מאמרים
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  חידושים בעניין תביעות כבאים ומחלות סרטניות בקרב כבאים - תאונת עבודה

  הגדל

  מסגרת הפעילות להכרה בפציעות ומחלות של כבאים, גמלאים ואלמנות כבאים, עלה בידינו בעת האחרונה להרחיב את מעגל ההכרה בכבאים שנפגעו.
  נבקש לעדכן אתכם בחידושים מהתקופה האחרונה בנושא.


  מחלות סרטניות – בחודשים האחרונים הוכרו שתי אלמנות של כבאים שנפטרו ממחלת הסרטן כאלמנות נפגעי עבודה. מדובר בסוגי סרטן שטרם הוכרו בעבר. במקרה של כבאי שלקה בסרטן העור – מלנומה ונפטר - טענו כי חשיפה לשמש במהלך העבודה לאורך שנים – הובילה למחלה ובסופו של דבר לפטירה. התביעה הוכרה. הגם שהמנוח לקה במחלה שנית לאחר שחדל לעבוד ככבאי.
  מקרה אחר של אלמנה של כבאי שלקה בסרטן הדם – לוקמיה – ונפטר לפני שנים אחדות הוכר אף הוא – לאחר שעלה בידינו לשכנע את המוסד לביטוח לאומי כי חומרי בעירה שונים אליהם נחשף המנוח בשנות עבודתו ככבאי מבצעי – עלולות לגרום גם לסרטן מסוג זה.


  התגמול לאלמנה במקרה כזה הוא חודשי והיא מקבלת קצבה חודשית מהביטוח הלאומי בגובה 45% מהשכר ברוטו שהרויח המנוח טרם חלה או טרם פרש מעבודתו. כך למשל, אם המנוח הרוויח 20,000 ₪ ברוטו – מקבלת אלמנות 9,000 ₪ נטו לחודש – זאת בנוסף לפנסיה שהיא מקבלת בשל פרישתו מהעבודה.

  כמו כן – התקבלה החלטה תקדימית בענינו של כבאי שלקה בסרטן הערמונית, מחלה שבעבר לא הוכרה לכבאים. כבאי שלקה בסרטן, כל עוד הוא חולה, זכאי לקצבת נכות בשיעור 100%, שהיא בגובה 75% משכרו ברוטו, זאת גם אם הוא עובד וגם אם פרש מעבודתו. כלומר, כבאי שחלה בסרטן שהוכר כתאונת עבודה – ושכרו כ- 20,000 ₪ ברוטו – יקבל 15,000 ₪ נטו מביטוח לאומי – זאת בנוסף למשכורתו החודשית (אם הוא מוסיף לעבוד) או בנוסף לפנסיה החודשית שלו (אם הוא פרש לגמלאות).


  סוגי סרטן אלה מתווספים לאלה שכבר הוכרו בתביעות שהגשנו בשם כבאים ובני משפחותיהם בשנים האחרונות.


  סרטן המעי הגס וסרטן הגרון – בשנה האחרונה יצאו מחקרים רפואיים זרים שמחזקים קשר בין חשיפות מסויימות לבין מחלה זו – ובימים אלה אנו מתחילים במאבק להכיר בקשר בין מחלה זו לבין עבודת הכבאי – גם בישראל, תוך תקווה להשיג פיצויים לכבאים או גמלאים שלקו במחלה.


  עם זאת אנו נתקלים פעם אחר פעם במקרים של כבאים שלקו בסרטן או באלמנות כבאים שפונים אלינו לאחר שנים ארוכות על מנת שננסה לסייע בידם. אמנם ניתן לקבל הכרה אף לאחר שנים ארוכות (בביטוח לאומי אין התיישנות) וגם אלמנה של כבאי שנפטר לפני 12 שנים הוכרה לאחרונה, אבל חשוב לדעת, שתגמולים לעבר – ניתן לקבל רק שנה אחורה מיום הגשת התביעה, כך ששנים רבות לעבר אינן מתוגמלות במקרה של תביעה שמוגשת באיחור. עם זאת יובהר כי אין כל פגיעה בתגמולים העתידיים להם זוכה ויזכה התובע.

  ראות – בשנים האחרונות עלה בידינו להכיר בסרטן הראות בקרב כבאים ועל כך דיווחנו במאמר קודם. אולם פרט לסרטן יש פגיעות רבות אחרות בריאה (אסתמה, COPD  והפרעות חסימתיות שונות). בחודשים האחרונים נערכו בדיקות תפקודי ריאות לכבאים וגמלאים בצפון (עפולה וגליל עליון) ובדרום (אשדוד ואשקלון) ונמצאו כבאים לא מעטים שסובלים מירידה בתפקודי הריאות. בעקבות פסקי דין אחרונים, בהם הכרנו גם בתביעות עובדים שעשנו סיגריות, בטענה שהחשיפה בעבודה – היא זו שפגעה בריאותיהם - התחלנו טיפול בעובדים אלה לשם הכרה בפגימתם וקבלת פיצוי מהביטוח הלאומי, במקביל להמשך עבודתם הרגילה.

   

  *עו"ד ליאור טומשין משמש כיועץ משפטי לכבאים במדינה בתחום תאונות עבודה, מחלות מקצוע ונזקי גוף, הוא בעלי משרד עו"ד מרקמן-טומשין ומחבר הספר "תאונות עבודה ומחלות מקצוע, בהוצאת נבו"

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד