דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין

תאונות דרכים

מדריך לנפגעים בתאונת משאית

משאיות רבות מעורבות בתאונת דרכים. מה עושים כאשר נפגעים בתאונה?

כ-3מכלי הרכב הנעים בכבישים בישראל הם משאיות או כלי רכב כבד אחר, בהתחשב בנתון זה ניתן היה לכאורה לשער כי חלקן של המשאיות בתופעת תאונות הדרכים בישראל יהיה מצומצם אף הוא, אך בפועל תמונת המצב שונה וחלקן של המשאיות בתאונות דרכים גדול מחלקן היחסי בסך כל כלי הרכב, במיוחד כאשר מדובר בתאונות דרכים קטלניות. למצב עניינים זה יש מספר סיבות: הזמן הרב בו המשאיות נמצאות בתנועה על הכבישים, העומס המוטל על נהגי המשאיות והעייפות הנובעת מכך, תשתיות תחבורה שאינן מתאימות לכלי רכב גדולים וכבדים כמשאיות, הקשיים הטכניים בנהיגה ושליטה בכלי תחבורה גדולים וכבדים במיוחד, גורמים אלו מגדילים את הסיכון של כלי הרכב הכבדים והמשאיות להיקלע לתאונת דרכים ולמרבה הצער, בשל גודלן של המשאיות ומשקלן, כאשר הן מעורבות בתאונה גדלים גם הסיכויים כי התאונה תגרום לפציעות קשות ואף למוות. 

בשל כל האמור לעיל מצאנו לנכון לרכז ולסכם עבורכם את כלל המידע המשפטי והשימושי הרלוונטי לכל מי שנפגע בתאונת דרכים בה הייתה מעורבת משאית, בין אם כנהג משאית, נוסע במשאית או  מי אשר נפגע ממשאית כנהג, הולך רגל, רוכב אופניים וכן הלאה. 

האם מי שנפגע בתאונת משאית זכאי לפיצויים על פי החוק? 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כמשתמע משמו, קובע כי אדם אשר נפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח הרלוונטית. על מנת שזכאות תיאורטית זו תהפוך לזכאות ממשית, אותה תאונה שהובילה לפגיעה צריכה לעמוד במספר מבחנים משפטיים העיקרי בהם- הגדרת החוק לאירוע שהוא "תאונת דרכים". 

כעת נעבור לשאלה הרלוונטית ישירות לנושא המאמר- האם תאונה שבה מעורבת משאית מוגדרת על פי החוק כתאונת דרכים? התשובה העקרונית לשאלה זו היא – אכן כן, גם כאשר מדובר בתאונה עצמית של נהג משאית, או כאשר נהג המשאית נפצע במהלך כניסה או יציאה מתא הנהג (כלומר, גם כשהמשאית לא נמצאת בנסיעה באותו רגע), כמו כן בתאונה בין כל כלי רכב למשאית או כאשר משאית פוגעת ברוכב אופניים או בהולך רגל. בכל אחת מהסיטואציות שנזכרו כאן מדובר בתאונת דרכים על פי החוק. מאחר ותאונות אלו מוגדרות על פי החוק כתאונות דרכים, בהכללה ניתן לומר כי אדם אשר נפגע בתאונות שכאלה יהיה זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח. 

חשוב להבהיר, על מנת לקבוע אם אדם זכאי או אינו זכאי לפיצויים בעקבות תאונת דרכים, יש לבחון בצורה מקצועית ומעמיקה את נסיבות המקרה המסוים. בחינה כזו מומלץ שתיעשה על ידי עורך דין בעל נסיון והתמחות בתחום תאונות הדרכים. 

מתי תאונת משאית אינה נחשבת בחוק לתאונת דרכים? 

על פי החוק, על מנת שאירוע יחשב כתאונת דרכים השימוש שנעשה בו צריך להיות למטרות תחבורה, לכן פגיעה שנגרמה לאדם במהלך שימוש במשאית למטרות אחרות, במרבית המקרים לא ייחשב כתאונת דרכים ולא יקנה זכאות לפיצויים מתוקף חוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. כך למשל פציעה שנגרמה לאדם במהלך פעילות של העמסת מטען או פריקה של מטען ממשאית, במרבית המקרים לא יוכל להיות מוכר כתאונת דרכים. התייחסות דומה תהיה גם לפגיעה שארעה כאשר אדם נפצע במהלך טיפוס לתא הנהג שנעשה שלא על מנת לנסוע ברכב, לדוגמא- סבל שנכנס לתא הנהג על מנת לקחת בקבוק מים ונפגע במהלך הטיפוס או הירידה מתא הנהג. 

כמו כן, אם הרכב המעורב התאונה הוא רכב כבד רב שימושי, ולא משמש רק ככלי תחבורה – למשל במידה והוא משמש גם כמנוף או כבאית, ייתכן שהתאונה לא תוכר כתאונת דרכים, תלוי בנסיבות האירוע – והאם הוא התרחש בזמן שהרכב לא היה בשימוש תחבורתי. 

גם כאן חשוב לציין כי קביעה לגבי זכאות או זכאות לפיצויים לגבי מקרה מסוים צריכה להתבצע לאחר בחינה של כלל נסיבות המקרה המסוים. כמו כן חשוב לציין כי אדם שנפגע באירועים שאינם עומדים בהגדרה של תאונת דרכים, לדוגמא פריקה של מטען, עדיין יכול להיות זכאי לתשלומים ופיצויים מכוח חוקים אחרים, לדוגמא במידה והאירוע יוכר על ידי ביטוח לאומי כתאונת עבודה. 

מן האמור לעיל עולה החשיבות והיתרונות הגלומים בהתייעצות עם עורך דין בעל נסיון בתחום תאונות הדרכים, במקרה של פגיעה מתאונת משאית. 

מה צריך לעשות מי שמעורב בתאונת משאית? 

סדר הפעולות המומלץ לאדם אשר נפגע בתאונת דרכים בה היתה מעורבת משאית זהה לפעולות המומלצות לכל נפגע תאונת דרכים: 

תיעוד ואיסוף המידע- ככל שהדבר מתאפשר בנסיבות האירוע, לאחר תאונת דרכים בה מעורבת משאית מומלץ לאסוף ולתעד את כל המידע הרלוונטי: פרטים מזהים ופרטי קשר של המעורבים בתאונה, פרטי קשר של עדים אפשריים לתאונה, פרטים מזהים של כלי הרכב המעורבים בתאונה לרבות מספרי לוחות רישוי, פוליסות ביטוח וכדומה, צילום של הנזקים שנגרמו למעורבים בתאונה ולכלי הרכב, צילום זירת התאונה, תיעוד עדויות לאירוע וכל מידע אחר אשר עשוי להוסיף להוכחת נסיבות התאונה והנזקים שנגרמו. 

לגשת לטיפול רפואי באופן מיידי- גם אם לא פוניתם באמבולנס לבית החולים, גשו בעצמכם בהקדם האפשרי לבדיקה רפואית אצל רופא המשפחה או אצל כל גורם רפואי מוסמך. במהלך הבדיקה חשוב שתספרו לרופא על כל כאב או תחושת אי נוחות שאתם מרגישים ותציינו באופן מפורש כי הייתם מעורבים בתאונת דרכים. ככל שתדווחו באופן מקיף על הפגיעות שלכם, כך יהיה קל יותר להוכיח קשר בין הנזק שנגרם לכם ובין תאונת הדרכים שעברתם, בתביעת הפיצויים נגד חברת הביטוח. 

לתעד– תעדו ושמרו על כל מסמך המעיד על בדיקה רפואית או אישורים רפואיים שונים רלוונטיים. כמו כן שמרו תיעוד הוצאות שנגרמו לכם עקב התאונה, כגון הוצאות על נסיעות או בדיקות רפואיות, שירותים שונים וכו'. 

לפנות לייעוץ משפטי– חשוב לציין כי להתנהלות שלכם יש חשיבות מכרעת המהווה את ההבדל בין תביעת פיצויים שתסתיים באכזבה של התובע לבין תביעה המסתיימת בתשלום פיצויים של עשרות או אפילו מאות אלפי שקלים. לכן, הדבר החשוב ביותר הוא לפנות בהקדם ולהתייעץ עם עורך דין בקיא ובעל ניסיון בתחום תאונות הדרכים. 

במה עורך דין מנוסה בתאונות דרכים יסייע לי לאחר תאונת משאית? 

עורך דין בעל נסיון בתחום תאונות הדרכים ככלל ותאונות משאית בפרט, יוכל לבצע עבורכם בצורה מיטבית מספר שירותים, הבולטים בהם: 

  • יבחן על הצד המקצועי והמקיף ביותר את הזכאות שלך לפיצויים עקב התאונה, מול הגופים הרלוונטיים – חברות הביטוח או כל גוף אחר. 
  • ינחה אותך בעת ביצוע בדיקות רפואיות, על מנת שהבדיקות יהיו מקיפות וזיהוי הנזק יהיה מלא ומקיף. 
  • יפנה אותך לרופאים מומחים רלוונטיים על מנת לקבל חוות דעת רפואית שתוכיח את הפגיעות שנגרמו. 
  • ינחה אותך באופן כללי כיצד מומלץ להתמודד עם החוקרים מטעם חברת הביטוח במידה ויפנו אליך. 
  • ינהל עבורך את תביעת הפיצויים על הצד הטוב ביותר מול חברת הביטוח ולפי הצורך יפנה לבית המשפט. 
  • באופן כללי, יגדיל את הסיכויים שלך לקבל את הסכום המקסימלי המגיע לך, לפי החוק. 
יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
מיצוי זכויותתאונת דרכים
המלצות

שירות מעולה, יחסי סבלני. ייצגו בתביעה בעקבות תאונת דרכים ולא התאכזבתי. פיצו אותי בהרבה מעבר למה שחשבתי שאפשר לקבל. לא מבינה כלום בעניין הזה והם עשו את כל העבודה. הרגשתי בידיים טובות. משרד גדול שמשרה תחושת ביטחון, מכירים אותם בשוק ואפשר לסמוך עליהם.

קרא עוד
מן העיתונות
מי כאן מקלל?
קרא עוד
המלצות

שירות מעולה, יחסי סבלני. ייצגו בתביעה בעקבות תאונת דרכים ולא התאכזבתי. פיצו אותי בהרבה מעבר למה שחשבתי שאפשר לקבל. לא מבינה כלום בעניין הזה והם עשו את כל העבודה. הרגשתי בידיים טובות. משרד גדול שמשרה תחושת ביטחון, מכירים אותם בשוק ואפשר לסמוך עליהם.

קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
לחיפוש מאמרים לפי תחומי עניין
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם