.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בשרירני רחם

  שרירן הרחם הוא גידול נקודתי המתפתח מרקמת שריר הרחם ומכאן נובע שמו. בחלק גדול מן המקרים (כ-70%), שרירני הרחם אינם גורמים לתסמינים מסוימים וגילויים מתבצע לגמרי במקרה. על פי רוב, מדובר בגידולים שהם בעיקר שפירים ורק כחצי אחוז משרירני הרחם עשויים להפוך לממאירים. יחד עם זאת, גילויים של שרירנים ברחם עשוי לחייב לעיתים טיפול תרופתי ומעקב רפואי צמוד, ובמקרים בהם יופיעו תסמינים חמורים יתכן ויהיה צורך בניתוח לשם הסרתם. כל התנהלות רפואית בלתי סבירה בעת אבחון ו\או מתן טיפול בשרירנים המתפתחים ברחם, עלולה להוביל להשלכות בריאותיות קשות אצל האישה ולהיחשב לרשלנות רפואית חמורה מאוד.

   

  שרירני הרחם (המכונים בעגה המקצועית מיומות או Myoma) הם גידולים שפירים שעשויים להתפתח בשריר הרחם אצל האישה. בקרב נשים בגילאי 40-50, הופעתם של שרירני הרחם מתרחשת בתדירות גבוהה יחסית (בין 40% ל-50%) וברוב המקרים מדובר בגידולים שאינם מלווים בתסמינים קליניים. בנוסף, שרירני הרחם מתגלים בדרך כלל בעת ביצוע בדיקה גניקולוגית שגרתית.

   

  לעיתים להופעתם של השרירנים ברחם יתלוו גם שורה של סימפטומים שונים. כאן אנו מדברים כבר על קבוצה של שנייה של נשים אשר פונות לביצוע בדיקות מקיפות עקב תסמינים שונים שהן חוות:

   

  • דימום ויסתי מוגבר (מצב המכונה מנורגיה או Menorrhagia). מדובר בתסמין המוכר והנפוץ ביותר של גידולי שרירנים ברחם. 
  • דימום בין ויסתי כבד (מצב המכונה מטרוגיה או Metrorrhaga). מדובר בדימום הדומה לדימום הויסתי המוגבר, רק שהוא אינו מתרחש במהלך תקופת הוסת.
  • כאבים עזים המורגשים בעת תקופת הוסת או במהלך תקופת הביוץ. 
  • כאבים עזים המורגשים בזמן קיום יחסים אינטימיים (מצב המכונה בעגה הרפואית Dysmenrorrhea, Mittelschmerz  או Dyspareunia). 
  • לחץ משמעותי באזור דרכי השתן. 
  • נפיחות בבטן. 
  • עצירות ו\או שלשולים. 
  • מצב של אי פריון (Infertility).

  בחלק גדול מן המקרים, כאשר נשים חוות דימומים מוגברים וכבדים מאזור הרחם, אז הן פונות באופן מהיר יחסית לביצוען של בדיקות מקיפות. ככל שמדובר בתסמינים אחרים כמו לחץ, נפיחות ואפילו אי פריון, נשים נוטות לחכות זמן ממושך יותר (חודשים ולעיתים גם  שנים) עד שהן בוחרות לפנות אל רופא הנשים ולבדוק מהיכן נובעת הבעיה.

   

  קבוצה שלישית של נשים אשר עשויה להתלונן על תסמיני שרירנים ברחם, היא נשים בגילאי פוריות המנסות להיכנס להריון. חלק גדול מן הפונות תעלנה תלונות על דימומים כבדים ועל קשיים משמעותיים שהן חוות בניסיונותיהן להיכנס להריון. בקרב נשים בקבוצה זו, ישנה תהיה חשיבות עליונה למיקומה של המיומה ברחמן:

   

  -          מיומה המופיעה במעטפת החיצונית של הרחם: אצל נשים עם מיומות במעטפת הרחם החיצונית, יורגשו בדרך כלל סימפטומים של לחץ וכאבים - ללא דימומים קשים וללא כל הפרעה ליכולתן להרות.

   

  -          מיומה המופיעה בדופן השרירית בסמוך לרירית הרחם: אצל נשים עם מיומות הממוקמות על דופן הרחם ובסמוך לרירית, יופיעו תסמינים של דימום מוגבר והן עלולות לחוות אי פוריות כתוצאה מן הלחץ שנוצר על הרירית. מקרים כאלו מחייבים התערבות מיידית, כאשר יתכן ויהיה גם צורך בעריכת ניתוח להסרת המיומה.

   

  נשים בגיל המעבר עשויות לחוות גדילה משמעותית ופתאומית בשרירן הרחם, מה שיוביל אצלן למצב של נפיחות בבטן ולעיתים גם להיווצרותו של דימום מוגבר. תסמינים אלו יחייבו ביקור מיידי אצל רופא גניקולוג וביצוע מעקב רפואי מתמשך ככל שיהיה בכך צורך.

   

  גורמי סיכון מרכזיים להופעתם של שרירנים (מיומות) ברחם:

  • גילה של האישה (במהלך גיל הפוריות הסיכוי להופעתם של שרירנים ברחם הוא הגבוה ביותר).
  • רקע משפחתי דומה (אחות או אם שסבלו מבעיה של שרירנים ברחם). 
  • הופעתה של הוסת הראשונה בגיל צעיר יחסית. 
  • תזונה עתירה בצריכת בשר אדום, וזאת לצד צריכה נמוכה של פירות וירקות.
  • שתיית אלכוהול מרובה. 

   

  כיצד ניתן לאבחן ולטפל בשרירנים ברחם?

  בשרירנים המופיעים ברחם ניתן לטפל בעזרת מתן תרופות או לחילופין באמצעות ניתוחים נקודתיים. הטיפול התרופתי כולל טיפולים הורמונאליים, שימוש בהתקנים תוך רחמיים המכילים פרוגסטרון וגם שימוש בגלולות המשמשות למניעת הריון. במקרים חריגים וקשים יותר, כאשר הטיפול התרופתי אינו מספיק, יש צורך לבצע הסרה של השרירנים באמצעות ניתוח ממוקד.

   

  הניתוח להסרת שרירנים ברחם הוא פרוצדורה רפואית קצרה ופשוטה יחסית. על פי רוב, הוא מתבצע תוך שימוש בכירורגיה פולשנית-זעירה דרך ביצוע של חתכים קטנים באזור הבטן . את השרירנים המופיעים ברחם ניתן לסווג לשלושה סוגים עיקריים: 

  • השרירן התת-רירי: השרירנים התת-ריריים הם גידולים המתפתחים אל מתחת לרירית הרחם, והם מתבלטים לכיוון חלל הרחם. התסמינים האפשריים במקרים כזה הם בעיקר דימומי וסת מוגברים (במקרים קיצוניים הם עשויים להוביל למצב של אנמיה). 
  • השרירן התוך-דופני: השרירנים התוך דופניים מתפתחים בתוך חלל הרחם עצמו, ובדרך כלל הם אינם מלווים בתסמינים כלשהם ואינם מפריעים למהלך ההריון אצל האישה. 
  • השרירן התת-נסיובי: השרירנים התת-נסיוביים מתפתחים באזור הדופן החיצוני של הרחם והם בולטים אל מחוץ החלל הרחם – לתוך חלל הבטן. אחד התסמינים הבולטים במקרים כאלו הם יצירת לחץ על איברים סמוכים, ולרבות על שלפוחית השתן.

   

  פרט לסוגי השרירנים שצוינו לעיל, ישנם שרירנים אשר עשויים להתפתח באזור צוואר הרחם, וגם כאלו העשויים להתפתח בסמוך לשפתות הנרתיק.

   

  אבחון השרירנים המופיעים ברחם מתבצע כאמור באופן שרירותי במהלך בדיקה גניקולוגית שגרתית. בהסתמך על תלונות שמעלה האישה ובהסתמך על גילוי שינויים פיזיולוגיים כמו שינוי בגודל הרחם, יתכן ויהיה צורך בביצוע בדיקות נוספות בכדי לאמת כי מדובר בשרירנים ברחם. אחת הבדיקות שיכולה לסייע באבחון השרירנים, היא בדיקה שגרתית של סקירת מערכות (אולטרא-סאונד). במידת הצורך, חשוב לבצע בבדיקת MRI ייעודית אשר תוכל לסייע בקבלת מידע נוסף המעיד על גודלם ומספרם של השרירנים שהתפתחו ברחם. יתרה מזאת, בדיקת ה-MRI יכולה לבחון האם השרירנים הפכו לממאירים או שמא מדובר בגידולים שפירים בלבד. 

   

  אם לאחר ביצוע אבחון מקיף ומעמיק הוחלט כי יש צורך בניתוח להסרת שרירנים ברחם, הגורם הרפואי המטפל מחויב לעדכן את הנבדקת בכל הפרטים הרלוונטיים להליך הניתוח שהיא עתידה לעבור (לרבות מידע על כל גורמי הסיכון הכרוכים בביצוע הניתוח, ומידע על דרכי טיפול חלופיות).

   

  הערת ביניים: בין אם מדובר בתהליך האבחון, הטיפול התרופתי או הניתוח להסרת השרירנים ברחם, הגורם הרפואי המטפל נדרש לעמוד בסטנדרטים מחייבים ובלתי מתפשרים של רמות גבוהות של מקצועיות. כל סטייה מן הסטנדרטים האלה עשויה להוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

   

   

  תהליכי ניתוח נפוצים להסרת שרירנים ברחם:

  • ניתוח היסטרוסקופיה: ניתוח להסרת שרירנים המתבצע דרך צוואר הרחם - מותאם במיוחד לטיפול בשרירנים אשר התפתחו באזור זה (או באזור הסמוך אליו).
  • ניתוח אמבוליזציה: פרוצדורה של צנתור המתבצעת על עורקים ברחם, כאשר המטרה היא לעצור את זרימת הדם המגיע אל השרירן. 
  • ניתוח באמצעות גלי קול: דרך נוספת להסרת שרירנים ברחם יכולה להתבצע בעזרת מכשיר MRI. מכשיר ה-MRI מפיק גלי קול בדומה לבדיקת אולטרא-סאונד, וגורם בכך להריסתם הממוקדת של השרירנים המצויים ברחם.

   

  במקרים הקיצוניים יותר, יתכן ויהיה צורך בכריתת רחם מלאה. חשוב לציין כי מדובר באופציה המתרחשת לעיתים רחוקות, ובכל מקרה היא חייבת להתקבל רק לאחר התייעצות מקיפה אל מול הרופא המטפל.

   

  לניתוחי הסרת שרירנים ברחם עשויים להיות תופעות לוואי מסוימות. ברוב המקרים, לא מדובר בתופעות לוואי קשות במיוחד:

   

  -          בחילות והקאות.

  -          כאבים לאחר הניתוח.

  -          דימומים והפרשות מהנרתיק (בדרך כלל חולפים תוך זמן קצר).

  -          לעיתים עשויים להופיע זיהומים בחתכים בבטן, אך בעזרת הקפדה על היגיינה נכונה ניתן למנוע זאת ברוב המכריע של המקרים.

   

  מה עשוי להיחשב כרשלנות רפואית במקרים של אבחון וטיפול בשרירני רחם?

  שרירני רחם עלולים לגרום לשלל בעיות רפואיות, וביניהן פיתוח דלקות כרוניות מתמשכות, בעיות בעיכול, בעיות במערכת השתן, נטייה לדימומים קשים בזמן הווסת וכאבים במהלך קיום יחסים אינטימיים. במקרים קיצוניים עוד יותר, שרירני הרחם עלולים לגרום למצב של אי פוריות ואף למנוע מאישה את האפשרות ללדת בעתיד. מעבר לכך, מדובר בגידולים שעשויים להפוך לממאירים ויש לדאוג לבצע מעקב רפואי מתמשך - ככל שמעקב שכזה יידרש. כל התנהלות אשר אינה תעמוד בהלימה עם הסטנדרטים הרפואיים המקובלים, תהיה עשויה להוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

   

  דוגמאות נקודתיות לרשלנות רפואית בעת אבחון ובטיפול בשרירנים המתפתחים ברחם:

  • אבחון שגוי או מאוחר מדי של שרירנים שהתפתחו באזור הרחם.
  • מתן טיפול תרופתי שגוי.
  • אי הפנייה לביצוע בדיקות נדרשות כמו בדיקה גניקולוגית שגרתית וביצוע MRI לאבחון מעמיק יותר של השרירנים ברחם.
  • אי הפנייה לביצוע ניתוח להסרת שרירנים ברחם.
  • אי מתן הסברים בנוגע לכלל גורמי הסיכון הקשורים בניתוח להסרת שרירנים ברחם.
  • ניתוח להסרת שרירנים ברחם המתבצע בצורה רשלנית.
  • אי ביצוע מעקב נדרש לאחר התאוששות.
  • אי אבחונם של סיבוכים לאחר הניתוח.

   

  במהלך תביעה בגין רשלנות רפואית, התובעים בתיק יידרשו להוכיח כי התנהלותם של הצוות\הרופא המטפל הייתה רשלנית, וכי רשלנות זו גרמה להם\לקרוביהם נזק בריאותי. את טענתם הם יתבקשו להוכיח באמצעות הצגתם של תיעודים ואסמכתאות רפואיות רלוונטיות, וזאת לצד הצגתה של חוות דעת רפואית ומקצועית אשר מנוסחת ע"י גורם רפואי מוסמך.

   

  אם יקבע ביהמ"ש כי היו דברים בגו ושאכן קיים קשר בין הרשלנות הרפואית לבין הנזק הבריאותי אשר נגרם, עשויים להיפסק לטובת התובעים בתיק סכומי פיצויים גבוהים במיוחד (לעיתים אף מדובר בסכומים המגיעים למיליוני שקלים). מטרת הפיצויים היא לכסות על עוגמת הנפש, הכאב והסבל, ועל כל הוצאה רפואית עתידית נוספת שיתכן והנפגעים יאלצו לשלם.

   

  במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", אנו מטפלים בין היתר במקרים מורכבים במיוחד של רשלנות רפואית. לקוחותינו הם קודם כל בני אדם. הם בני אדם שחוו לצערנו אירועים קשים של פגיעה בבריאותם או בבריאות היקרים להם מכל, וכעת הם זקוקים בעיקר למעטפת אנושית שתבין אותם ותהיה שם בשבילם.

   

  אם חלילה נפגעתם מרשלנות רפואית, חשוב שקודם כל תדעו כי אנחנו כאן, למענכם. אנחנו נדאג ללוות אתכם בשעתכם הקשה ונילחם עד למיצוי מלא של זכויותיכם.

   

  צרו עימנו קשר ואנו נדאג לכך שהצדק בעניינכם ייעשה!

   

   

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד