דלג לתוכן המרכזי
כיצד נוכל לעזור לך?
כיצד נוכל לעזור לך? *8332
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
סוכרתיים? הזכויות החדשות בביטוח לאומי שמגיעות לכם

מחלת הסוכרת עלולה לגרום לסיבוכים רבים שמקשים על ההתנהלות היומיומית ומצריכים עזרה. איזה זכויות מגיעות לחולים בביטוח הלאומי ומה צריך לדעת כדי לקבל אותן? לרגל חודש המודעות למחלת הסוכרת – מדריך מעודכן

להלן הכתבה המלאה באתר "ynet"

הזכויות שחולי סוכרת אולי לא מודעים אליהן: התמודדות עם מחלת הסוכרת עשויה להיות רצופת סיבוכים ובעיות במקרים מסוימים, ואילו במקרים אחרים איזון הסוכר מושג בקלות יחסית ואיכות החיים כמעט ולא משתנה.

סוכרתיים אשר נמנים עם הקבוצה הראשונה זכאים לשורה של הטבות מצד המוסד לביטוח לאומי ומס הכנסה. בשנה האחרונה התרחשו שתי התפתחויות דרמטיות בנוגע לזכויות סוכרתיים בביטוח לאומי: האחת, ביטול קבלת אחוזי נכות באופן אוטומטי על סיבוכים שונים והשנייה, הכרה בסוכרת כתאונת עבודה במקרים מסוימים. לפניכם כמה עצות לסוכרתיים, כיצד לפעול מול ביטוח לאומי בצורה נכונה ויעילה.

שינוי התקנות לדרגת אחוזי הנכות לחולי סוכרת

עד לשנת 2014, כל חולה סוכרת עם סיבוך של המחלה כמו בעיה לבבית, נימול באצבעות, בעיה בעיניים או בכליות, היה מקבל 65 אחוזי נכות אוטומטית. החל מדצמבר 2014 אחד מסיבוכים אלו לכשעצמו לא מקנה אוטומטית אחוזי נכות. בעקבות השינוי בתקנות, נדרשת בדיקה פרטנית של כל מקרה ובהתאם לכך נקבעים אחוזי הנכות של הסוכרתי, וזאת לפי חומרת המצב והטיפול התרופתי.

דרגת הנכות חשובה מאוד שכן על פיה נקבעים התגמולים והפטורים המוענקים לחולה. נכות כללית מוענקת למי שצובר לפחות 40 אחוזי נכות ולמי שהוכיח כי כושר העבודה שלו נפגע לצד כושר ההשתכרות. תנאי נוסף לקבלת נכות כללית נוגע לשכר. על המשכורת של המגיש הבקשה להיות עד ל- 4,000-5,000 שקלים חדשים.

אם פעם סוכרתיים היו מגיעים יחסית בקלות לסף של 45 אחוזי נכות היום המצב קצת קשה יותר. יש לזכור שמצב של נכות כללית צריך להביא את כל יתר הבעיות הרפואיות האחרות שיש לחולה.

על כן, חשוב לעבור סדרת בדיקות שעשויות להקנות לחולה דרגת נכות גם בבעיות שלא תמיד יודעים שקיימות אצלו, דוגמת נחירות בשינה. אנשים אלו בדרך כלל סובלים מדום נשימה מה שמקנה בין 20-40 אחוזי נכות נוספים. דוגמה נוספת הינה אובדן שיניים – אשר מסייע לקבל עוד 20 אחוזי נכות ואימפוטנציה שנותנת 30 אחוזי נכות.

סוכרת כתאונת עבודה

תקדים משפטי שהתרחש בשנה האחרונה קבע שאירוע לחץ יוצא דופן בעבודה עשוי להביא להתפתחות מחלת סוכרת שתוכר בתור תאונת עבודה. התגמולים במקרים של תאונת עבודה הם גבוהים יותר מאשר נכות כללית וניתנים גם במקרים בהם לא נפגע כושר העבודה, או גם אם החולה לא נעדר מהעבודה.

סוכרת יכולה לסייע בקבלת תגמולי תאונה עבודה גם במקרים בהם היא התפתחה כתוצאה מתאונת עבודה שלא קשורה לסוכרת או שלא נגרמה עקב אירוע של לחץ בעבודה. במקרים בהם הסוכרת התפתחה אחרי ניתוח בעקבות תאונה, כמו שבירת רגל, או במידה וטיפול תרופתי של בעיה רפואית שנגרמה בעקבות תאונת עבודה הביאה לעלייה ברמת הסוכר. בשני מקרים אלו תוכר הסוכרת בתור תאונת עבודה.

בשל כך, חשוב מאוד לברר מתי התגלתה הסוכרת ולנסות למפות את האירועים שהתרחשו לפני כן בתקופת הזמן של שלושה חודשים בטרם התפרצות המחלה.

בנוסף, אדם שמוכר בתאונת עבודה שהיא לא על סמך סוכרת והחל להיות סוכרתי, חשוב מאוד לבדוק האם הוא נוטל תרופות שעלולות לגרום להתפתחות הסוכרת והאם הסוכרת החלה לאחר התאונה האחרת.

 

פטור ממס הכנסה

על מנת להיות זכאיים לפטור שכזה על החולה לצבור 90% נכות. סוכרתיים רבים שזכאים לכך יגיעו לדרגה זו במצבים של סיבוכים- אימפוטנציה, בעיות שיניים, ובעיות רפואיות נוספות שקשורות במידה זו או אחרת למחלת הסוכרת. במקרים כאלה יהיה החולה פטור מתשלומי מס הכנסה (עד 50,000 שקלים לחודש) ולקבלת החזרים רטרואקטיביים עד 7 שנים אחורה- השנה בא הגיש את התביעה ושש השנים שקדמו לה.

ייעוץ וליווי משפטי יכולים לחולל שינוי גדול בתוצאות תהליך הפנייה לביטוח לאומי ולמס הכנסה. על כל חולה לדעת שזוהי זכותו להיות מיוצג בוועדות השונות. הכנת תיק הבקשה על ידי גורמים מקצועיים משפטיים עשויה לא פעם להבדיל בין קבלת או אי קבלת פטור ממס הכנסה. בנוסף, ניתן למצוא בתחום הזה המון עורכי דין שיסכימו לטפל בתיק רק על בסיס הצלחה.

עו"ד ליאור טומשין, בעלי משרד "מרקמן טומשין" מומחה בנזקי גוף וביטוח לאומי, מחבר הספר "תאונות עבודה ומחלות מקצוע", ירצה על זכויות סוכרתיים בביטוח לאומי ביריד הסוכרת השנתי של א.י.ל, אגודה ישראלית לסוכרת, שיתקיים בכפר המכבייה ברמת-גן ביום שני ה- 16/11

למידע נוסף אודות שירותי המשרד הרלוונטיים לנושא הכתבה לחצו כאן: עו"ד תאונות עבודה וביטוח לאומי

כמו כן אנו מזמינים אתכם לקרוא את הכתבה העוסקת בסוכרת כתאונת עבודה

אנו במשרד מרקמן טומשין ושות' – עומדים לשירותכם תמיד.

כדי להתייעץ איתנו ללא התחייבות מצידכם השאירו הודעה באתר או חייגו *8332

יש לכם עדיין שאלות בנושא?
השאירו את שאלתכם ונשמח לעזור
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על ״שלח״ מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
ביטוח לאומימיצוי זכויותסוכרתזכויות
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
משפחת פועל שנהרג בתאונה תובעת חברות בנייה ב-3.4 מיליון שקל
קרא עוד
המלצות

יחס אישי ומקצועי, ליווי אישי , אנשים סבלניים מאוד.

רמה גבוהה שרות מקצועי שמלווה ביחס טוב ואדיב
לאורך כל הדרך
תודה מכל הלב נמליץ

קרא עוד
סיפורי הצלחה
קרא עוד
מן העיתונות
קרא עוד
אולי יעניין אותך
רוצים לקרוא על עוד
תחומי עיסוק של המשרד
אודות המשרד
פנו אלינו לקבלת
ייעוץ אישי ללא התחייבות

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
לחיצה על "שלח" מהווה הסכמה למדיניות הפרטיות של החברה.
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם
יצירת קשר ודרכי הגעה למשרד

כמשרד מוביל בייצוג לקוחות פרטיים, מרקמן טומשין ושות' מעניקים שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, בפריסה ארצית של סניפים:

למימוש זכויותיך בעזרת אחד
ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל

השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה

שם מלא הינו חובה
טלפון הינו חובה
שדה זה הינו חובה
פרטייך נשלחו בהצלחה!
אנו נחזור אלייך בהקדם