מאמרים
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  עדכון ספר הליקויים של ביטוח הלאומי עשוי לגרום לפגיעה בנכים

  הגדל

  המוסד לביטוח לאומי הוציא לאחרונה הודעה לעיתונות לפיה עדכון וריענון "ספר הליקויים" לקביעת דרגת נכות בביטוח הלאומי הינו לקראת סיום. הביטוח הלאומי נמצא בשלב אישור ופרסום התקנות, שאמור להסתיים בחודשים הראשונים של 2012.

   על אף שמדובר בתקנה רשמית של המדינה, הביטוח הלאומי לא פרסם בפני הציבור את לשון התקנות ואת השינויים הצפויים וכן לא שיתף את הציבור בהכנתו.

  רק לשם ההבנה, בעזרת תקנות אלו, קובע המוסד לביטוח הלאומי מהם אחוזי הנכות של נפגעי העבודה ומהם אחוזי הנכות של הנכים בתביעות הנכות הכללית (האוכלוסייה החלשה ביותר במדינה אשר רוצה לעבוד אך אינה יכולה עקב פגימות רפואיות.

  אם כן, נודע לנו ממקורות פנימיים כי בחלק לא מבוטל של הפגימות הרפואיות, הופחתו בתקנות החדשות אחוזי הנכות המותאמים לנפגעים, ייתכן בלחץ של המוסד לביטוח לאומי. לדוגמא בנושא הסכרת - כיום עבור סכרת עם סיבוכים מותאמים 65% אחוזי נכות, לאחר השינוי אותו חולה סכרת עשוי לקבל רק 20% !!!!. בדומה, נודע לנו כי הופחתו אחוזי הנכות המותאמים לאחר התקפי לב, פגיעות בריאות, מחלות עיניים וכיוב'.


  במצב זה, נכים רבים בעלי לקויות רפואיות שלפי התקנות הקיימות היו זכאים למשל לקצבת נכות כללית, לא יהיו זכאים עוד לקצבה ע"פ התקנות החדשות, כך שהפגיעה בהם ברורה לכל.

   

  בדומה גם נפגעי העבודה עשויים להיפגע קשות, שכן יתכן ויהיה קשה יותר לעבור את גבול ה- 20 אחוזי הנכות בפגימות רבות, כך אחוז הזכאיים לקצבה להבדיל ממענק יהיה נמוך יותר.

  בכך למעשה, פחות כסף יועבר לאוכלוסייה החלשה והעודפים יישארו בקופת הביטוח הלאומי!!

  אציין, כי אף דובר הביטוח הלאומי, מר חיים פיטוסי לא מכחיש כי עשויה להיות פגיעה בציבור המבוטחים שיפנו בעתיד לקבלת קצבה. להלן ציטוט דבריו בכתבה שפורסה בעיתון דה מרקר ביום 02.02.12:

           ספר הליקויים לא יחול על מי שכבר מקבל קצבת נכות, כלומר לא יורידו את האחוזים והקצבה לאף אחד. הכללים החדשים יחולו רק על פונים חדשים, ולא רטרואקטיבית"


  כלומר, לעומת הפונים עד כה, כל הנפגעים החדשים עשויים להיפגע!!! וכל זאת מבלי שיתקיים דיון ציבורי בעניין ומבלי שנבחנו לעומק ההשלכות הכספיות על האוכלוסיות השונות של הנכים!!

  אם לא די בפגיעה שנסקרה עד כה, יש לזכור שגם חברות הביטוח ישמחו לקבל השינויים, שכן גם הן משתמשות בתקנות הביטוח הלאומי בעת תשלום הפיצויים למבוטחיהם, לכן גם מכיוון זה אוכלוסיית הנכים צפויה להיפגע.

  אנו במשרד מרקמן את טומשין, המייצגים אך ורק את ציבור המבוטחים והנכים מול הביטוח הלאומי ומול חברות הביטוח חוששים מאוד מהשינויים הצפויים.

  נהיר כי האינטרס החברתי והכלכלי שלנו הוא לדאוג, ככל שניתן, לציבור המבוטחים, ולכן אנו מודאגים מאוד מהשינוי שמנסה הביטוח הלאומי להעביר במחשכים וללא דיון ציבורי אמיתי.

  כמו כן, כדי להבין את עבודת המחשכים בה פועל הביטוח הלאומי ניתן להסתכל באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי שם פורסמו כל הטיוטות ותזכירי החוק הנוגעים לחוק הביטוח הלאומי, פרט לתקנות החדשות העוסקות בליקויים הרפואיים!!!!

  כל ניסיון שלנו לעיין בתקנות החדשות העלה חרס בידו, ולכן הדבר מדגיש את החשש של הביטוח הלאומי מתגובות הציבור, בטרם אישור התקנות, כך שלא תהיה ביקורת על המהלך עד שיהפוך למוצר מוגמר בחתימתך.

  יואר כי בהודעה לעיתונות, פירסם הביטוח הלאומי דוגמאות לסעיפים חדשים. עם זאת, ההודעה לעיתונות אינה מפרטת, לפחות לגבי חלק מהסעיפים, אם השינוי יתבטא בהעלאה או הפחתה באחוזי הנכות.

  להלן דוגמאות לסעיפים חדשים (יצוין כי בגין פגימות אלו, הותאמו בעבר אחוזי נכות ע"פ סעיף מותאם):

  1. מחלת COPD ומחלות ריאות נוספות
  2. ליקויי שמיעה – הרחבה
  3. שברים בעצמות כף היד
  4. פרקינסון - היבטים תפקודיים
  5. החלפת מפרקים
  6. חסימות כלי דם
  7. מפרצת (אנוריזמה)
  8. השמנת יתר (לפי מבחן BMI)
  9. לחץ דם נמוך
  10. אלצהיימר והפרעות קוגניטיביות נוספות
  11. בדיקות קרדיולוגיות אובייקטיביות (אקו-לב, בדיקת מאמץ)
  12. אין אונות (אימפוטנציה)
  13. איידס (כשל חיסוני נרכש AIDS)
  14. יותרת הכליה
  15. אובדן לסת תחתונה, חלל הפה, תת פעילות בלוטות רוק
  16. השתלות תאי אב עצמיים ותאי תורמים
  17. מיאלומה נפוצה
  18. לוקמיה
  19. השתלת כליה, פגיעה כלייתית בהתאם לדרגת חומרה אובייקטיבית
  20. גושה
  21. פגיעות אגן
  22. פגיעה בשרירים
  23. שחיקה בפרקי גף עליון וגף תחתון
  24. מחלות לבלב

  כאמור, הביטוח הלאומי, לא פירסם אילו סעיפים בוטלו, באלו סעיפים הורדו אחוזי הנכות המותאמים ובאלו לקויות, המבחנים לקבל אחוזי נכות הוקשחו.

   

  לנו קיימת התחושה, כי ציבור הנכים (נפגעי העבודה, תובעי הנכות הכללית, תובעי חברות הביטוח) צפויים להיפגע קשות מהשינויים ואנו ערוכים להילחם על מנת לצמצם פגיעה זו ככל שניתן.

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד