנאים הסוציאליים הטובים ביותר. החל מקרן השתלמות, קרן פנסיה, מתנות לחג, אירועי הוואי ובידור ברמות הגבוהות ביותר, אנחנו כל הזמן משקיעים בטיפוח העובדים.

אלי הביתה מגיעה מנקה, המנקה הזו לא מגיעה דרך חברת ניקיון אלא יש לה עסק פרטי. היא עושה את עבודתה והשכר הוא לא מינימום אחרת לא הייתה באה אלי. האנשים שאתה מעסיק, השכר שלהם פתוח למשא ומתן? איך זה עובד?
שאלה מצוינת, הגופים הציבוריים מחזיקים לכאורה בשני כובעים, אחד הוא הכתבת המחיר לשעה. המדינה מחליטה לחברות הניקיון והעובדים את השכר לשעה שהוא 29.12 ₪ לשעת עבודה ברוטו. אותה רשות מקומית מפרסמת מכרז, כלומר אין לי אפשרות לתת מחיר אחר. בעלי חברות הניקיון מקבלים את אחוזם מהשכר של העובדים על מנת לתפעל את החברה, כמו הוצאות תפעול.

המאבק שלכם הוא לשנות את המחיר לשעה הקבוע שהרשות מכתיבה כדי שאותם מנקים יוכלו להרוויח קצת יותר.

יש לנו את הכובע השני שפותח את הסקטור הפרטי, שם מרווחים סביב 40 ₪ לשעה. כלומר באותה חברה מנקה פרטי תרוויח יותר ממנקה ברשויות, איפה ואיפה.

מה אתה עושה בשביל לשנות את המצב הזה?
חתמנו על הסכם קיבוצי עם ההסתדרות להעלאת שכר עובדי הניקיון אך החל מנובמבר 2021 ועד היום לא הצלחנו לקבל צו הרחבה ע"י שרת הכלכלה הגב' ברביבי משום שהמשרד האוצר מתנגד. לכולם נוח שעובדי הניקיון ימשיכו להיות מדוכאים ומושפלים עם עבודתם הקשה והתדמית הנמוכה במשק.

כיום יש מצוקת עובדים, קשה גייס עורכי דין, קשה לגייס מהנדסים, טכנאים, מה אתה עושה כדי לגייס עובדי ניקיון?
אתה צודק, התשובה היא שלמרות הקושי הרב מצליחים. אנחנו במחסור קובע של עובדי ניקיון, חלקם נשארים לעבוד שעות נוספות וכמובן שהשירות נפגע בדרך. אנשים לא רוצים לעבוד בניקיון.

איך תסתכם משכורת חודשית של מנקה בעיריית כפר סבא במשרה מלאה?
מנקה במשרה מלאה מקבל 29.12 ₪ לשעה ועובד בערך 182 שעות, ברוטו 5,300 נטו בסביבות 4,600 ₪. מדובר בשכר נמוך מאוד על עבודה קשה מאוד. אני מזכיר כי מדובר במנקי רחובות, הם עובדים בשמש, בגשם, כל היום בחוץ, על הרגליים, ניקיון שירותים ומטבחים.

פעם מנקה הייתה יכולה להיות השכנה ממול, לאחר העלייה מברית המועצות היה מחסום של שפה. מי היום המנקים?
נשארו שאריות מהעלייה מאתיופית, העלייה הרוסית, המבוגרים שבהם לא יודעים עברית. המצב הוא שיצא עכשיו מכרז לעבודה במקום בטחוני מאוד סודי ומסווג ואין מנקים ישראלים / דוברי עברית בשל מחסור.

מה בנוגע להתארגנות מחאה או שביתה על מנת לשנות את המצב? שאם המצב לא ישתנה לא יהיו עובדים?
המחשבות האלו עולות אצלנו אך הבעיה היא שלא כל הגופים מאוגדים תחת הארגון ותמיד תהיה חברה פרטית שתיתן מענה. זו בעיה ראשונה, השנייה היא שבשביתה אין לי מי שיממן את השכרם של העובדים? בזמנו פניתי להסתדרות וביקשתי שיתמכו בנו מקרן השביתה, אך טרם נענינו. הפתרון הוא אכן להשבית את המשק רק כך הם יבינו ונגיע לתוצאות. אני גם מבין, אנחנו לא היחידים שזקוקים לעזרה, גם הסייעות צריכות העלה ועוד הרבה גופים אחרים. אני עדיין חושב שעבדתו של עובד הניקיון היא חשובה, משפילה, והתדמית מוסיפה להחמיר. לכן על המדינה להבין כי המאגר מוגבל, כמות אנשים שמוכנים לעבוד כעובד ניקיון רק הולכת וקטנה ויש לתת תמריץ כספי.

אבי מזרחי, יו"ר ארגון חברות הניקיון בארץ, אני מודה לך ומעריך את דאגתך לבעיות האוכלוסייה החלשה.

טיפ שבועי
אם אתם עובדים בשכר כזה נמוך מה ניתן לקבל כדי קצת להרים את המצב וקצת להיות במצב כלכלי יותר טוב? אז קודם כל, עובדים שעדיין עובדים והשכר שלהם הוא נמוך, לא עולה על 6,300 ₪ לחודש, ויש להם גם בעיות רפואיות יכולים במקביל לעבודה יכולים לפנות לביטוח לאומי בבקשה להכיר בהם לצורך קבלת נכות כללית. על מנת לקבל נכות כללית יש להציג את הצרות הרפואיות שיש להם אם יש להם, ואם הצרות עולות על רף מסוים והשכר הוא שכר נמוך יוכלו לקבל עוד קצבה חודשית. הקצבה הזו נעה בין 2,000 ל- 3,700 ₪ לחודש. אם יש להם ילדים קטינים יש לזה גם עוד תוספת. אז זה דבר אחד שיכול להיות. חלקם יהיו זכאים גם לאבטחת הכנסה, שזה עוד מקור הכנסה מביטוח לאומי שאפשר לקבל אם עובדים ומרווחים מעט. הדבר הנוסף לאותם אלה שסובלים מבעיות רפואיות ושכרם נמוך מרוב העובדים במשק מבוטחים בביטוח אובדן כושר עבודה. אז אם הם עובדים חלקית בשכר נמוך יכול להיות שיוכלו לקבל גם מקרן הפנסיה או מחברת הביטוח עוד תגמול חודשי. מעבר לזה, יש בעיות רפואיות שיכולות להיות מאפיינות של עובדי ניקיון. אם דיברנו על עובדים שעובדים בשמש אז עלולות להיות בעיות עור. עובדים שחשופים לחומרי ניקיון עלולים לסבול מבעיה בעור, מבעיה בריאות. הדבר הזה יכול להיות מוכר כפגיעה בעבודה ולהעניק להם עוד קצבה מעבר לקצבה ובמקביל למשכורת החודשית שלהם. חלק אחר אנחנו רואים שסובל מבעיות של גב תחתון, בעיות בשורשי כפות הידיים כתוצאה מסחיטת סמרטוטים ועוד בעיות אחרות. לבדוק אם הבעיה הזו קשורה לעבודה ולא לחשוש לבקש לקבל מביטוח לאומי עוד תגמול זה לא תביעה כנגד המעביד. המעביד לא פשע ולא עשה שום דבר רע. המעביד משלם דמי ביטוח לאומי כדי שאם תהיה פגיעה עקב העבודה, אותו עובד שלו יוכל להיות מתוגמל גם בנושא הזה. הנה מצאנו כמה דרכים שבהם ניתן קצת לשפר את ההכנסה הכלכלית של אותם עובדים.

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם