דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

יוסי אלקובי נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל

כפי שסיפרתי לכם בראשיתה של התוכנית נמצא איתנו באולפן יוסי אלקובי. יוסי אלקובי הוא נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, צהריים טובים לך.

יוסי אלקובי:         שלום, צהריים טובים.

  ונדבר קצת על העבודה שלך, על בעלי המלאכה. בוא תספר לי קצת על ההתאחדות שלכם, את מי היא מאגדת בעצם?

ההתאחדות מאגדת תחתיה כמובן כפי שאני אציג אותה, היא קיימת מ- 1908.

 אוקי.

זו ההתאחדות של התעשייה הראשונית במדינת ישראל שמייסד אותה היה מנחם שנקין עליו השלום הוא ייסד את ההתאחדות, כי ראה בהתאחדות מלאכה שזה מחויב ואנחנו עדים שבכל העיר ובכל אזור תעשייה במדינת ישראל, אנחנו נפגשים ברחוב המלאכה בדומה לרחוב שלכם. רחוב המלאכה זה מקומות שניתנו על ידי מדינת ישראל לימים, להקמת האנגרים לטובת אנשי מלאכה  והתעשייה שהגיעו מהארצות בעליה הגדולה.

 אוקי, האנשים שאתם מייצגים בעיקר הם עצמאיים. ז"א הם המעסיקים. מעסיקים לא במפעל של מאות אנשים, אלא בעיקר בעלי מלאכה שהם שלושה אנשים, חמישה, עשרים אנשים. נכון? זה סדר גודל?

בהחלט, בהחלט, אנחנו מייצגים עד 20 עובדים. יש לנו הסכם בינינו לבין התעשיינים. אבל עסק שגדל איתנו, מ- 10 או 15 עובדים ועד 20 עובדים והגיע ל- 150-300 עובדים –

לא זורקים אותו.

לא, הוא נשאר אצלנו. כי אני חושב שאנחנו באמת, בגלל שאנחנו עסקים קטנים רואים שצריכים לעזור להם, אז הם מרגישים שיש להם בית עם הרבה שירותים, סל שירותים אדיר.

 כמה עסקים כאלה יש בישראל, יש לך מושג?

תראה, בגדול כל העסקים במדינת ישראל, לא כולם נמצאים אצלנו, זה 623,000 עסקים קטנים ובינוניים שמעסיקים 2.5 מיליון עובדים, שמייצרים 54% מהתוצר הלאומי.

 וואו, המון. איזה עזרה אתם נותנים למעסיקים האלה? אני אגיד לך, למשל בנאדם שהיה נגר, והיה נגר שכיר באיזה שהוא מפעל או באיזה נגריה ורוצה סוף סוף להיות עצמאי רוצה להגשים פנטזיה חלום להתקדם. הרבה פעמים פותח נגריה, הוא יודע לעשות רהיטים מצוין. אבל פתאום זה לא רק לדעת לעשות רהיטים כשאתה פותח עסק. צריך לדעת עוד הרבה דברים ולא בטוח שהוא יודע אותם.

כן, תראה זה לייצר רהיטים להיות אומן זה נהדר, אבל יש עוד הרבה דברים מסביב. בשביל להחזיק עסק קטן, לא משנה מה גודלו, צריך אדם להבין בנושא של תזרים מזומנים, להבין הנעת עובדים, שיווק, מדידת זמן, תמחור. יש כל כך הרבה דברים מסביב לאומנות. זה רק אם אתה תעמיד כיסא או תעמיד ארון לא עשית את הכל.

 אוקי.

יש הרבה דברים מסביב שצריך לתת עליהם את הדעת. ואני חושב התאחדות המלאכה והתעשייה הבית לכולם.

אז מה אתה עוזר לו?

אם הוא פונה אלינו. כמובן לא תמיד פונים. אנחנו פונים אליהם בד"כ כי מכוח החוק אנחנו, הם חייבים להיות מאוגדים בדומה להסתדרות, בדומה לתעשיינים, בדומה ללה"ב כולם חייבים להיות מאוגדים. כי זה איגודים, אין מה לעשות. זה בכל העולם יש איגודים, וזה אחד מהאיגודים הוותיקים והטובים. לדעתי, לא בגלל שאני נשיא ההתאחדות, אלא אני רואה בעשייה שלנו, בעזרה שלנו, בתמיכה שלנו, בהובלה שלנו שאנחנו עוזרים. לא רק זה, הקמנו לפני איזה חצי שנה משרד ליישום להכשרת עובדים ולראיין עובדים ולהביא אותם לעסקים.

כלומר, אתו מסגר שיש לו חמישה פועלים אבל הוא היה רוצה קצת לגדול, אז אתם גם יודעים לראיין עוד מסגרים עבורו ואולי להפנות אליו.

אין ספק.

אתם יודעים גם להכשיר אותו? את אותו בעל עסק, להכשיר אותו. לא בתחום המקצועי, לא ללמד אותו להיות מסגר יותר טוב. אבל ללמד אותו כן, איך מתמודדם עם בנק, ואיך מנהלים עסק והכל?

תראה, כשאנחנו מעבירים עובד לבית מלאכה שיש לו 5 עובדים. הרי בשביל ללמד אותו, מישהו צריך לעמוד וללמד אותו, זה לא זול. אנחנו פנינו למשרד הכלכלה והבאנו את הדברים האלה בפני שרת הכלכלה הגב' ריבייב והצלחנו באמת לקבל תקציבים. כל עובד שמגיע לאותה מפעל, לאותו נגריה, או לאותו עיבוד שבבי, או לאותה סנדלריה ולא משנה איפה אה, מקבל המעסיק 17,000 ₪ תמורתו, בשביל להכשירו תוך מפעלים. כי כל אלה שמנהלים עסקים היום, אלה בוגרי שנות ה-70. כי בסוף שנות ה- 90 לצערי הרב, נסגרו כל הבתי ספר הטכנולוגיים במדינת ישראל ואין היום הכשרות מקצועיות. אנחנו עדים שאין כוח אדם, אנחנו עדים שאנשים לא שולחים את הילדים שלהם לתעשייה וזה עצוב. אבל יש לי חזון, אני רואה בעוד 10 שנים גם עורך דין שלא יהיה לו עבודה, יכנס לנגריה בשביל להביא אוכל לילדיו.

אוקי, אוקי. עכשיו, לפני כמה שנים פגשה את כולנו הקורונה. עסק גדול לפעמים יודע, יש לו מספיק אנשי מקצוע והוא יודע להתמודד ויש לו אולי קצת רזרבות. עסקים קטנים שוב, אני אומר לך את זה כעו"ד שמטפל הרבה פעמים באנשים האלה. לפעמים הם נקלעים לצרות צרורות שפתאום מישהו מזיז להם את הגבינה. אוקי. נתקלתם בתופעה הזאת בשנים האחרונות?

אנחנו הפעלנו 24/7 בהתאחדות ישבו פקידים שהתחלפו סביב השעון וניסינו לעזור לכל אחד שנכנס לבעיה. תראה, אני רואה בעסק קטן שאחרי חודשיים שלושה או ארבעה חודשים קורס. בשבילי עסק שהיה חולה לפני הקורונה. כי עסק שלא בנה את עצמו נכונה התוצאה לא מאחרת לבוא. ניסינו לעזור בכל דבר בנושא של לקבל מענקים. יש לנו כלכלן במקום, גייסנו עוד רואה חשבון למקום. רוויטל סיטון רואת חשבון מבריקה שבלי תשלום מילאנו טפסים. כי עסק קטן לא יודע למלא טפסים. זה לא עסק גדול. דרך אגב, עסקים הגדולים יש 1,500 עסקים גדולים במדינת ישראל שקיבלו 62% מהמענקים במדינת ישראל. לעומת העסקים הקטנים שאולי 11% קיבלו, בתמיכה שלנו, בעזרה שלנו, בראיה שלנו, בכיוון שלנו ובמילוי הטפסים לטובת אותם אנשים.

אוקי. עוד דבר אחד, אני רואה את זה גם, שוב מהעיסוק שלי הרבה פעמים מגיעים אלי אנשים ואומרים רק רגע, העסקתי חמישה עובדים, הבנאדם הוא לא גאון במשפטים וזה בסדר. אבל פתאום מגיע עובד שהפסיק לעבוד אצלו לפני חצי שנה והגיש נגדו תביעה על 100,000 ₪ על כל מיני זכויות וזה. ויכול להיות שאותו עובד אפילו צודק, כי הבנאדם לא ידע להתנהל, לא ידע בדיוק מה כן ומה לא, והוא חטף תביעה מהעירייה כי הוא לא שילם אגרה כזאת או אגרה אחרת. כי מה לעשות, יש לי עסק קטן ומאה גורמים שרוצים ממני כל מיני דברים. איך אתם עוזרים לבעלי מלאכה האלה, בדברים הללו?

יש לנו מספר עורכי דין שבריטיינר שאנחנו משלמים כל חודש שמייצגים למשל בדיני עבודה. יש לנו את משה מאיר שהוא עו"ד מבריק משכמו ומעלה שהוא מייצג אנשים עד 300,000 ₪ תביעה של עובד למעסיק. ברוב המקרים המעסיק הוא כמעט משלם את הכל, אבל צר לי להגיד לך, הם לא משתמשים ברואי חשבון כל כך מבריקים שאני חושב שהתלוש צריך להיות כל סעיף, כמו ביגוד, כמו הנעלה, כמו שעות נוספות. אם הדברים האלה לא ממולאים ושולמו, כאילו לא שולמו. חייבים שהתלוש יהיה מסודר בצורה טובה, שאנחנו מגיעים לביהמ"ש אם יש לנו חומר טוב, אנחנו יוצאים באמת בסדר. עכשיו, עובד שעוזב את העבודה יש לו יועצי אחיתופל מבחוץ אה, עזבת את העבודה מה, מה קיבלת לא קיבלת.

 לך תתבע. לך תתבע.

לך תתבע.

 כן.

וברוך השם, עם ישראל חי. ברחוב שוקן בתי משפט לדיני עבודה עובדים שעות נוספות. אבל שוב פעם תמיד כשיגיע המעסיק לפתחו של ביהמ"ש הוא תמיד יראה כמעסיק, הוא יש לו את הכסף והעובד הוא המסכן שצריך להסתדר איתו מחוץ לכותלי ביהמ"ש. אבל לנו יש תשובות לדברים האלה. אנחנו פתיחת תיק של 300 או 400 אלף ₪ זה 2,500 ₪. אם זה יסתדר בתוך מסדרונות ביהמ"ש אז זה נגמר, ואם לא אז זה עוד 1,500 ₪ ואנחנו מנהלים את התיק עד תום. אם המעסיק הזה יגיע לעורך דין ללא תמיכה של התאחדות המלאכה לגוף שלנו שאני מאוד גאה לעמוד בראשו.

 הוא יצטרך לשלם עשרות אלפי שקלים.

לא עשרות. ב- 300-400 אלף הוא צריך להשכיב 50-80 אלף ₪ לעו"ד ועוד אחוזים וכהנה וכהנה. ופה אין לעסק הזה את היכולות. זה דבר בלתי צפוי. בלתי צפוי של 1,000-2,000 ₪ אנחנו יודעים שזה קל, אבל 80,000 ₪ זה מכת מוות לעסק קטן.

ולכן מה שאתה אומר, בעלי עסקים אתם אולי מצויינים במלאכה שאתם יודעים, אבל לא תמיד אתם מכירים גם את הכל מסביב. תצטרפו להתאחדות בעלי המלאכה כדי יש אולי אגרה כלשהי, אבל התמורה השמירה, ההגנה שאתם תקבלו היא הגנה הרבה, הרבה יותר חזקה ששווה את זה.

אני יכול להגיד לך דבר אחד חשוב, אני חושב באמת אני קורא מכאן לכל עסק קטן להצטרף אני מתנדב שלא תבין. אני בהתנדבות מלאה, 8 שנים מכהן בתפקיד נשיא התאחדות המסחר והתעשייה. 30% מהזמן שלי אני בוועדות בכנסת, זועק את זעקתם. ואני אומר לך, אני מרגיש נחות. עד כדי שואלים אותי, מה אין לך מה לעשות? אני מרגיש נהדר. יש לי עסק ואני מנהל א ותו מצוין. והעסק שלי מנוהל יוצא מן הכלל, אין לי בעיה. יש לי עובדים והכל עובד נהדר. אני אומר להצטרף להתאחדות. אני תמיד אומר, קיסם אחד אפשר לשבור, שני קיסמים אפשר לשבור, אגודת קיסמים אי אפשר לשבור. כמה שנהיה עוצמתיים בדומה להסתדרות. היום ההסתדרות. תסתכל היא רוצה להשבית את המשק, אז היא משביתה את המשק. אנחנו יותר חזקים מההסתדרות, רק לא מוכח בשטח. אנשים לא מוכנים עד שלא נכנסים לבעיה, לא מבינים כמה זה היה חסר להם.

 את החשיבות של ההתאחדות. אוקי. יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, נעמת לי מאוד ואני מציע לך להישאר איתי עוד 2-3 דקות אני אתן טיפ באמת לעצמאים אבל בפאן שלנו. מה קורה כאשר אותו עצמאי חלה במשהו, נפצע, בעבודה שלו והכל. מה מגיע לו. כי הרבה פעמים מה עושה עצמאי? אומר, רק רגע אני לא יכול לפנות לביטוח לאומי או לתבוע את ביטוח לאומי, מאחר ואני עצמאי ולא שכיר. אז בוא כמה טיפים קטנים בנושא הזה. עצמאי ושכיר הם בדיוק אותו דבר כאשר הם נפגעו בפגיעה עקב עבודה או לא עקב עבודה. בביטוח לאומי אתה עצמאי ואתה נפגעת בתאונה או חלית במחלה שקשורה לעבודה שלך, קודם כל אם נעדרת מהעבודה אתה יכול לקבל דמי פגיעה זה 3/4 מהברוטו שלך. לעד 3 חודשים של העדרות מעבר לזה אתה יכול לעמוד בפני וועדה רפואית, וועדה רפואית תקבע לך דרגת נכות ובהתאם לזה מענק או קצבה חודשית לכל החיים אם זה 20% ומעלה. וגם אם אתה ממשיך לעבוד, גם אם אתה ממשיך להרוויח את אותו שכר שהרווחת קודם, אפילו אם התקדמת. הרבה פעמים עצמאי אומר רק רגע, אני נשארתי בעבודה אני לא יכול לקבל שום דבר. אני התרשלתי, אני נחתכתי עם המסור, כי אני לא בסדר. זה לא משנה מי בסדר, מי לא בסדר. נפגעת בעבודה, מגיע לך תגמול מביטוח לאומי, גם כעצמאי, גם כפנסיונר גם כשכיר. אם שכיר שלך הגיש תביעה לתאונת עבודה, והרבה פעמים אנשים נורא פוחדים מזה. עדיין מי שצריך לשלם לו את התגמול, זה ביטוח לאומי. תיאורתית האם הוא יכול להגיש נגדך תביעה? תיאורתית כן, אבל שם הוא יצטרך להוכיח שאתה רשלן, ושהנזק שנגרם לו הוא יותר גבוה ממה שהוא קיבל מביטוח לאומי. לא צריך יותר מדי לחשוש מהדבר הזה.  וכן, צריך להסתכל, כל בעל מלאכה דיברנו על נגרים, מסגרים, רתכים וכן הלאה. להסתכל, יש בעיות רפואיות שהן פועל יוצא של הרבה שנות עבודה באותו מקצוע, ביחוד כאשר מדובר במלאכת כפיים. כאשר מגיע אלי נגר עצמאי ומספר לי על הבעיות שלו, אני עוצר ואני שואל אותו, אתה נגר? איך השמיעה שלך? אתה סובל מירידה בשמיעה ומצפצופים באוזניים? יש לך בעיות בצוואר? בגב כי אתה מרים דברים? בכתפיים כי אתה מושך דברים? האם כתוצאה מחשיפה לחומרים ללכה לדבקים אתה סובל מבעיה בעור או בעיה בריאות? האם בגלל עבודה בשמש יש לך נגעים בעור? על כל אחד ואחד מהדברים הללו מגיע תגמול מביטוח לאומי גם לעצמאי, ולצערינו עצמאי לא כל כך מכיר את זה. ולכן, אתם עצמאיים יש לכם בעיות רפואיות, ירדתם בהכנסה או לא ירדתם. הייתה לכם הכנסה מאוד גבוה, אבל יש לכם הרבה בעיות רפואיות, מגיע לכם או פטור ממס הכנסה, או קצבה של נכות כללית, או קצבת שירותים מיוחדים, או ניידות, או תג נכה לרכב, או קצבאות עקב פגיעות בעבודה. אתם לא יודעים את זה, לא מבקשים את זה ולא מקבלים את זה. אז בואו נעצור את הבורות, נבדוק מה יש לנו ונראה איך אנחנו יכולים לממש את זה גם אם אנחנו עצמאיים ולא רק אם אנחנו שכירים. אז עד כאן הטיפ לעצמאי ומכאן נחזור למאזינים שלנו. צהריים טובים, מי איתי על הקו?

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם