דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

אוהד קושמרו יו"ר לשכת המאמנים בישראל

וכפי שהבטחתי בראשיתה של התוכנית, אנחנו כאן באולפן עם אוהד קושמרו. אוהד קושמרו הוא יו"ר לשכת המאמנים בישראל. צהריים טובים לך.

צהריים טובים.

  אז כדי שאנשים לא יתבלבלו, מאמנים מבחינתי זה שלמה שרף מאמן נבחרת ישראל בכדורגל, מפעם. או עודד קטש המאמן של מכבי תל אביב בכדורסל. אז בוא נדבר ונעשה סדר על איזה מאמנים אנחנו מדברים.

אז נכון, החברה שדיברתי עליהם הם מאמני ספורט, מאמני קבוצות. אנחנו מדברים על ה- על הקוטצ'ינג. על הקוטצ'ינג במדינת ישראל. מאמן הוא אני יכול לקרוא לו בשפה אחרת או במושג אחר, מנהל שינוי.

    מנהל שינוי.

מנהל שינוי.

   הוא לא מתחזק?

מה זאת אומרת?

 לפעמים אתה אומר אני לא רוצה שינוי, אני רוצה שמישהו יתחזק אותי ברמות האלה והאחרות.

אנחנו אחרי שאנחנו מנהלים את השינוי אנחנו צריכים להטמיע אותו גם. אז במקום לתחזק, אז אפשר לקרוא לזה מטמיע את השינוי.

 אוקי. אנחנו, כלומר אותם מאמנים זה אנשים שאתה נפגש איתם על בודדת או בקבוצה ואתה רוצה לעבוד על משהו שלך ואתה זקוק למאמן שידריך אותך, יוביל אותך, ינהל את השינוי כמו שאתה אומר או יתחזק את השינוי ויטמיע אותו.

נכון, מספיק שאני לא מרוצה ממשהו שקורה אצלי בחיים בעסק, עם הילדים, בהיבט הרפואי. יש לנו גם דבר שנקרא אימון רפואה. אם אני לא מרוצה מהתוצאות שלי בחיים ויש פער בין המקום שאני נמצא למקום שאני רוצה להגיע אליו, כנראה שאני צריך את הקטליזטור שיעזור לי לצמצם את הפער, כי כרגע לבד אני לא מצליח.

 המאמן הוא גם המנטור או שזה שני דברים שונים?

יש מאמנים שקוראים לעצמם מנטור. אני פחות אוהב לקרוא לעצמי מנטור, אני מאמן. יש אנשים שיכולים לקרוא לי מנטור, אבל אני מאמן.

 אז כך, אני עורך דין, כדי להיות עורך דין גמרתי תואר ראשון בלימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, אח"כ עשיתי סטז', אחרי זה עשיתי מבחנים ללשכת עורכי הדין ואחרי שעמדתי בכל אלה, מישהו קורא לי וקיבלתי תעודה של עורך דין. בישראל, עורך דין צריך לעבור את כל המסכת הזאת. מאמן, לי עושה רושם ואתה תתקן אותי ותסדר לי את הדברים הוא מישהו שאולי יכול להוציא כרטיס ביקור מפלסטיק או קרטון ולקרוא לעצמו מאמן. אז בוא תעשה לי סדר.

אז קודם כל אני שמח מאוד ששאלת את השאלה הזו, כי היום באמת נראה שכל בנאדם שני שאנחנו פוגשים הוא מאמן, מנטור, מאמן למשהו. או הוציא כרטיס ביקור. היום נכון במדינת ישראל, כל בנאדם יכול להוציא כרטיס ביקור ולקרוא לעצמו מאמן, למה אין רגולציה, אין חוקיות למקצוע הזה. בשביל זה קמה לשכת המאמנים.

אוקי.

היום כדי להיות מאמן שמשוייך וחבר בלשכת המאמנים, אתה צריך להוכיח שלמדת באחד מ- 20 בתי הספר המפוקחים על ידי לשכת המאמנים, שעברת את שעות הלימוד את שעות הסטז', את שעות הפיקוח וזה נקרא סופר וייזין, שמישהו ליווה אותך בכל תהליכי האימון שאתה הובלת ואימנת ויש מפגשים ספציפיים שאנחנו גם מבקשים מהמאמנים להקליט אותם. כמובן, באישור –

המאומן.

המתאמן.

 המתאמן סליחה.

לא, מאומן, מתאמן. באישור המתאמן. על מנת שהמאמן הסופר וייזר הבכיר שמלווה את המאמן הצעיר יוכל באמת לשמוע ולהיות נוכח במרכאות בתוך חדר האימון על מנת לראות שהדרך היא נעשית כמו שצריך. יחד עם זאת, יש דבר שנקרא אתיקה. הם עושים השתלמות באתיקה, הם חותמים עליה. כל מאמן שנמצא בלשכת המאמנים, הוא חתום על אתיקה, מחויב באתיקה.

 אוקי. אצלי למשל יש, כמו שכל אחד יודע, חיסיון עורך דין לקוח. אם לקוח בא וסיפר לי משהו, אסור לי לספר את זה הלאה.

נכון.

 אני מניח שלמאמן כמוך אנשים חושפים את צפונות ליבם, מספרים דברים שאולי הם היו רוצים שישארו בדלת אמות השיחה ביניכם. אין חוק כמו שאצלי יש, את הכלל הזה של האתיקה. פורמלית אין. אבל אתה אומר יצרתם לעצמכם את הכללים האלה שאתם מכפיפים את עצמכם וולונטרית לאותם כללים.

נכון, אנחנו עמותה וולונטרית שאיגדה את כל הנושא הזה של עד שתהיה רגולציה במדינת ישראל. כרגע רגולציה בעולם, בעולם האימון ובעולם בכלל אין רגולציה. היחידים שמתקדמים עם הרגולציה בעצלתיים הם האנגלים והאוסטרלים הם בני דודים. הם מתקדמים ברגולציה. אנחנו צופים אליהם, איך הם מתקדמים ואיך הם אוכפים את זה ואנחנו מדביקים את הפער כל פעם, קצת וקצת וקצת.

 אוקי, כמה מאמנים יש היום בלשכה שאתה עומד בראשה?

היום בלשכת המאמנים אנחנו עומדים על בין 1,200 ל- 1,300 מאמנים. ו- 20 בתי ספר שמפוקחים על ידי לשכת המאמנים וכמו שאמרנו כפופים לאתיקה של המקצוע.

 אוקי. המאמנים המובילים בארץ, יש כל מיני שמות שהם מאמנים מובילים.

נכון.

 בחרו להיות חברים בלשכה או שאומרים אני כבר מספיק ידוע, לא רוצה את החברים באזור?

אז המאמנים הבכירים נקרא לזה הכוכבים הסלבים כן, הם חברי לשכה. הם בוחרים בזה. הם גם משלמים כל שנה את החברות על מנת להשתייך לקבוצה הזאת המפוקחת. תחשוב איזה דבר גדול זה שבא בנאדם אומר, אני בעל מקצוע, ועוד אני מוכן שיפקחו עלי, ואני גם מוכן לשלם על זה.

הבנתי. אז עכשיו בוא למאזינים שלנו, נשאל אותך שתי שאלות.

כן.

אחד, מי זקוק למאמן? הרי לפני 20 שנים לפחות השם הזה קוצ'ר לא, לא היה מקובל. היום אנחנו שומעים את זה, אתה יודע כפטריות לאחר הגשם.

נכון.

בוא תנסה להסביר לאותו מאזין שחי את חייו. ופעם הוא חי את חייו בלי מאמן. והיום הוא אולי בלי מאמן עדיין, מי זקוק למאמן?

אז יש הנחת יסוד שאומרת any body need a coach, זה בטח מאמנים המציאו את המשפט הזה. אבל אני חושב שכל בנאדם נלחם במלחמה שלנו אין מושג עליה, וכל בנאדם רוצה לשפר את איכות חייו. אם עכשיו תעבור ברחוב בצורה רנדומלית תרים את היד ותשאל מי רוצה לשפר את איכות חייו?

  רק 100%.

יפה. 100% מהאנשים יבואו ויגידו אני. עכשיו, תשאל אותם מה המטרות שלכם בחיים? הם ירימו לך את הכתפיים.

זה שאלה מורכבת יותר הם לא יודעים.

הם ירימו לך את הכתפיים ויגידו לך אני לא יודע. אני, רוב האנשים שורדים, עוברים מיום ליום ליום ואומרים שבעתיד הם יהיו אנשים הרבה יותר טובים. הם יחסכו יותר, הם יעשו יותר ספורט.

  כש- כש-

כשהילדים יגדלו, אז בעתיד אנחנו אנשים הרבה יותר טובים. אז למה לא להביא את העתיד להווה?

 ואז המאמן הטוב הוא האדריכל של השינוי, ועוזר לך –

בדיוק, מנהל את השינוי. כי עד עכשיו כל הדברים שאנחנו רוצים, אנחנו רוצים אותם בעתיד. בעתיד אנחנו נחסוך, אנחנו נאכל פחות, אנחנו נהיה הרבה יותר יפים, אנחנו פחות נצעק על הילדים שלנו, אנחנו נתנהל כלכלית הרבה יותר חכם. אחרי החגים, אחרי. אבל האחרי הזה אף פעם לא מגיע. עכשיו, בנאדם שקם ואומר, די נמאס לי אני רוצה את ה- בדיוק את מה שמגיע לי. אם זה בעסקים, אם זה בזוגיות, אם זה בבטחון העצמי. גם ברמה הזאת. אז יש מצב שהוא יכול לפנות למאמן.

  אוקי. אז עכשיו ראינו מי זקוק למאמן שהגדרנו את זה כמעט כ- 100% מהאנשים. כל אחד בתחום מסוים יכול להיות שהוא רוצה שינוי, ושהוא לא מצליח לעשות לבד את השינוי, עד היום. עובדה שזה עוד לא קרה ואולי כדאי שיהיה לו את סוכן השינוי נקרא לזה.

הרב קרליבך אמר, כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו. אני חושב שאנחנו תמיד יש לנו את הילד הפנימי שלנו, שרוצה להצליח ושההורים שלו יהיו גאים בו. זה לא רק ילד, כל מבוגר צריך –

 זקוק לילד שיאמין בו.

מישהו אחד שיאמין בו. זה לא משנה אם זה ילד. לפעמים הבן שלי אומר לי דברים, אבא, איך אני אשמח שאתה וזה נותן לי כזאת מוטיבציה ואני אומר, אין אני קם, אני עושה בשביל הבן שלי, אני עושה בשביל המשפחה.

 אוקי. אז למדתי שרובנו זקוקים לאימון לפחות בתחום מסוים.

נכון.

  אולי אפשר לשלב מספר תחומים. עכשיו בוא נענה לשאלה השניה שלי. איך לבחור את המאמן?

יפה. קודם כל, אני שואל את עצמי שאם אני רוצה אימון באיזה תחום אני צריך את השינוי. את ה- לא את האימון, את השינוי. אם זה בתחום הפיננסי, אם זה בתחום הזוגי, אם זה בתחום אה, העסקי, יכול להיות שהרבה אנשים קמים בבוקר יש להם רעיון לפתוח עסק. רק מה, הם טובים במקצוע שלהם אבל הם אף פעם לא ניהלו עסק.

   זה שהוא יודע לבשל, זה לא הופך אותו למסעדן מצטיין.

בדיוק. בד"כ השפים במסעדה זה הטבחים עם הכי הרבה מוטיבציה  והכי הרבה כלים לבישול, ויכול להיות גם יש להם טעמים מאוד טובים, אומרים בידיים לא רק בפה. בידיים יש להם יד טובה, רק מה הם לא יודעים לתקשר בצורה איכותית עם הצוות שלהם. ואימון הרבה פעמים לרוב עובד על תקשורת. התקשורת קודם כל איתי, ואז החוצה. אני עם עצמי, כי אנחנו, עכשיו אתה מדבר איתי, אני מדבר איתך, כל אחד חושב לפעמים מה לענות או מה לשאול וזו הגישה שלנו. עכשיו, אם הגישה שלנו היא לא מספיק טובה, או אני צריך להוכיח את עצמי אני אהיה עסוק כל הזמן בלהוכיח את עצמי ואני לא אהיה עסוק באמת בדברים שאני רוצה להשיג.

  אוקי, ואתה אומר אולי עוד, או אני מוסיף לך כשאני מחפש את המאמן, מעבר לזה שצריכה להיות לי תקשורת טובה איתו ודברים אחרים. אתה אומר, מומלץ גם לבדוק, האם הוא חבר בלשכת המאמנים, כי זה אומר לפחות שאת ההכשרות הוא עבר מישהו פיקח עליו, מישהו סומך עליו ומישהו מקצועי חושב שהוא ראוי לתואר מאמן. איך אני בודק את זה?

נכון. יש דבר כזה שנקרא אינדקס מאמנים. אתה כותב בגוגל אינדקס מאמנים, ועולה לך אינדקס המאמנים של לשכת המאמנים בישראל. באינדקס אתה יכול לראות מה הדרגה של המאמן, אם הוא מאמן בכיר, מאמן מקצועי, מאמן מוסמך. מה הוותק שלו. חוץ מזה אתה יכול לראות גם מה ההכשרות שלו. אם הוא מאמן אישי, עסקי, זוגי, אה, בני נוער, מאמן תהליכי רפואה.

אוקי, ולכן למאזינים שלנו שמתעניינים בדבר הזה ושהושפעו מהדברים שלך, כנסו לאינדקס המאמנים ושם תמצאו את המבחר שממנו אולי תבחרו לבחור.

תבחרו לכם מאמן לחיים.

 עשה לך רב.

נכון. עכשיו, הדרך שבה אנחנו עובדים כמאמנים מאוד חשוב לי להגיד שאימון מוגדר כתהליך קצר תווך. למה? אם אני רוצה להשיג תוצאה בחיים וכרגע היא בורחת במרכאות ממני, אני לא משיג אותה. אז כדאי שאני אלך למומחה בהישגיות להשיג את התוצאות בחיים. זה מאמן.

אוקי. ועכשיו, האימון עצמו הוא בד"כ בבית הלקוח? בקליניקה שלך. נקרא לזה קליניקה, אולי לא הגדרתי נכון. ביחידים, קבוצה?

אימון יכול להיות –

בזום.

בכמה, כן בכמה פרמטרים. אחד יכול להיות אחד על אחד, בסדר? אני, אני מעולם לא אימנתי בבית הלקוח. כי לא מומלץ להיכנס לביתו של בנאדם. כן יכול להיות אם זה אימון עסקי, אז בעסק, בארגון. אם זה ניהול שינוי בארגון, אז בארגונים. קליניקה זה שם נפלא, האמריקאים אם תגיד להם קליניקה בד"כ זה מתייחס לפסיכולוגים או רופאים.

אוקי.

זה קליניקה, אבל בישראל קליניקה זה המקום הפיזי. אז כן בחדר האימון פרונטלי ויש אפשרויות גם להתאמן בזום. הקורונה פתחה לנו את הזום לאימון בכל העולם. עכשיו, עד לא מזמן באתיקה של לשכת המאמנים לא הופיע הפרמטרים של איך להתנהג בזום. האם מותר להקליט? האם אסור להקליט? ובתחילת הקורונה פנו אלינו מאמנים ושאלו אותנו מה אנחנו עושים עם זום? אז התכנסה וועדת האתיקה. הייתי חבר, עד עכשיו אני חבר בוועדת האתיקה ולמדנו מה עושים אם זה הפסיכולוגים, הפסיכיאטרים, ממש שאבנו ידע מהפרופסיות האחיות שלנו. מעולם האימון, הטיפול והליווי. ובנאדם שעובר היום אימון בזום אסור לו להיות בנהיגה, כי האחריות היא על המאמן.

כן.

זה מאוד מסוכן. לנהל שיחה בטלפון היום זה דוח.

 כן.

אתה צריך דיבורית. אז תחשוב מה זה שיחה בזום, לא לעשות את זה. גם שיחות וידאו תוך כדי נהיגה, פחות מומלץ.

   ברור.

אז יש לנו בזום, יש לנו בקבוצות, יש לנו אחד על אחד. ואני באופן אישי מעדיף את הפרונטלי.

הבנתי.

אני אוהב מאוד את האישי.

   גם אני את הפגישות שלי מעדיף פרונטלי. והנה אנחנו אני  ואתה נפגשים כרגע פרונטלית. אז אוהד קושמרו יושב ראש לשכת המאמנים תודה רבה לך. ואני ממליץ לך להישאר איתי לעוד דקה אחת, אני אתן טיפ קטן. הפעם איך אנחנו נקשר את הטיפ לשיחה בינינו. מאחר שהעבודה לעיתים נעשית מהבית  והיום אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שעובדים מהבית. נניח בזום, או מאפשרים להם מספר ימים בשבוע לעבוד בבית נכנס כאן תחום חדש לגמרי של תאונות עבודה, האם תאונה שקרתה לי בבית תהיה או לא תהיה תאונת עבודה. אז בואו נדבר קצת על הנקודה הזו. מה קורה לי. אני רציתי לצאת לעבודה, אני התגלחתי בבוקר ונחתכתי בגילוח. רק התגלחתי רק בגלל שרציתי לצאת לעבודה. אני ירדתי במדרגות מחדר השינה שלי למפלס היציאה  מהבית, בבית הפרטי שלי והחלקתי. זה היה בדרך לעבודה, האם זו תאונת עבודה? וזה שנפל בחצר ביתו וכן הלאה. אז בואו ננסה רגע לעשות סדר. מתי דבר יהפוך להיות תאונת עבודה? כשאנחנו בדרך לעבודה, ומתי דברים בבית יהיו תאונת עבודה? אז כולנו יודעים שיציאה שלי לעבודה או תאונה בדרך חזרה מהעבודה היא תאונת עבודה, אבל איפה עובר הגבול? אז הפסיקה היא מאוד ברורה בנושא הזה. למשל אם אני גר בבית פרטי, הגיעו למסקנה שתאונת עבודה יכולה להתחיל רק כשאני יוצא מחצר ביתי. כלומר, כל עוד התאונה הייתה אפילו באמת  ובתמים הייתי בדרך לעבודה והתגלחתי בדרך כי רציתי ללכת לעבוד, או כי נפלתי במדרגות כשרציתי לרדת, או נפלתי בחצר, זו לא תאונת עבודה. רק סף היציאה מחצר הבית, כל תאונה משם  ועד שם בדרך לעבודה או ממנה יחשבו תאונת עבודה. מה לגבי בנאדם שגר נניח בבית משותף? דלת הבית, אם הוא נפל בחדר המדרגות בבניין המשותף זו תאונת עבודה. אבל אם הוא נפל במדרגות בתוך הבית שלו, זו לא תאונת עבודה. למה? ככה יצרו איזה שהוא קו. מה לגבי תאונות שקרו לי, כי אני עובד בבית? אני עובד בבית אז גם שם צריך לראות מה קורה. עליתי למחסן כדי להוציא קלסר כדי לעבוד, עליתי על סולם כדי לקחת איזה שהיא תיקיה ונפלתי זו תאונת עבודה.  דברים אחרים שלא ניתן לאפיין אותם כמשהו ייחודי במסגרת העבודה שלי, לא יוכרו כתאונת עבודה, ולכן עצם הנפילה בבית כאשר מקום העבודה שלך בגדול הוא הבית שלך לא הופך את הדברים. אתה צריך להראות משהו ייחודי שקשור לעבודה. אז זה לא עניין יציאה מהעבודה או חזרה אליה. ולעניין התאונה שהייתה בתוך הבית. ואם הייתה לי תאונה בבית שהיא לא תאונת עבודה. האם גם אז יש לי זכויות? כן, בנאדם שהייתה לו תאונה שלא במסגרת העבודה עדיין יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי, לדמי תאונה. שימו לב, לא תאונת עבודה אלא דמי תאונה ועל זה הוא יקבל תגמול על שלושת חודשי ההעדרות הראשונים שלו מהעבודה. הייתה לי תאונה כי שיחקתי כדורגל עם החברה בשכונה, לא תאונת עבודה ונעדרתי. אם נעדרתי מהעבודה שבוע, שבועיים, חודש, עד שלושה חודשים ביטוח לאומי ישלם לי תגמול בגובה של הברוטו שלי, פחות רבע. אם אני יודע להרוויח 10,000 ₪ לחודש, אז על כל חודש העדרות אני אקבל 7,500 ₪ ואם זה חלק מזה, חלק מזה בהתאם לתקופת ההעדרות. אז ראינו מהי תאונה ביתית שהיא לא תאונת עבודה, מתי תהיה תאונת עבודה? ושנהיה בריאים ומכאן נחזור למאזינים שלנו. צהריים טובים, מי איתי על הקו?

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם