.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית במקרים של דום לב

  דום לב הוא מצב שבו המחזור התקין של זרימת הדם מופסק לגמרי, כאשר הדבר נובע מאי יכולתו של הלב לבצע התכווצות אפקטיבית. יש המתבלבלים בין דום לב להתקף לב, שזה הוא מצב בו נפגעת זרימת הדם הישירה אל הלב. יחד עם זה, התקף לב עלול גם להוביל למצב של דום לב. מכל מקום, כאשר זרימת הדם מופסקת במחזור הדם הדבר מוביל לאי זרימה של חמצן בגוף. במידה ודום הלב אינו מטופל בתוך חלון זמן של חמש דקות, הדבר עלול להוביל לפגיעה מוחית ואף להסתיים במוות. במקרים כאלו, הצוות הרפואי נדרש לפעול באופן מיידי ולבצע את הפעולות הנכונות – בזמן. בכל מצב שבו קיימת התנהלות בלתי סבירה בעת אבחון או במתן טיפול במקרים של דום לב, עשויה להתעורר עילה ישירה להגשת תובענה על רשלנות רפואית.

   

  דום לב (המכונה בעגה המקצועית Cardiac standstill או Cardiac arrest), הוא מצב חירום רפואי שבו הלב מפסיק לפעום לחלוטין. כתוצאה מהפסקת פעילותו, הלב מפסיק להזרים דם וחמצן לגוף ובמקרה כזה - צפויה להתרחש פגיעה מוחית מסוכנת בתוך זמן קצר מאוד (עד 5 דקות). הטיפול הראשוני והמרכזי בדום לב הוא ביצוע החייאה. ההחייאה מאפשרת לחקות את פעולת הלב ולסייע בהזרמת דם מחודשת אל המוח. טיפול בהחייאה המתבצע בצורה מהירה ויעילה, יוכל למנוע מוות מוחי ולהציל חיים.

   

  למרבה הצער, דום לב הוא אחד מגורמי המוות הנפוצים ביותר, והוא מוביל למותם של מאות אלפי אנשים ברחבי העולם - מדי שנה. רבים מאמינים כי דום לב נגרם בעיקר אצל קשישים ואצל אנשים עם בעיות על רקע לבבי. למען האמת, דום לב עלול להתרחש אצל כל אדם וזאת ללא כל קשר לגילו, מצבו הבריאותי או לאורח החיים שהוא נוהג לנהל. יחד עם זה, ניתן לאבחן כיום מבעוד מועד בעיות ומחלות קרדיולוגיות (לבביות) רבות, מה שיכול לסייע מאוד במניעת מקרים של דום לב.   

   

  מה הם הגורמים לדום לב?

  למרות שמצבים של דום לב עלולים לקרות לכל אדם ובכל קבוצת גיל, הם אינם מתרחשים ללא כל סיבה. משהו גורם להם. ככלל, הדום לב מתבטא בהפרעת קצב קיצונית: או שאין כל פעילות חשמלית בלב (מצב המכונה בעגה הרפואית 'א-סיסטולה'), או שפעילותו של הלב היא בלתי סדירה (מצב שנקרא 'פרפור חדרים' המונע משריר הלב לבצע הזרמת דם).

   

  אחד מן הגורמים הנפוצים להופעתו של דום לב הוא התקף לב. כאשר אדם חווה התקף לב, מתרחשת סתימה פתאומית בעורקים המזינים של הלב כתוצאה מקרישת דם. דרך הטיפול המקובלת במקרה כזה היא לבצע ניתוח צנתור. גורם נוסף העלול לגרום לדום לב הוא נטילת תרופות. בחלקן, תרופות מסוימות עלולות לגרום לדום לב כחלק מרשימת תופעות הלוואי שלהן. לעיתים אף מדובר בתופעת לוואי חמורה אשר נגרמת משילובן של 2 תרופות יחד (או יותר מכך).

   

  סיבה נוספת לגרימת דום לב עשויה להיות נעוצה בשינויים תזונתיים. אחת הדוגמאות הרלוונטיות לכך, היא שינויים המתרחשים בדם מבחינת רמת המלחים שבו (למשל - מצב של חוסר באשלגן ו\או במגנזיום). בהתייחס לגורמים טבעיים יותר, דום לב עלול לנבוע כתוצאה מבעיות בלב כגון מחלה בשריר הלב. במקרים כאלו יתרחש פרפור חדרים מקדים בטרם התרחשותו של דום הלב. גורמים נוספים עשויים להיות מומים מולדים בלב , אי ספיקת לב (מצב בו הלב אינו מצליח לשאוב ולהזרים דם במידה מספקת אל הגוף) או טכיקרדיה חדרית (VT), שזו הפרעת קצב מהירה המתרחשת באחד מחדרי הלב. חוץ מן הגורמים שצוינו לעיל, ניתן להתייחס להיסטוריה של מחלות לב במשפחה כאל גורם ישיר שעלול להוביל לדום לב. במקרים כאלו מומלץ להישאר במעקב אצל קרדיולוג, ולהקפיד בכל מקרה על ניהול אורח חיים בריא. 

   

  כאשר מצליחים לגלות מה היא הסיבה לדום הלב, תיתכן אפשרות למנוע אירוע עתידי דומה. היה ומדובר למשל במחסור חמור במגנזיום, אז יהיה ניתן לטפל בבעיה באמצעות החדרת אינפוזיה עם מגנזיום. במקרים של מחלה בשריר הלב, ההמלצה תהיה להשתיל מכשיר דפיברילטור פנימי.

   

  בין אם מדובר בסיבה כזו או אחרת, לעולם הרפואה המתקדם של ימינו ישנן יכולות מתקדמות במיוחד אשר באמצעותן ניתן לאבחן ביעילות גורמים שונים המובילים לדום לב. מכאן כמובן, כאשר עומדת לרשותו של הגורם הרפואי לאבחן ביעילות את הסיבות לדום לב, עליו לדעת לבצע זאת בצורה מקצועית ומדויקת. אחרת, הדבר עלול להיחשב לרשלנות רפואית חמורה במיוחד.

   

  כיצד מאבחנים ומטפלים בדום לב?

  אחת השיטות המקובלות והנפוצות ביותר לאבחון של דום לב הוא ביצוע של בדיקת אק"ג (קיצור של אלקטרו-קרדיו-גרם או באנגלית Electrocardiogram). אם מבצעים בדיקת אק"ג אצל מטופל שחווה דום לב, ניתן להבחין באחת משתי האופציות הבאות:

  • מכשיר האק"ג מציג קו ישר: מצב שבו הלב מפסיק לפעום מאחר ולא מתרחשת בו כל פעילות חשמלית. במקרה כזה יש צורך בביצוע החייאה מיידי בכדי להציל את חייו של מי שלקה בדום לב.
  • הצגת פעילות חשמלית מהירה מדי: מצב בו הפעילות החשמלית של הלב מגיעה לקצב פעימות של 500-600 בדקה. מדובר במקרה של "פרפור חדרים" – מצב בו הדם והחמצן אינם מגיעים לגוף והחולה מאבד הכרה באופן מיידי.

   

  הסיבה המרכזית לביצוע בדיקת אק"ג נובעת מחשד להפרעה בקצב הלב הסדיר. בדיקת האק"ג אינה מחייבת כל הכנה מוקדמת, אך מומלץ להימנע משתיית מים קרים או ביצוע של איזושהי פעילות גופנית מאומצת. בדיקת האק"ג מתבצעת על ידי חיבור אלקטרודות לגפיים ולחזה, כאשר המטרה היא לבחון את פעילותו החשמלית של הלב. תוצאות הבדיקה מתקבלות בגרפים מיוחדים הממחישים את הפעילות החשמלית בלב. התוצאות שהתקבלו צריכות להיבדק בהמשך ע"י קרדיולוג (רופא לב) מומחה. בהתאם לפענוח הבדיקות, האחרון נדרש לקבל החלטות קריטיות כמו הפנייה לבדיקות וטיפולים נוספים, המלצה על נטילת תרופות ו\או ביצוע מעקב רפואי מתמשך או על שחרור של המטופל אל ביתו.

   

  בדיקה נוספת שעשויה לסייע לאבחון של דום לב נקראת "הולטר לב" (מכונה גם "הולטר אק"ג", Holter ECG Monitor ו-Ambulatory Electrocardiography). בדיקה זו, בדומה לבדיקת האק"ג, יכולה לאתר בעיות בפעילות החשמלית של הלב.

   סיבות נפוצות לביצוע הבדיקה:

  • דפיקות לב.
  • דופק לא סדיר.
  • מקרים של איבודי הכרה
  • אירועי חולשה או מצבי סחרחורת.

   

  במהלך הבדיקה מתבצעת התקנה של מכשיר חשמלי מיוחד הכולל מספר אלקטרודות המוצמדות אל חזהו של המטופל. המטופל נדרש להסתובב עם המכשיר והאלקטרודות צמודות לגופו במשך 24-48 שעות. המכשיר החשמלי מנטר את פעילותו של הלב ומבצע רישום אוטומטי במשך כל זמן הבדיקה. תוצאות הבדיקה המתקבלות יכולות בהכרח להצביע על בעיה בתפקוד הלב, מה שיחייב כמובן את הרופא המטפל לקבל החלטות מקצועיות בצורה מדויקת.

   

  בדיקת מאמץ (ארגומטריה) היא דרך נוספת שבה ניתן לאבחן דום לב. מטרתה העיקרית של הבדיקה היא לנסות ולהעריך האם קיימת בעיה בעורקים הכליליים, שהם העורקים המזרימים דם אל שריר הלב. אם נוצרת חסימה בעורקים הללו, הדבר עלול לגרום להתקף לב ובסופו של דבר גם לדום לב.

   

  סיבות נפוצות לביצוע הבדיקה:

  • כאבים בחזה.
  • התקף לב קודם.
  • צנתור או ניתוח מעקפים שהתבצעו בעורקי הלב.
  • איתור הפרעות בקצב הלב העלויות להתרחש בעת ביצוע פעילות גופנית.

  בדיקת המאמץ מתבצעת על ידי חיבור חיישנים מיוחדים אשר מודדים את הפעילות החשמלית בלב. במהלך הבדיקה, הנבדק נדרש ללכת על הליכון חשמלי או לרכוב על אופני כושר, כאשר רמת המאמץ הנדרשת ממנו משתנה בהדרגה. לכל אורך ביצוע הפעילות הגופנית, יש גורם רפואי שמשגיח מן הצד אשר דואג לבחון מדי פעם את מדדי לחץ הדם של המטופל. 

   

  התוצאות המתקבלות במסגרת בדיקת המאמץ הן מיידיות, ויש להציג אותן בהמשך לרופא הלב המומחה המטפל.

   

  בדיקה אחת נוספת ומרכזית אשר עשויה גם היא לסייע באבחון של דום לב, נקראת בדיקת 'אקו לב' (מוכרת גם כבדיקת אקו קרדיוגרפיה או Echocardiogram ). מדובר למעשה בבדיקת סקירת מערכות (אולטרא-סאונד), כאשר הבדיקה מתבצעת לאיבר הלב. באמצעות גלי קול הפועלים בתדירות גבוהה, ניתן לייצר תמונות נעות של שריר הלב, של חדריו ושל המסתמים המצויים בו.

   

  סיבות נפוצות לביצוע הבדיקה:

  • חשד לבעיה בחדרי או במסתמי הלב.
  • בעיה כללית בתפקוד הלב.
  • חשד למצב של אי ספיקת לב.
  • חשד לדלקת במעטפת הלב (פריקרדיטיס).
  • ועוד... 

  כל אחד מן הגורמים הנ"ל עשוי להוביל בסופו של דבר לדום לב, ואם נדרשתם לבצע בדיקת אקו לב, מוטב שתבצעו אותה כמה שיותר מהר.

   

  הבדיקה עצמה עשויה להזכיר מאוד בדיקת אולטרא-סאונד בהריון: תחילה נדרש המטופל להסיר את בגדיו מפלג גופו העליון ולשכב על מיטת הנבדק. לאחר מכן, אזור החזה שלו נמרח בג'ל שקוף ומיוחד המסייע לבחון בעזרת מכשיר ייעודי את רמת התפקוד של ליבו.

   

  תוצאות אקו לב תקינות יעידו על מבנה ותפקוד לב תקינים. תוצאות בדיקה שאינן תקינות עשויות בהכרח להעיד על בעיות שונות החל מהפרעות קלות בקצב הלב, ומחלות לב המחייבות בירור מעמיק והמשך טיפול.

   

   

  הקשר בין דום לב לרשלנות רפואית

  נחזור ונציין כי דום לב הוא מצב חירום רפואי המחייב התערבות יעילה ומיידית של גורם רפואי מוסמך. אם הטיפול במי שלקה בדום לב יתבצע באופן הנדרש, הסיכויים להצילו ולמנוע ממנו סיכונים בריאותיים עתידיים – יגדלו. לצד זאת, יש לציין כמובן כי אבחון רפואי מוקדם ומדויק עשוי לתרום רבות במניעת מקרים של דום לב. כאשר האבחון או הטיפול הרפואי אינם עומדים ב"מבחן הרופא הסביר", כלומר הם אינם מתבצעים בהתאם לסטנדרט הרפואי המקובל, אז יתכן והדבר ייחשב לרשלנות רפואית ויהיה מקום להגיש על כך תביעה משפטית.

   

  עילות מרכזיות להגשת תביעת רשלנות רפואית במקרים של דום לב:

   

  -          אבחון שגוי או אבחונים המתבצעים בשלב מאוחר מדי.

   

  -          כל פעולה המובילה לעיכוב בטיפול בדום לב או להפסקתו, לרבות ביצוע פעולות רפואיות שגויות אשר הובילו לגרימת נזק למטופל ולהחמרה במצבו הבריאותי.

   

  -          תשאול רפואי שגוי או לוקה בחסר בכל מה שנוגע להיסטוריה הרפואית של המטופל: האם סבל מבעיות לבביות בעבר, האם ידוע לו על היסטוריה משפחתית של מחלות לב ועוד.

   

  -          אי הפנייה לביצוע בדיקות מחייבות הקשורות למקרים של דום לב (אק"ג, אקו לב, הולטר לב, רנטגן ובדיקת CT).

   

   

  הוכחת רשלנות רפואית – בהתאם לחוות דעתו הרפואית של מומחה

  בטרם החלטתכם להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, מומלץ לכם לפנות לעורך דין מומחה העוסק בעיקר בתחום הנ"ל (ואם יעלה בידכם, כדאי לכם להיוועץ עם עו"ד המטפל באופן נקודתי במקרים של רשלנות רפואית בתחום הקרדיולוגיה). לאחר מכן, יהיה צורך לאסוף ולהציג בהמשך את כלל התיעודים הרפואיים הרלוונטיים, מה שיוכל לסייע לכם בחיזוק טענותיכם בתביעה ולשפוך אור על ההתנהלות הרפואית כפי שהיא התרחשה באמת.

   

  בהמשך התהליך, יהיה צורך בקבלת חוות הדעת של גורם רפואי מוסמך ומקצועי. מטרתה של חוות דעת זו היא לחזק את הטענה כי התרחשה רשלנות רפואית, וכי הרשלנות הזו גרמה נזק רפואי ממשי למטופל. המדד המרכזי הוא בהדגשת העובדה כי הצוות הרפואי ו\או הרופא המטפל כשלו בעמידה בסטנדרטים המקצועיים והמחייבים של תפקידם.

   

  אם יוכח במהלך התביעה כי אכן התרחשה רשלנות רפואית וכי יש לה קשר נסיבתי לגרימת נזק רפואי למטופל, עשוי להיפסק לטובת התובעים גובה פיצויים גבוה במיוחד אשר יכול להסתכם גם למיליוני שקלים. בבואו לקבוע את גובה הפיצויים, ביהמ"ש לוקח בחשבון את עוגמת הנפש, את הכאב ואת הסבל שנאלצו לעבור התובעים. כמו כן, הוא מבקש לשקלל בהחלטתו כל הוצאה רפואית עתידית אשר עשויה ליפול על כתפיהם של הנפגעים.

   

  כאשר מדובר בפגיעה בבריאותכם או בבריאותם של היקרים לכם, לא מדובר בעוד תיק משפטי שצריך לפתור. מדובר כאן בעשיית צדק ממשי עבור מי שנפלו קורבן מצער למקרים של רשלנות רפואית.

   

  במשרד עורכי הדין שלנו "מרקמן את טומשין", אנו דואגים בין היתר לספק ייעוץ וליווי משפטיים מקיפים גם במקרים של רשלנות רפואית. צוות המשפטנים המנוסה והמקצועי שלנו, ה"חמוש" בידע נרחב בכל תחומי הרשלנות הרפואית, ידאג לסייע לכם למצות את זכויותיכם באופן מלא!

   

  אל תהססו – פנו אלינו עוד היום!

   

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד