דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

פרופסור גבי זייליג

כבוד העו"ד עם עו"ד ליאור טומשין מארח את פרופסור גבי זייליג, המנהל לשעבר של מערך השיקום הנוירולוגי בבי"ח שיבא בתל השומר. היה ראש החוג לרפואה פיזיקלית ולשיקום באוניברסיטת תל אביב.

ספר לנו מה זה שיקום?
כששואלים אותי את השאלה הזו אני שואל מה זה רפואת ילדים? מה זה רפואת עור? שיקום זה המקצוע שהוא איחוד של רפואות שונות, מקצוע של צוות. זה מקצוע שיודע לאבחן השלכות של פגיעות קשות, מחלות, חבלות, טיפול בהשלכות רפואיות, תפקודיות. המטרה היא לשפר את איכות החיים של המטופל. כיום יש גם כלים לשיפור תפקוד מערכת העצבים.

מה עברו המטופלים שמגיעים לשיקום?
מחלות, כולל סרטן של מערכת העצבים או עצמות במקרה של שיקום אורתופדי. גם אלו שעברו סרטן אחר אם נשארים עם הרבה ביות רפואיות כתוצאה מהטיפול במחלה. בתחום הנוירולוגי מדובר בחבלות ראש, חוט שדרה, מערכת עצבים היקפית או מחלות נוירולוגיות.

בדרך כלל כאשר בנאדם נפגע בפגיעה הראשונית שלו, האקוטית, הטראומטית דבר ראשון זה לא השיקומי, או שתתקן אותי, אלא באמת אותו כירורג שכנראה ינתח אותו או אורתופד או הנוירולוג. באיזה שלב הוא עובר לרופא השיקומי? או מתי לדעתך צריך היה לעבור לרופא השיקומי?
כמו שאמרת השיקום לא קורה ברגעים הראשונים של המקרה. תלוי במצב של אותו מטופל, יכול להיות שיגיע לשיקום אחרי ימים בודדים או שבועות או חודשים.
המון פעמים אני שומע לקוחות שלי נאבקים כדי להישאר בשיקום, אומרים להם שאין איך לעזור להם עוד. המשפחה צריכה להילחם עבור המטופל ולרוב המערכת מסרבת. |
יש לחלק את זה למקרים שונים. יש אנשים שנמצאים במערך החד, החריף, האקוטי ואז הרופא השיקומי מבקש להביא את חוות דעתו כיצד להמשיך. ההמשך יכול להיות בשיקום או באשפוז יום או לילה. יש מטופלים שמגיעים 3-4 או ימיים בשבוע אינטנסיביים אבל ישנים בבית במהלך כל התהליך. קיימים גם טיפולים פרטניים, טיפולי פיזיותרפיה כריפוי בעיסוק שיכולים להיות גם מחוץ לבית החולים. צריך לסמוך על המקצועיות והרצון לעזור שיש לאותו רופא שמפנה. נכון יש טוענים שהמבטח מתערב או שאין מקום, הכל יכול להיות אבל השיקום מוגן בחוק, כלומר יש חוק שיקום, מי שמגיע לו מקבל.

האם אני יכול כחולה או כבן משפחה לבחור לאיזה שיקום ללכת?
במדינת ישראל אני לא חושב שאתה יכול לבחור, גם אם אתה מיליונר אנחנו לא מקבלים תשלום פרטי. אבל במדינה שלנו יש לחצים מפה ומשם, לרוב כל אחד מגיע לאן שהוא אמור.

יש מקרים בתחום הנוירולוגי שאדם הופך למשותק, מקרה רברסיבילי. האם אנחנו ברפואה המתפתחת של היום מתקרבים לשלב שבו אדם משותק יוכל לחזור ללכת? או לפחות יכול לנסות?
זו שאלה חוזרת, אחד התפקידים הלא נעימים של מנהל הוא להסתכל בעיניי מטופל ולתת לו שתי בשורות. הראשונה היא שהחיים לא יסתיימו, אני אומר זאת לא כי אני פרופסור חכם אלא בגלל ניסיון רב שנים. לשמחתי ראיתי אנשים על כיסא גלגלים או כאלו שלא יכלו להזיז את הגפיים ויש להם משפחה, התחתנו, הביאו ילדים ועובדים. אני חושב שדוגמא טובה הוא עידן, יו"ר ארגון נכי צה"ל, מטופל שלנו. לכן אני מחלק את האוכלוסייה לשתיים, אלה שממשיכים להגיע לבית החולים, בלי עבודה ומשפחה ואלו שחולים ויש להם בעיות אבל שוכחים שהם נכים. הם יושבים על כיסא גלגלים ומצליחים להגיע להישגים במאמצים אדירים. התפקיד של השיקום כאן היא ללמד ולהדריך, לתת פלטפורמה לחיים יעילים ולאיכות חיים.
לשאלתך, אני חושב שבשנים האחרונות יש אור בקצה המנהרה בנושא של מחקרים בקיצוב של החוט השדרה לאנשים משותקים. כשמדברים על קיצוב מדובר בפולסים, גירויים חשמליים לחוט השדרה בתדירות, באלגוריתמים כנראה אישיים. אני קורא לזה פיזיותרפיה לחוט השדרה כי אף פעם כל לא התאים מתים, תמיד יש תפקיד גם אם הוא מינורי. עדיין לא עושים את זה בארץ ובשום מקום בעולם לא עושים את זה כדרך קבע. אני מניח שעם השנים נלמד ונעזור לחוט השדרה ללמוד מחדש לתפקד, בשפה שלנו, עם גמישות על מערכת העצבים. כמו ילד שלומד מחדש, אני אופטימי בנוגע לאוכלוסייה הזו.

אז יש תקווה באופק שיחזרו ללכת או להפעיל בצורה טובה יותר איברים שקראנו להם פעם משותקים לגמרי. אני אשמח שתספר לי בנוגע למטפלים, הבנתי שיש פקולטה שעוסקת בדברים האלו.
נכון, יש בקריה האקדמית אונו פקולטה למקצועות הבריאות. מה שחדש הוא שיש תואר שני במדעי השיקום שבא ללמד את כל מקצועות השיקום לחשוב ביחד ולבנות את התוכניות העתידות. הוצאה לפועל של תוכניות לדבר שפה שיקומית וזהו תואר מאוד חשוב. אני מזמין את בוגרי התור בריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, תזונה, פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגים, כל אלו יכולים להירשם כי אנחנו מלמדים שיקום וזה לא משנה מאיזה תחום רפואה הסטודנטים. כפי שאמרתי בהתחלה מדובר בעבודת צוות.

תוכל לספר לי בנוגע לכנס שאתם עושים בחודש הבא?
בתאריכים 6-7 לדצמבר באייר פורט סיטי מתקיים הכנס השנתי של השיקום. כנס שמגיעים אליו מאות אנשים לא רק ממקצועות הבריאות. איחוד של רופאים ואחיות ממקצוע השיקום, אורתופדים, נוירולוגים, מוזמנים וחברות מחו"ל. כל אלה מגיעים כדי להבין מה זה שיקום ובכדי להתרשם.

פרופסור גבי זייליג, אני מודה לך מאוד.

 

 

טיפ שבועי

מה ביטוח לאומי נותן בשיקום. שימו לב, אנחנו דיברנו כאן על שיקום של אנשים שיש להם פגיעה קשה, שם דרגות הנכות הן גבוהות ואפשר לקבל קצבה שקוראים לה נכות כללית, וקצבה שירותים מיוחדים, וקצבת ניידות. הקצבאות האלה לבדן לאנשים שסובלים מבעיות מורכבות, יכולים להגיע ל- 10,000 ₪. נכות כללית פלוס שירותים מיוחדים, פלוס ניידות אפילו לעבור את זה. אבל, אני אדבר הפעם גם על שיקום לאנשים שיש להם בעיות לא מורכבות, לא אותן בעיות שאולי איש שיקום יטפל בהן לצורך העניין. ביטוח לאומי למדנו שנותן קצבת נכות כללית לכל מי שדרגת הנכות שלו היא 40% ומעלה, ויש לו פגיעה בכושר העבודה שלו, והוא עדיין לא הגיע לגיל קצבת זקנה. מה לגבי אנשים שלא הגיעו לדרגת נכות של 40%? בחור צעיר שהוא סוכרתי ומזריק אינסולין וזו הבעיה היחידה שלו, יש לו רק 20% נכות, או בנאדם שקרע רצועה צולבת ויש לו 20% נכות וכן הלאה. עבור האנשים האלה שיש להם בעיות רפואיות אבל דרגת הנכות שלהם לא מספיקה כדי לקבל קצבה חודשית, בביטוח לאומי יש דבר שנקרא שיקום. דרגת נכות שהיא מעל 20% מזכה אדם בשיקום. מה המשמעות של זה? פעם אחת השיקום הזה עוזר בהשמה מקצועית. פעם שניה, יבדקו מה כדאי לו ללמוד והביטוח לאומי יממן חלק מהלימודים האלה. פעם שלישית, בתקופת הלימודים האדם הזה יקבל קצבה כספית וגם עזרה גם מקצועית וגם מימונית לחלק מהדברים האלה. ולכן יש אוכלוסייה מאוד, מאוד גדולה שסובלת מבעיות, אבל עדיין עובדת, עדיין לא מגיעה לדרגת נכות גבוה, עדיין היא לא כמו המקרים הקשים שאנחנו דיברנו עליהם עכשיו. והם לא יודעים שהם יכולים לפנות לביטוח לאומי, לבקש לעבור וועדה לקבל דרגת נכות שהיא 20% ומעלה, ולהיות זכאים לשיקום, שיקום שהוא לא מאוד מאוד דרמטי, אבל יכול לעזור להם ברמה של עשרות אלפי שקלים. יכול להעמיד אותם במקום עבודה נכון, ויכול להעלות אותם על מסלול הלימודים. תנסו ליישם את זה, תנסו לממש את זה, הדבר יכול לעזור.

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם