.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית הקשורה בשיתוק מוחין

  שיתוק מוחין הוא מצב רפואי המתבטא בהפרעות התפתחותיות באזורי המערכת המוטורית הרצונית שבמוח. הוא גורם ללקויות תנועתיות אשר עשויות להשתנות ברמת חומרתן. אין מדובר אגב במחלה בודדת, אלא בקבוצת ליקויים אשר יכולים להיווצר במהלך תקופת ההריון, ברגע הלידה או זמן מה לאחר מכן. ברוב המקרים, שיתוק המוחין בא לידי ביטוי בשיתוקים בגפיים וגורם בד"כ לפגיעות נוספות אחרות. כל התנהלות רפואית בלתי סבירה בעת אבחון ו\או טיפול הנוגעים לשיתוק מוחין, עשויה להיחשב לרשלנות רפואית ולהוות עילה להגשת תביעה.

   

  'שיתוק מוחין' (המכונה בעגה המקצועית "Cerebral Palsy"), הוא מצב רפואי שבו נגרם נזק למוחם של עוברים או של תינוקות. תסמיניו הנפוצים של שיתוק המוחין הם פגיעות מוטוריות כגון קשיים בדיבור ושיתוק בגפיים, אך עשויים להיות לו תסמינים נוספים כמו פזילה, עיוורון, פגיעה בחוש השמיעה ועוד.

   

  מידת הנזקים התפקודיים עקב שיתוק המוחין תהיה תלויה במידת חומרתה של הפגיעה המוחית שנוצרה. על זאת יש להוסיף, כי הגורמים השונים לשיתוק המוחין עשויים להשתנות בהתאם לשלב שבו נוצרה הפגיעה המוחית: בזמן ההריון, במהלך הלידה או אחריה.

   

  גורמים לשיתוק מוחין בזמן ההריון יכולים להיות למשל מצב של חוסר חמצן או מחלות שהאם לקתה בהן במהלך הריונה כמו דלקת קרום המוח. כאשר מדובר בפגיעת שיתוק מוחין המתרחשת במהלך הלידה, הגורמים העיקריים לכך עשויים להיות לידת פג או התנהלות לקויה של הצוות הרפואי במהלך הלידה (כמו בחירה בשיטת לידה שאינה נכונה עבור האם). מצב של שיתוק מוחין המתפתח לאחר הלידה, עלול להיווצר כתוצאה ממחלה מסוימת או כתוצאה מחבלה אשר נגרמה בצורה רשלנית. באופן טבעי, לאופן שבו יתפקדו הרופא המטפל ואנשי צוותו עשויים להיות השלכות מרחיקות לכת על בריאותה של האם ושל תינוקה. במידה ולא יפעלו עפ"י אמות המידה, הסטנדרט והנורמה הרפואית המקובלים, עשויה לקום נגדם עילה להגשת תביעה על רשלנות רפואית.

   

  לצד הנאמר לעיל, חשוב להבין כי שיתוק מוחין עלול להיגרם גם בנסיבות אשר אינן תלויות בגורמים הרפואיים המטפלים. אם ישנן התלבטויות למשל בנוגע לשיטת הלידה המתאימה, הצוות הרפואי יכול לנקוט בסדרת פעולות וביצוע בדיקות שונות כמו זו של סקירת מערכות (אולטרא-סאונד) אשר יכולה לסייע בהערכת משקלו העובר. אם יתגלה בבדיקה זו כי גודלו של העובר אינו מאפשר לידה טבעית, תוכל להישקל האופציה לבצע פרוצדורה של ניתוח קיסרי.

   

  על אף הדברים, כאשר קיים חשד לרשלנות רפואית, חשוב לפנות ולהתייעץ מול עורך דין מומחה אשר מטפל במקרים שונים של רשלנות רפואית. בכדי לבחון האם יש מקום להגיש תביעה על רשלנות רפואית, יש צורך לקבל את חוות דעתו הרפואית והמקצועית של מומחה, אשר יכול לבחון בצורה בלתי תלויה האם הרופא\הצוות הרפואי המטפל עמדו (או כשלו) במבחן ה-'רופא הסביר'. כלומר, לבחון האם הם פעלו בהתאם לנורמות והסטנדרטים המתחייבים מתוקף תפקידם.

   

  מתי ניתן לקבוע כי אבחון או טיפול בשיתוק מוחין נעשו ברשלנות רפואית?

  כל התנהלות רפואית, בין אם מדובר בזו של הצוות הרפואי, הרופא המטפל או של המוסד הרפואי עצמו, צריכה להתבצע כאמור בהתאם לסטנדרטים ולנורמות המקצועיות של עולם הרפואה. אי נקיטה במידת הזהירות הנדרשת בעת אבחון ו\או מתן טיפול רפואי תהיה עשויה להיחשב לרשלנות רפואית.

   

   

  רשלנות רפואית באבחון של שיתוק מוחין

  ככל שמדובר בשיתוק מוחין, יש כיום כלים המאפשרים לבצע אבחון מוקדם ומדויק של הבעיה. ברוב המקרים, אבחונם של ילדים הסובלים משיתוק מוחין יתבצע עד להגיעם לגיל שנתיים. שני סממנים שיכולים לסייע בכך הם בעיות בתפקוד השרירים ועיכוב התפתחותי ניכר.

   

  כאשר עולה החשד לשיתוק מוחין, הרופא המטפל נדרש לבצע בירור יסודי ומקיף. עליו להבין האם מדובר במקרה של שיתוק מוחין או שמא ישנה בעיה אחרת המצריכה התאמת טיפול כלשהו.

   

  תחילה, הרופא נדרש להיות קשוב ב לתלונותיהם של ההורים בנוגע לסימפטומים שונים שהם טוענים כי ילדם חווה. בהלימה לכך, עליו לדאוג לבצע בדיקות מחייבות ככל שיידרש על מנת שיוכל להגיע לאבחנה הנכונה. אי אבחון, אבחון שגוי, או אבחון מאוחר ימנעו מן הילד הנפגע משיתוק מוחין לקבל את הטיפול הראוי, מה שעלול לגרום לו לנזק משמעותי ולהוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

   

   

  רשלנות רפואית בטיפול בשיתוק מוחין

  שיתוק מוחין, למרבה הצער, הוא מצב רפואי שלא ניתן לרפאו. יחד עם זאת, אבחון מדויק ומתן טיפול נכון עבור המגבלות הנוצרות כתוצאה משיתוק המוחין, כן יוכלו לסייע בשיפור איכות חייו של הנפגע. כך למשל, טיפול שיקומי המתחיל מגיל צעיר יוכל לאפשר למי שלקו בשיתוק מוחין להצליח לנהל חיים עצמאיים ברמה מסוימת בעתיד. בכדי לאפשר זאת, יהיה צורך בבניית תכנית טיפולים ייעודית אשר תתאים באופן ספציפי עבור הילד הסובל משיתוק המוחין.

   

  אי לכך, רשלנות רפואית בטיפול בשיתוק מוחין יכולה לבוא לידי ביטוי באי התאמת טיפול מתאים ו\או ב-אי ביצוע מעקב רפואי נדרש. מצבים אלו עלולים למנוע מנפגעי שיתוק המוחין להצליח לשפר את יכולותיהם המוטוריות וחמור מכך, להוביל להידרדרות קשה במצבם.

   

   

  אם לאחר בחינתן המשפטית של עובדות (בהסתמך בין היתר על חוות דעת רפואית ומקצועית של גורם רפואי מומחה), יימצא כי שיתוק מוחין אשר נגרם לעובר\תינוק הוא תוצאה של רשלנות רפואית בהריון, ההורים יהיו רשאים לבוא בדרישת פיצויים בגין נזקים שונים שנגרמו להם: הוצאות רפואיות, הפסדי שכר, פיצוי על עוגמת הנפש, הכאב, הסבל, קיצור תוחלת החיים ועוד. לאור חומרת הפגיעה, גובה הפיצויים עשוי להגיע לסכומים גבוהים במיוחד (לעיתים גם למיליוני שקלים).

   

  רק מי שחוו רשלנות רפואית על בשרם, יכולים באמת להבין את עומק הפגיעה והכאב המורגשים בחייהם של אחרים שנפגעו גם הם מרשלנות רפואית.

   

  אנחנו במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", מטפלים באופן שוטף במקרים מורכבים וקשים במיוחד של רשלנות רפואית. לאור ניסיוננו רב השנים, אנחנו מבינים כי הדבר החשוב ביותר עבור נפגעים ונפגעות כתוצאה מרשלנות רפואית, הוא קודם כל לדעת שיש מישהו שיכול להכיל את גודל צרתם, מישהו שיכול באמת להיות אוזן קשבת עבורם בשעת מצוקתם. אז קודם כל, אנחנו כאן. כאן בשביל להקשיב וכאן בכדי לחזק.

   

  מעבר לכך, אם חלילה נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית, צוות המשפטנים המנוסה והמקצועי שלנו ידאג להעניק לכם ייעוץ והכוונה משפטיים מקיפים וללוות אתכם עד למיצוי מלא של זכויותיכם .

   

  אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר ולקבוע פגישת התייעצות ראשונית. 

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד