דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

ראיון עם מר דודי אלון

עו"ד ליאור טומשין בריאיון עם מר דודי אלון, ממלא מקום סגן ראש המועצה האזורית אשכול ואחראי שם על תחום הבריאות, החקלאות ואיכות הסביבה במועצה.

הגעת אלינו מחצי רחוק, למי שלא יודע איפה זה מועצה אזורית אשכול, בוא תעשה לנו סדר.
מועצה אזורית אשכול נמצאת במשולש הגבולות, מצרים, רפיח, עזה, ישראל. מתחילה מבאר רשע בצפון ונגמרת בצאלים בדרום, קרן שלום, מעוצה גדולה מאוד. המועצה הישראלית החקלאית הגדולה ביותר בארץ. אחראית על כ- 400,000 דונם שטחים חקלאים, כוללת בתוכה 32 ישובים ומייצרת כ-60% מהתוצרת החקלאית הטריה שכולנו מכירים ואוהבים.
זו האוכלוסייה שלכם כאשר העיסוק או עיקר התל"ג נקרא לזה הוא הנושא של חקלאות.
נכון. בפועל יש 400 חקלאים פעילים אבל התל"ג הוא קרוב ל- 80%. המון בעלי מקצועות חופשיים, יש אמנים, אנשים שנוסעים לעבוד במקומות אחרים בארץ. היום עם התקשורת גם עובדים מהבית. מגוון רחב של נושאים. המועצה מונה כ-17,000 תושבים ובנוסף ישנם העובדים הזרים, רובם הגדול מתאילנד, שהם עובדי החקלאות כ-3,500 איש.

אז בוא נדבר קצת על הבעיות הרפואיות היותר ייחודיות לאזור שלכם. קודם כל אני מניח שמבחינת נפגעי פעולות האיבה, זה אזור שנפגעים בו יותר?
כן, אין ספק שכאזור שהוא קרוב לגבול ושנמצא מעת לעת בסבבי לחימה. אז כן, יש לא מעט תושבים, ילדים ומבוגרים שנדרשים לכלי הסיוע גם של ביטוח לאומי אבל בעיקר של מרכזי החוסן שלנו.
ספר לנו על מרכזי החוסן במרכז עובדים עו"ס, אנשים שיש קצת ידע במימוש הזכויות ובמתן עזרה לתושבים?
נכון. אם זה מטפלים באמנות, מטפלים בשיחות, יש בבעלי חיים יש כל מיני שיטות לטיפול. מרכזי החוסן שלנו מייצאים את הידע שלהם לכל העולם בשל ההתמחות שלהם בנושא.

אני אשמח שנדבר על העובדים הזרים. הרי הם 20% מהאוכלוסייה הם עובדים זרים. גם בקרב העובדים הזרים אתה תופעות של פגיעה פיזית, נפשית מהמקרים האלו?
עקב המבצע האחרון, שומר חומות, נהרגו שני עובדים זרים. אז באמת המועצה ומרכז החוסן לראשונה גייס מטפל בשפה התאית כדי ללכת ולפגוש את העובדים, לשוחח איתם. יש להם מנהגים שלהם, כללי אתיקה או דת למיניהם שהם מביאים איתם, אנחנו רואים אותם כתושבים לכל דבר.
בסוף הריאיון בטיפ השבועי נסביר מה קורה כאשר עובד זר נפגע באירוע, מה מגיע לו.

 

למרות העובדה שאתם במקום יותר מסוכן ביטחונית, אני מניח שאתם לא סובלים במחסור של תושבים.
הישובים מתמלאים, גני הילדים, בתי הספר. המועצה זכתה בפרס חינוך ראשותי השבוע. החיים אצלנו טובים, בטוחים ונעימים. נכון שיש אירוע, לאחרונה כמו שאנחנו רואים הוא גם מתחיל להיות בכל ישראל, זה לא רק נקודתי. אז אנחנו אולי מתורגלים יותר טוב מאחרים, אבל מקום מקסים לגור.

אגב מתורגלים, הרי מצד אחד שירותי הרפואה הגדולים רחוקים מכם, אין בית חולים במועצה שלכם, מצב שני יש צורך ברפואה דחופה באזור שלכם. איך מתגברים על הפער?
אתה נוגע בנקודה מאוד כואבת. בסופו של דבר המרחק מהישוב הרחוק שלנו לבני נצרים שנמצא בדרום המועצה לסורוקה, מדובר ב-50 דקות נסיעות במקרה הטוב. אחוזי התמותה בפריפריה גבוהים והכל נובע מהניתוק הזה. נכון יש ניידת טיפול נמרץ אחת לכל המרחב. זה לא מספיק וצריך לתגבר את זה. אנחנו מנסים להתגבר על זה דרך המון חובשים שמתנדבים באיחוד הצלה ובמד"א. כל הצבא הזה שפרוס במרחב עוזר וקופץ יחד עם הצוותים שלו. רכזי ביטחון שוטף צבאי (רבש"ץ) בישובים שלנו אכן מצליחים למזער ולתת מענה, אבל זה פוגש אותנו גם ברפואה השוטפת. אין רופא מקצועי קרוב וכל דבר הופך להיות מורכב יותר.
כלומר, עושים קצת יותר הכשרות נניח בתחום הרפואה הדחופה וקורסי חובשים כדי שיהיה לבעלי המקצוע את הידע המיידי.
נכון, עם כל האמצעים שיש לנו, לדוגמא לכל רבש"ץ יש דיפרלטור (מכשיר החייאה נייד) באוטו.

חוץ מהקרבה לרפיח עזה, יש עוד בעיות רפואיות אחרות שהן ייחודיות לאוכלוסייה או לאזור של החקלאות?
אני חוזר לתחום הראשון של פסיכיאטרית ילדים ונוער. תחום שהוא ידוע בחסרונו האדיר בכלל, כנראה גם ארצית או בדרום. אצלנו במיוחד קיים קושי לטפל בגלל המורכבות, לדעת לטפל תרופתית למשל במי שהוא נפגע גם חרדה אבל מצד שני בטיפולים רגילים של קשב וריכוז. מדובר במקרים שכחים שמעלים קושי בחברה שלנו.

אגב, בוא נחזור רגע אחורה, שיר הילדות, יוסי ילד שלי מוצלח. הרי אמא שולחת אותו להביא חלב, להביא זיתים, להביא לחם וכל פעם הוא חוזר עם משהו אחר. לימים הגיעו למסקנה שזה לא יוסי ילד שלי מוצלח, אלא יוסי ילד לא מאובחן כי הוא כנראה עם הפרעת קשב וריכוז קשה. הוא לא מאובחן אבל משתדל מאוד, מה לגבי הנושא של מחלות כתוצאה מהחשיפה החקלאית, חשיפה לפסולת איכות הסביבה.
זו באמת נקודה שלא מדברים עליה הרבה, הסיפור של השרפות החקלאיות. אז יש היום כל מיני ערמות במרחב, בשל הרבה כשלים של האזור, של החקלאים עצמם, אבל בעיקר כשלים של המדינה. היום יש התחלה של הבנה שנושא הפסולת החקלאית להבדיל מפסולת עירונית הוא לא נושא מוסדר היום, אין מערך. אנחנו עכשיו בונים מערך כדי לטפל בזה יחד עם שריפת ניילון. ניילון חיטוי שעבר חומרי הדברה, תחשוב מה הוא מוציא לאוויר, החלקיקים, מה שהילדים נושמים. זה דבר מאוד רע, אנחנו מנסים לפתור את זה. בקרוב יפתח אצלנו מפעל מהפכני שלוקח את כל הניילון, גורס אותו ומעביר אותו תהליך ויוצר מוצר. יכול להיות משטח פלסטיק שעליו אפשר להעמיס תוצרת חקלאית או תעשייתית, כלומר כל דבר שיכול לסייע לנו. הייתי מצפה שבשל משבר האקלים שבפתח והחום אנחנו כמועצה חקלאית כראש החזית נקבל תמיכה מהמדינה.
עזרו לכם עם השנים? זאת אומרת, הייתה את ההתיישבות של קום המדינה ובהמשך, בעקבות הסכם השלום עם מצרים שוב חיזקו אתכם והפינוי של שנת 2005 גם הגדיל את השטחים.

אנחנו מועצה של חלוצים, התחילה ב-1943 במצפה גבולות, אחר כך ב-1946 עם י"א הנקודות. בשנות ה- 50 הגיעו כל מושבי העולם ממזרח וצפון אפריקה. אחר כך פינוי ימית וחבל סיני. פינוי החלוציות שהוא בעצם גוש קטיף, זאת אומרת כל פעם ממשבר לקוממיות ומפה לתקומה.

דודי אלון, ממלא מקום סגן ראש מועצה אזורית אשכול ואחראי על תחום הבריאות, החקלאות ואיכות הסביבה במועצה. אתם עוד עושים לנו ציונות כמו שאנחנו אוהבים לראות. תודה לך. תודה רבה.

 

טיפ שבועי בנושא איבה וזכויות נפגעי איבה
תחילה למדנו שבמועצה יש גם עובדים זרים. הרבה פעמים אנשים לא יודעים מה קורה כאשר עובד זר נפצע, אם זה פגיעת איבה או פגיעה רגילה. האירוע הזה יכול להיות מוכר לו כפגיעה בעבודה, מכיוון שהוא נוכח באזור שבסיכון. גם אזרח ישראלי, תושב הארץ, אבל גם עובד זר ואפילו שוהה בלתי חוקי נפגע בתאונת עבודה בישראל יכול להיות מוכר בביטוח לאומי כנפגע עבודה ומגיעות לו זכויות כמו כל אזרח ישראלי אחר. במקביל ניתן להיות מוכר כנפגע איבה. כנפגע איבה אתה מוכר כמו נכה צה"ל. כלומר, אם הפגיעה הזו גרמה לנזק נפשי או פיזי, שדרגת הנכות עליו היא עד 9% לא מקבלים דבר. בין 10% ל- 19% מגיע מענק וזה מענק חד פעמי. מ-20% ומעלה זו קצבה חודשית וגם אנשים זרים זכאים.
אנשים לא יודעים אבל הם יכולים להגיש בו זמנית גם תביעה לתאונת עבודה וגם תביעה לאיבה. בסופו של דבר יצטרכו לבחור אחד מבין השניים כשמדובר באירוע יחיד. במקביל, להיות מוכר כנפגע איבה ניתן להגיש תביעה לנכות כללית. בנכות כללית אתה מביא את כל הצרות שלך לעומת פגיעת איבה שהפגיעה פיזית או נפשית סובבת סביב אירוע מסוים וניתן לקבל במקביל את השניים. חשוב לדעת, נפגעי איבה יכולים להגיש תביעה בכל גיל, מילדים ועד מבוגרים.
דבר נוסף ואחרון, לחץ נפשי יכול לגרום לפגיעה של פוסט טראומה או לחרדות והמצבים הנפשיים הקיצוניים האלה עלולים להבין למחלות. למשל, הפסוריאזיס מחלת עור שיכולה להיות כתוצאה מזה. התקף לב או אירוע מוחי, לעיתים התפרצות של סוכרת ובאזור הזה שנים של טיפול בנפגעים של האזור, הוכו גם לא מעט אנשים שהתגלתה אצלם סוכרת כנפגעי איבה. למה? האיבה גרמה לסטרס, הסטרס גרם לסוכרת ולכן כל המכלול הוא בפנים.
לכן, יש כמובן את הבעיות הרגילות שיש בכל מדינת ישראל, אבל האנשים מהאזור הזה יש עוד בעיות שיכולות להיות מוכרות ועליהם ניתן לקבל תגמול. אז עד כאן הטיפ לגבי תושבי האזור, ותמשיכו לעשות ציונות ודברים יפים.

 

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם